Son Yazılar
06 Aralık 2016 Salı

İstanbul’da Gezilecek Yerler

06 Nisan 2016 Çarşamba, 19:17

Başta ülkemizin olmak üzere, dünyanın göz bebeği, tarihi ve kutsal bir şehir olan İstanbul.Bu şehir bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, başkent olmuş, çağ açıp, çağ kapatmış bir şehir.Ülkemizin en kalabalık nüfusuna sahip olması ve dünya genelinde de en kalabalık şehirlerden biri olması sebebiyle ilgi çekmektedir.Tarihi ve doğal güzellikleri ile burada yaşamanın ve burada gezmenin ayrı bir güzelliği bulunuyor.

İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

İstanbul gezisi planlayan İstanbullular veya İstanbul’a dışarıdan gelecek olanlar için ayrı ayrı başlıklar altında İstanbul’da gezilecek yerler listesi hazırladık.Bu şehri gezip, görmek isteyenlere çok sayıdaki gezilmesi gereken yerler için bir liste oluşturduk.Bu liste ile İstanbul’da görülmesi gereken yerler ile alakalı tarihi yerler, camiler, müzeler, parklar gibi bölümlerde ayrı ayrı yazarak İstanbul’u gezip görmeniz için gezilecek yerleri bir liste haline getirdik.İlk listemiz bu yazımız ile İstanbul’da gezilmesi gereken tarihi yerler ve müzeler oldu.

İstanbul’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler ve Müzeler

İstanbul’da yer alan tarihi yerler, müzeler ve önemli yerler hakkında bilgiler ile hazırladığımız görülmesi gereken yerler listesi.Listedeki yerlerin daha detaylı bilgileri, resimleri, ulaşım bilgileri ve detayları için yazıda ulaşabileceğiniz linkler verildi.Aynı zamanda listemizin sonunda yine İstanbul’da gezilmesi gereken diğer yerler hakkında bölümlerimiz bulunuyor.Parklar, Camiler ve gezilmesi gereken yerler için ayrı bir liste yer almakta.Şimdi İstanbul’da görülmesi gereken tarihi yerler ve müzelere göz atalım.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi adeta İstanbul’un simgesi olmuştur.Çok eski tarihlere dayanan hikayesi ile günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.Ayasofya Müzesi hakkında daha detaylı bilgi Ayasofya yazımızda.

Eminönü

Eminönü, İstanbul’un en tarihi semtlerinden biridir.İçerisinde İstanbul’un bir çok tarihi eserini barındırmaktadır.Eminönü meydanı ve Eminönü hakkında daha detaylı bilgiler ile gezilecek yerleri, neler yapılır gibi konular hakkında detaylı bilgi Eminönü yazmızda.

İstiklal Caddesi

Taksim, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer alan ve İstanbul’un turistik alanları içerisinde bulunan, Cumhuriyet döneminde meydan haline getirilen bir alandır. İstiklal caddesi ise, yine Beyoğlu’nda bulunan ve bir tünel ile Taksim’e bağlanan Türkiye’nin en ünlü caddelerinden bir tanesidir.Detaylar Taksim İstiklal Caddesi yazımızda.

Kız Kulesi

Kız kulesi, II. Mehmet döneminde yapılan bir mimari eserdir. Osmanlı ile Bizans tarzında mimariye sahip olan kız kulesine şimdiki şekli Sultan II. Mahmut tarafından verilmiştir.İstanbul’un bu tarihi yeri hakkında daha detaylı bilgi ve resimler Kız Kulesi yazımızda.

Yerebatan Sarnıcı

1500 yıl öncesinde Bizans İmparatorluğu’nun şehrin su ihtiyacını karşılamak amacı ile su deposu olarak kullandığı sarnıç, ihtişamı yüzünden bir dönem saray olarak da kullanılmıştır.Detaylar Yerebatan Sarnıcı yazımızda.

Çırağan Sarayı

17. yüzyılda Kazancıoğlu bahçeleri olarak bilinen Çırağan Sarayı, ismini Çırağan şenlikleri olarak adlandırılan meşale şenliklerinden almıştır.Detaylar Çırağan Sarayı yazımızda.

Dolmabahçe Sarayı

1855 yılında yapımı tamamen bitirilen yapı, padişahların ikamet ettiği önemli merkezlerden birisi olur.Detaylar Dolmabahçe Sarayı yazımızda.

Topkapı Sarayı

İstanbul’un fethedilmesinden sonra 1460 yılında yapımına başlanmış ve 1478 yıllında inşaası tamamlanmıştır.Yediyüz bin metrekarelik bir alana sahiptir.Detaylar Topkapı Sarayı yazımızda.

Yıldız Sarayı

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarına denk gelen çok önemli bir döneme şahitlik etmiş Yıldız Sarayı, diğer saraylardan farklı olarak sahip olduğu doğal çevresi ile oldukça etkileyici.Detaylar Yıldız Sarayı yazımızda.

Beylerbeyi Sarayı

1861 yılında, Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmaya başlanan saray, son dönem Osmanlı padişahları ve hanedan üyeleri için yazlık saray görevini üstlenmiştir.Detaylar Beylerbeyi Sarayı yazımızda.

Galata Kulesi

Bulunduğu semte de adını veren tarihi Galata Kulesi, İstanbul’da en çok fotoğrafı çekimi yapılan yerlerden birisi.Detaylar Galata Kulesi yazımızda.

Florya Atatürk Deniz Köşkü

Atatürk dönemin de inşa edilen Florya Atatürk Deniz Köşkü, İstanbul Belediyesi tarafından yaptırılmış ve Osmanlı döneminde Atatürk’e armağan edilmiştir.Detaylar Florya Atatürk Deniz Köşkü yazımızda.

Aya İrini Müzesi

Tarihi bir müze olan Aya İrini Müzesi, İstanbul’da Topkapı Sarayı’nın birinci avlu kısmında yer almaktadır.Detaylar Aya İrini Müzesi yazımızda.

Çinili Köşk Müzesi

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan yapının, yazlık saray ya da burada yapılan müsabakaları izlemek için Fatih Sultan Mehmet’in kullandığı bir köşk olabileceği düşünülür.Detaylar Çinili Köşk Müzesi yazımızda.

Malta Köşkü

Malta’dan getirilmiş olan taşlar ile Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Malta köşkü tarihte önemli olaylar ile birlikte anılmaktadır.Detaylar Malta Köşkü yazımızda.

Sakıp Sabancı Müzesi

Sabancı ailesi tarafından toplanan eserlerin bir araya toplanarak Türk Milleti’ne faydalı olabilmesi adına bir müze açılması yönünde harekete geçildi ve Emirgan’daki Atlı Köşk’ü 1998’de Sabancı Üniversitesi’ne tahsis etti ve müze 2002 yılında açıldı.Detaylar Sakıp Sabancı Müzesi yazımızda.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Türkiye’de müzecilik adına atılan en değerli adımlardan birisi ve geçmişi neredeyse 600 yıl öncesine kadar dayanan bir miras.Detaylar İstanbul Arkeoloji Müzesi yazımızda.

İstanbul Oyuncak Müzesi

2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulan müze, ülkemizde oyuncak müzesi alanında bir ilk olma özelliğini taşıyor.Detaylar İstanbul Oyuncak Müzesi yazımızda.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

Türkiye’nin özel girişimler sonucu hayat bulan ilk modern sanatlar müzesi olan İstanbul Modern, 2004 yılında açılmıştır.Detaylar İstanbul Modern Sanat Müzesi yazımızda.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Müze, İstanbul’un fethini konu alıyor.Tam panoramik olan müze sizi fetih yılına geri götürüyor.Türkiye’nin de ilk panoramik müzesi olma özelliğine sahip.Detaylar Panorama 1453 Tarih Müzesi yazımızda.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Evkaf-ı İslamiye Müzesi adıyla Süleymaniye Külliyesi’nde hizmet vermeye başlayan müze, Cumhuriyet’in ilanından sonra Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak anılmaya başlanıyor.Detaylar Türk ve İslam Eserleri Müzesi yazımızda.

 

İstanbul Deniz Müzesi

Türkiye’nin hem en büyük, hem de ilk deniz müzesi olma unvanına sahip müzede 20 binden fazla eser bulunmakta.Detaylar İstanbul Deniz Müzesi yazımızda.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan için 1556 – 1557 yıllarında Mimar Sinan yapıyor.Detaylar Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı yazımızda.

Miniatürk

Türkiye’nin en gözde mimari eserlerinin ve değerlerinin minyatür ölçeklerde tasarlanıp, ziyaretçilerin ilgisine sunulduğu Miniatürk ile ülkemizde bulunan harika yapıları bir arada gezip görebilirsiniz.Detaylar Miniatürk yazımızda.

İstanbul Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi İstanbul’un Fatih ilçesinin Çarşamba bölgesinde yer alan tarihi bir müzedir. Doğu Roma Döneminde Pammakaristos Manastır Kilisesi olarak hizmet vermiştir.Detaylar İstanbul Fethiye Müzesi yazımızda.

Galata Mevlevihanesi Müzesi

Yakın zamana kadar Divan Edebiyatı Müzesi adı ile bilinen Galata Mevlevihanesi Müzesi, 2007 yılında başlayan ve 2011 yılına kadar süren çalışmaların sonucunda bugünkü halini almıştır.Detaylar Galata Mevlevihanesi Müzesi yazımızda.

Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi

İstanbul Levent’te yer alan ve ailece zaman geçirmek isteyen herkesin ziyaret edebileceği, dünyadaki ilk 4 boyutlu heykel müzesi olan Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi.Detaylar Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi yazımızda.

Çemberlitaş Sütunu

İstanbul’un yedi tepesinden biri olarak bilinen Çemberlitaş’a, İmparator I. Konstantine onuruna Milattan Sonra 330 yılında dikilen sütun, Çemberlitaş sütunudur.Detaylar Çemberlitaş Sütunu yazımızda.

Büyük Postane

Türkiye’nin en büyük postane binası olma özelliğini elinde bulunduran Büyük Postane, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan, tarihi özelliği ve mimarisi ile dikkat çeken bir binadır.Detaylar Büyük Postane yazımızda.

Dikilitaş

Orijinali 30 metre boyunda olan ve kırmızı avsan granitinden yapılan dikilitaş, yapılan nakliyeler esnasında tahrip olmuş ve günümüzdeki yüksekliği kaidesi dahil olmak üzere, 24.87 metre olarak kalmıştır.Detaylar Dikilitaş yazımızda.

Hidiv Kasrı

Hem mimarisi, hem tarihten bugüne taşıdığı izleri, hem manzarası, hem de yeşillikler içinde olması nedeniyle İstanbul’da güzel bir kahvaltı yapıp, eşsiz manzaraya karşı bir kahve yudumlamak isterseniz bu yere uğramalısınız. Detaylar Hidiv Kasrı yazımızda.

Küçüksu Kasrı

Osmanlı döneminde ise padişahın has bahçesi olarak kullanılmıştır. Sultan IV. Murat devrinde gümüş selvi olarak isimlendirilen bu alan, dönem içerisinde farklı amaçlar ile kullanılmıştır.Detaylar Küçüksu Kasrı yazımızda.

Ihlamur Kasrı

Abdülmecit’in yaptırmış olduğu Merasim Köşkü ve Maiyet Köşk’ü olarak adlandırılmış iki kasırdan asıl Ihlamur Kasrı’nın Merasim Köşkü olduğu söylenmektedir.Detaylar Ihlamur Kasrı yazımızda.

Aynalıkavak Kasrı‏

Üç yüz yıl boyunca Haliç kıyılarını süslemiş ve günümüzde Aynalıkavak kasrı adı ile bilinen yapı Osmanlı döneminde Aynalıkavak sarayı veya tersane sarayı olarak bilinen yapı grubundan günümüze ulaşan tek örnektir.Detaylar Aynalıkavak Kasrı yazımızda.

Rumeli Hisarı

Rumeli hisarı, boğazın kuzey kesiminden gelecek saldırıların engellenmesi amacı ile İstanbul’un fethinden önce, Fatih Sultan Mehmet tarafından Anadolu hisarının tam karşısına yaptırılmıştır.Detaylar Rumeli Hisarı yazımızda.

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı, Yıldırım Beyazıt tarafından 1395 yılında inşa edilen bir yapıttır. Özellik ile Cenevizliler açısından boğaz geçişi yönünden büyük önem taşıyan bu hisar, aynı önemi Osmanlılar açısından da taşımaktaydı.Detaylar Anadolu Hisarı yazımızda.

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı’nı ön plana çıkaran en belirgin özellik, tarihi misyonunun yanında, turistik bir balıkçı kasabası olmasıdır.Detaylar Anadolu Kavağı yazımızda.

Harbiye Askeri Müzesi

Tarihi bir müze olan Harbiye Askeri Müzesi, İstanbul’un Harbiye semtinde bulunmaktadır.Detaylar Harbiye Askeri Müzesi yazımızda.

Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı’nın yapımına 1906 yılında II. Abdülhamit döneminde başlanılmış ve 1908 tarihinde tamamlanarak hizmete girmiştir.Detaylar Haydarpaşa Garı yazımızda.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi, İstanbul ilinin Hasköy semtinde ve Haliç kıyısında yer almakta olan bir sanayi Müzesi’dir.Detaylar Rahmi Koç Müzesi yazımızda.

Pera Müzesi

Sanat müzesi olarak nitelendirilen Pera Müzesi İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Detaylar Pera Müzesi yazımızda.

Moda İskelesi

Tarihi Moda İskelesi her yerinden deniz manzarası muhteşem bir şekilde görülen güzellikte bir yerdir.Detaylar Moda İskelesi yazımızda.

Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı, Çemberlitaş’ın yanında, Kapalıçarşı’ya oldukça yakın bir mevkide bulunan meşhur hamamlarımızdan bir tanesidir.Detaylar Çemberlitaş Hamamı yazımızda.

Cağaloğlu Hamamı

Cağaloğlu Hamamı İstanbul’un en büyük çifte hamamları arasında ye alır. Klasik Osmanlı mimarisinden farklı bir yapıya sahiptir.Detaylar Cağaloğlu Hamamı yazımızda.

Yılanlı Sütun

Yılanlı sütun, diğer adı ile burmalı sütun olarak da bilinmektedir. İstanbul’da Sultanahmet semtinde yer almaktadır.Detaylar Yılanlı Sütun yazımızda.

Beyazıt Kulesi

85 metrelik kule bugün itibarı ile Suriçi’nin en yüksek yapısıdır. Kuleye çıkılmak istenirse, 256 merdivenden oluşan oldukça zor bir yolculuğun ardından neredeyse tüm İstanbul’u içerisine alan panoramik bir fotoğrafla karşılaşılır.Detaylar Beyazıt Kulesi yazımızda.

Yedikule Zindanları

Zindan olarak anılsa da aslında yapılış amacı şehre gelen yabancı kralları ve yabancı ülkelerden gelen mevki sahibi insanları görkemli olarak karşılamaktı.Detaylar Yedikule Zindanları yazımızda.

Kapalı Çarşı

İstanbul’un ve hatta Dünya’nın dahi en nadide çarşı örneklerinden birisi olan Kapalı Çarşı.Detaylar Kapalı Çarşı yazımızda.

Mısır Çarşısı

İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından birisi olan Mısır Çarşısı’nın yerinde Bizans zamanında bile bir çarşı olduğu rivayet edilir.Detaylar Mısır Çarşısı yazımızda.

Yeşilköy Havacılık Müzesi

İstanbul Havacılık Müzesi, bir diğer bilinen adıyla Hava Kuvvetleri Müzesi, havacılığa merak salmış birçok kişi için ilgi kaynağı oluyor.Detaylar Yeşilköy Havacılık Müzesi yazımızda.

Kariye Müzesi

İstanbul’un eşsiz tarihi miraslarından birisi olsa da az bilinen değerlerinden birisi Kariye Müzesi.Detaylar Kariye Müzesi yazımızda.

Çiçek Pasajı

1908 yılında Sadrazam Küçük Said Paşa Hristaki Pasajı’nın mülkiyetini almış olup, mütareke yıllarında çok fazla çiçek dükkânının açıldığı söylenir.Detaylar Çiçek Pasajı yazımızda.

Adile Sultan Sarayı

Saray Sarkis Balkan tarafından 1858 yılında yapılmıştır. Sarkis Balvan tarafından, Sultan Abdülmecit’in kız kardeşi olan Adile Sultan’a hediye niteliğinde yaptırmıştır.Detaylar Adile Sultan Sarayı yazımızda.

Arasta Pazarı

Çarşının bir diğer adı da Sipahiler Çarşısı. Zamanında sipahiler için ürünlerin satıldığı bir arasta olduğu için bu isimle de anılmış.Detaylar Arasta Pazarı yazımızda.

Türkiye İş Bankası Müzesi

83 yıllık geçmişte biriktirilen fotoğraflar, belgeseller, belgeler, hatıralar özenle toplanmış ve müzede sergilenebilecek hala getirilmiştir.Detaylar Türkiye İş Bankası Müzesi yazımızda.

Pierre Loti Tepesi

İstanbul ve Haliç manzarasının tadına varmak isteyen birçok kişinin tercihi İstanbul’da Pierre Loti Tepesi.Detaylar Pierre Loti Tepesi yazımızda.

Pelit Çikolata Müzesi

Çikolota müzesi ilk başta size biraz ilginç gelebilir.Kendinizi çikolatadan bir köyün içerisinde hayal edin.Bu nefis müzeyi ziyaret etmelisiniz.Detaylar Pelit Çikolata Müzesi yazımızda.

Ayrıca yine İstanbul için hazırlamış olduğumuz diğer listelerede göz atabilirsiniz.İstanbul’da bulunan tema parklar ve eğlence yerleri, camiler ve dini yerler, parklar, ormanlar ve bahçeler ile ilgili listelerimiz bulunuyor.

İstanbul’da Lunaparklar ve Eğlence Merkezleri
İstanbul’da Lunaparklar ve Eğlence Merkezleri Gezilecek Yerler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir