PAYLAŞ

Günümüzde birçok organizasyona ev sahipliği yapan Adile Sultan Sarayı hakkında tarihi ve adını aldığı Adile Sultan hakkında da ayrıca bilgiler verdiğimiz yazmıza ilk olarak Saray ve tarihi ile başlıyoruz.

Adile Sultan Sarayı Hakkında Bilgi

Saray Sarkis Balkan tarafından 1858 yılında yapılmıştır. Sarkis Balvan tarafından, Sultan Abdülmecit’in kız kardeşi olan Adile Sultan’a hediye niteliğinde yaptırmıştır. Sultan Abdülmecit’in vefatıyla tahta geçen kardeşi Sultan Abdülaziz kardeşinin vasiyet niteliğindeki hediyesini vermek için yola koyulmuştur. 1861 yılında harabeye dönen konağı yıktıran Sultan Abdülaziz konağı yıktırmıştır. Yıkılan konağın yerine şu anki görünen sarayı yaptırmıştır.

Adile Sultan şair olarak anılmaktadır. Osmanlı Hanedanındaki divan sahibi tek kadın şair olarak bilinmektedir. Şiire ilgi duyan Adile Sultan’ın eğitime çok önem gösterdiği söylenmektedir. Bunların yanı sıra Adile Sultan’ın oldukça yardımsever olduğu söylenir.Adile Sultan genç yaşlarında dört çocuğunu ve eşini kaybetmiştir. Artık anılarla dolu bu sarayda yaşamak istemeyen Adile Sultan, bu saraydan ayrılma istemiştir. 1868 yılında Adile Sultan, yıllarca yaşamış olduğu abisinin hediyesi olan bu güzel saraydan ayrılmıştır. Eğitime oldukça ilgili olan Adile Sultan, abisinin hediyesi olan Adile Sultan Sarayı’nı Milli Eğitim’e bağışlamıştır. Saray 1916 yılından sonra Kandilli Kız Lisesi adını almıştır.

Adile Sultan Sarayı müthiş boğaz manzarasını görmektedir. 2007 yılında ise hizmete tekrar geçmiştir. Düğün, mezuniyet, gala yemekleri, toplantı, konferans, seminer, öğle ve akşam yemekleri organizasyonları yapılmaktadır. Adile Sultan Sarayı’nda toplantı ve ziyafet için kullanılan Oval Salon’un kapasitesi 500 kişiye yetecek durumdadır. Toplantı salonu 1 adet olup 200 kişi kapasitelidir. Seminer Solunu 17 adet olup sayıca oldukça fazladır. Her bir seminer salonu 30 ile 50 kişi kapasitelidir. Sergi ve kokteyl alanı 1300 m2’lik yer kaplamaktadır. Ayrıca Saray Bahçesi 1000 kişiye yetebilecek kapasitededir.

Düğün organizasyonu yapılan Adile Sultan Sarayı isteklere yönelik hizmetlerini genişletmektedir. Sarayda düğün organizasyonları oldukça sık olmaktadır. Yapılan yorumlara bakılacak olursa müşteriler durumdan oldukça memnun görünmektedir.

Adile Sultan Sarayı Resimleri

Adile Sultan Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir

Adile Sultan Sarayı İstanbul’un Kandilli Mahallesinde yer almaktadır. Sarayın bağlı olduğu ilçe Üsküdar’dır. Saraya ulaşım için en yakın toplu taşıma durağı Kız Lisesi Otobüs durağıdır. Buradan geçen hatlar; Çavuşbaşı-Üsküdar ile Şen evler-Üsküdar’dır.

Adile Sultan Sarayı Ziyaret Saatleri

Adile Sultan Sarayı şuan restoran olarak da hizmet verdiğinden gün içerisinde geç saatlere kadar açıktır.

Adile Sultan Sarayı Ulaşım Haritası

Adile Sultan Sarayı Giriş Ücreti

Organizasyonlara ev sahipliği yapan sarayda giriş ücreti bulunmamaktadır.

Sizlerde Adile Sultan Sarayı gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here