Son Yazılar
25 Ekim 2016 Salı

Küçüksu Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir ve Kahvaltı Fiyatları

17 Aralık 2015 Perşembe, 13:23

Küçüksu Kasrı Hakkında Bilgi

Küçüksu kasrının tarihi, Bizans dönemine kadar uzanmaktadır. Osmanlı döneminde ise padişahın has bahçesi olarak kullanılmıştır. Sultan IV. Murat devrinde gümüş selvi olarak isimlendirilen bu alan, dönem içerisinde farklı amaçlar ile kullanılmıştır. Sadrazam Divitdar Mehmet Emin Paşa, kasrın yapılmasını I. Mahmut’a teklif etmiş ve olumlu cevap alınca yapımına yönelik gerekli emri vermiştir.

Mühendis Yusuf efendinin hazırladığı plan doğrultusunda ahşap bir bina inşa edilmiş ve 1751 yılında düzenlenen tören ile hizmete açılmıştır. Tarihteki büyük onarımlar, III. Selim ve II. Mahmut döneminde gerçekleştirilmiştir. Taş ve tuğla kullanılarak inşa edilen bina, 27 X 15 metrelik bir alanda bulunmaktadır. Bodrum dahil 3 katlı olan binada, Türk ev tipi mimarisi yansıtılmıştır.

Küçüksu Kasrı Tarihi

Küçüksu kasrı yapılaşmasının 18. Yüzyılda yoğunlaştığı görülmektedir. Sultan I. Mahmut devrinde Divitdar Emin Mehmet Paşa tarafından yapımına başlatılan Küçüksu kasrı, Sultan III. Selim ve Sultan II. Mahmut döneminde onarım işlemine tabi tutulmuştur. Kasrın yapım işleri, 1857 yılında tamamlanmıştır. Sultan Abdulaziz döneminde ise, cephe süslemelerine önem verilmiş ve zengin bir görselliğe kavuşturulmuştur. Cumhuriyet döneminde Devlet konuk evi olarak kullanılan Küçüksu kasrı, 1996 yılında müze saray konumuna getirilmiş ve ziyarete açılmıştır.

Küçüksu Kasrı Kahvaltı Fiyatları

Küçüksu Kasrı’da 15 TL ile 20 TL arasında kahvaltı fiyatları bulunuyor. Küçüksu Kasrı için telefon numarasından rezervasyon yapabilirsiniz.Ayrıca Küçüksu Kasrı’da yemek seçenekleride mevcuttur.Dürüm, döner, fajıta gibi seçenekler mevcuttur.Küçüksu Kasrı kafe iletişim ve rezervasyon için  0216 332 03 21 nolu telefon numarasını kullanabilirsiniz.

Küçüksu Kasrı Resimleri

Küçüksu Kasrı Nerede?

Küçüksu kasrı, İstanbul Beykoz Üsküdar’da Anadolu Hisarında yer almaktadır.

Küçüksu Kasrı Nasıl Gidilir?

Küçüksu kasrına toplu ulaşım araçları ile gitmek isteyenler, Eminönü’nden Kadıköy’e geçmeli ve Kadıköy’den Üsküdar’a giden otobüslere binerek Küçüksu durağında inmelidir. Küçüksu durağı ile kasrın arası yaklaşık 200 metredir. Şahsi araçları ile gidecek olanlar ise, Anadolu yakası sahil yolu Göksu mahallesi istikametini ya da Avrupa yakası FSM köprüsü Anadolu Hisarı istikametini takip etmelidir.

Küçüksu Kasrı Giriş Ücreti

Küçüksu Kasrına giriş ücretleri öğrenciler için 2,5 TL, diğer ziyaretçiler için ise, 5 TL’dir.

Küçüksu Kasrı Çalışma Saatleri

Küçüksu Kasrı pazartesi ile perşembe günleri hariç her gün, 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.Kahvaltı ve yemek için Küçüksu Kasrı kafe 09:00 ile 02:00 arası açıktır.

Küçüksu Kasrı Ulaşım Haritası

Küçüksu Kasrı İletişim Bilgileri

Adres : Anadolu Hisarı Üsküdar / İstanbul
Tel : (0216) 332 33 03

Sizlerde Küçüksu Kasrı gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

Yorum

  1. Ramazan

    26 Nisan 2016 at 4:45 pm

    Su deyince

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir