Balkanların yeni ülkesi Karadağ’ın küçük başkenti Podgorica, ne tarihi eserleriyle ne de doğal güzellikleriyle ünlü bir şehir. Podgorica belki de havaalanı sebebiyle tercih edilen dünyanın ender başkentlerinden biri. Çünkü bu şehir, Karadağ’ın iki turistik kenti Kotor ve Budva’ya havayoluyla ulaşım sağlanabilen tek yer.

Ülkedeki tek havalimanı

Podgorica, İstanbul’dan ya da Avrupa’nın diğer şehirlerinden direkt uçuşların yapıldığı yaklaşık 150 bin nüfuslu küçük bir kenttir. Podgorica uçak bileti sayfasından bilet fiyatlarına baktığımızda erken tarihli alınacak biletler ile 250 – 250 TL gibi bir rakama gidiş dönüş uçak bileti bulmanızın mümkün olduğunu görüyoruz. Karadağ, Sırbistan’dan yeni ayrılmış çiçeği burnunda bir ülkedir ve Podgorica’da bu ülkenin çiçeği burnunda başkentidir. Yugoslavya zamanında adı Titograd olan Podgorica şehrinin geneli yeniden yapılanma içine girmiştir. Karadağ ya da orjinal adıyla Montenegro adı gibi dağlarla kaplı bir ülkedir.

Podgorica

Öyle ki ülkenin en düzlük yeri Podgorica olduğu için Karadağ’ın tek havalimanı da bu şehirde yer alır. Dolayısıyla da ülkenin en turistik yerleri Kotor ve Budva’ya gitmek isteyenlerin yolu da ister istemez Podgorica’dan geçer. İsterseniz Podgorica’dan Kosova’nın başkenti Priştina, Sırbistan’ın başkenti Belgrad ve Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya da otobüsle geçebilirsiniz. Arnavutluk sınırına da yakındır.

Osmanlı izleri

Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalmış bu şehirde bir kaç tane küçük cami de bulunur. Stara Varos yani eski şehir kısmı küçük bir Osmanlı şehri meydanına benzer. Saat kulesi ve camileriyle buradaki manzara size yabancı gelmeyecektir. Alışveriş yapılacak kafe ve restoranların yer aldığı Hercegovacka Caddesi dışında çok fazla gezilecek yer yoktur. Bir de bisiklet kiralayıp da gezebileceğiniz küçük bir şehir parkı bulunur.

Budva ve Kotor’a giden yol

Bunun dışında gezecek çok fazla bir yeri yoktur ancak Podgorica sizi Adriyatik’in muhteşem kıyılarına ulaştırır. Podgorica-Budva arası 68 km’dir. İster araba kiralayarak, isterseniz taksi ya da yarım saatte bir kalkan otobüslerde bu şahane şehre ulaşmak kolay.

Karadağ’ın incisi bir başka şehir Kotor’a da yine havayoluyla gidebilmek için Podgorica üzerinden gitmek gerekiyor. Kotor da başkente 86 km uzaklıkta ancak yol virajlı olduğu için yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Karadağ’ın bu şirin ve küçük başkenti, Kotor, Budva gibi Adriyatik’in incisi iki şehre ulaşan en kestirme yoldur.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.