Türkiye’nin en önemli tarihi kentleri arasında yer alıyor.Burdur, Likya, Roma, Frigya ve Karya uygarlıklarının hüküm sürdüğü Sagalassos ve Kibyra gibi en önemli antik kentleri bünyesinde barındırıyor.

Yazılı tarihi kaynakların tarihi bildirilerine göre, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender’in fethinden günümüze kadar gelen Sagalassos, tarihini bize taşımış ve bu sayede 2009 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Geçici Listesine girmiştir.Burası Burdurun Ağlasun ilçesinde bulunuyor.

Bin bir türlü hayatlara şahit olan şehrin girişinde,konutlar,hamam,Aşağı Agora,seramik üretim merkezi,daha yukarılarda tiyatro,Neon Kütüphanesi,şehir merkezinde de yukarı Agora,Antoninler çeşmesi,kilise,meclis binası ve sol üst taraftada Heroon bulunuyor.

Sagalassos,Roma’nın en önemli beş seramik merkezinden biri olarak biliniyor.Buradaki kazı çalışmaları 1989 yılında,Prof.Dr.Marc Waelkens  başkanlığında başlamıştır.

Yapılan kazılarda çıkarılan yaklaşık 5 metre boyundaki İmparator Marcus Aurelius ve İmparator Hadrian’a ait heykeller şuan Burdur Arkeoloji Müzesinde sergileniyor.

 

sagalassos 3

 

Bugünkü Gölhisar ilçesinde Miliaslı kolonistlerce M.Ö. 300’lü yıllarda Pisida, Karya,Frigya ve Likya arasında kurulmuş köklü bir devlet geleneğine sahip olan Kibyra Antik Kenti,stadyumu,agorası,meclis binası ile dünyanın en önemli antik kentleri arasında.

M.Ö. 1.yüzyılda başlayan gladyatör gösterileri stadyumda yapılıyordu.Bu kazılar sayesinde,üzerinde gladyatörlerin canlandırıldığı,çok fazla sayıda gladyatör frizleri bulundu.Stadyuma doğru nekropol alanından geçen bir anıtsal yolda,gladyatörlere at mezarlar bulunuyor.Ayrıca bu bölgede,yan yana sergilenen vahşi hayvanlarla savaşırken av sahneleri ve hayvan terbiyecilerinin betimlendiği M.S. 2.yüzyıla ait frizler bulunuyor.Bu kent ‘Gladyatörler Kenti‘ olarak biliniyor.

 

sagalassos 2

 

Kibyra Antik Kenti‘nin en önemli yerleri arasında,yılan saçlı,sivri dişli,gözlerine bakıldığında insanları taşa çevirdiğine inanılan dişi mitolojik yaratık Medusa yer alıyor.Medusa mozaiği 11 metre çapındaki 3600 kişilik  Odeion yapısının orkestra zeminini kaplıyor.Bu da insanların ilgisini üzerine çekmeye yetiyor.Medusa’nın mozaiği,orkestranın merkezinde,kırmızı,yeşil ve beyaz mermerlerden yapılmış.

Burdur‘un merkezinde,17. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en güzellerinden biri olan Baki Bey Konağı,Taşoda,19. yüzyılda yapılan Mısırlılar Evi,antik kent ve antik kent ve antik kent olabilme potansiyeline sahip 24 yapı, Burdur’u açık hava müzesine çevirmeye yeterli.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.