Herakleia Hiorenu anıt mezarı günümüze taşınacak!
Pmaukkale Üniversitesinin ve Denizli Müzesi’nin ortak çalışması olarak anıt mezar,2 bin yıllık tarihiyle dünyaya taşınıyor.Restorasyon ve kazı çalışmalarını devam ettirirken bir yandan da tanıtımını yapıyorlar.Bir çok yapıda oldukça başarılı kabartmalar dikkat çekiyor.

 

Herakleia Hieronu 2

 

Anıt Roma dönemine ait olup,M.S.40’lı yıllarda inşa edildiği sanılıyor.Duvarlarda Apollon,Pan,Armetis,Dionysos ve Herakles ile ilgili mitolojik çalışmalar dikkat çekerken,mezarın dört taraflı bloklarla çevrili olduğu söyleniyor.Dört tarafında da kabartmalar bulunan blokların birinde de,gece ile gündüz işlenmiş.12 burcunda işlenmiş olduğu kabartmalar,işçilik kalitesiyle dikkat çekiyor.

 

Denizli'de 2 bin yıllık tarihi canlandıracak

 

Bulunan bloklar,toprağın altındaki duvarların devamı olarak düşünülüyor.Yapılan çalışmaların amacı restorasyon ve kazı çalışmaları sayesinde anıt mezarın aynı şekilde tekrardan dünyaya kazandırılıp,müzede sergilenmesi.

 

Herakleia Hieronu 5

 

Herakleia Hiorenu’n güneyinde Apollon ve Tabea,güneydoğusunda Sebastapolis ve Kidrama,batısında Aphrodisias , ile yakın ve çağdaş kentler bulunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.