Afyon'da ne yenir

Yakın zamanda bir Afyon seyahatiniz varsa vereceğimiz adres duraklarına uğramadan geri dönmeyin. Belki de kaymağın, lokumun, sucukların ve tandırın tadına vardıktan sonra Afyon ziyaretiniz biraz uzar.

Afyon’da Nerede Ne Yenir

Afyon’da ne yenir ve Afyon yemekleri ile işte o enfes lezzet durakları;

Aşçı Bacaksız

Afyon Aşçı Bacaksız

1850’li yıllardan bu yana hizmet vermekte olan lokanta bir aile geleneğinin devamı; şu an 4. ve 5. nesil hizmet vermekte. Afyon kuzu kebabı yemek isterseniz sorgusuz sualsiz uğramanız gereken ilk ve belki de tek yer burası. Lokantanın tabelası olmadığı için kendiniz zor bulabilirsiniz ancak kime sorsanız adres tarifini verecektir.

Ancak Aşçı Bacaksız’a gidecekseniz bilmeniz gereken birkaç şey var;
Öğlen 15:00’ten daha geç gitmeyin, çoktan kapanmış olabilir.
Selam vermeden girmeyin, sizinle ilgilenilmeyebilir.
Boşuna buçuklu porsiyon talep etmeyin
Yağsız kebap istemeyin.

Aşçı Bacaksız Adres : Karaman Mah. Yeni Saraçlar Çarşısı No:6 Afyonkarahisar, 03100 Merkez
Aşçı Bacaksız Tel : (0272) 215 2097

İkbal Lokantası

Afyon İkbal Lokantası

Afyon’un 90 yıllık lezzet duraklarından birisi. Ancak tavsiyemiz Afyon çıkışında yer alan şubesine değil, merkezdeki yerine uğramanız olur. Et yemeklerinin yanında patlıcanlı böreğini deneyimleyebilirsiniz. Afyon’un lezzetli sucuklarının tadına bakmak isterseniz de yine buradan sucuk alışverişinizi yapabilirsiniz.

İkbal Lokantası Adres : Umur Bey Mah., Millet Cad./uzun Çarşı No:21, Çarşı/Afyonkarahisar
İkbal Lokantası Tel :(0272) 215 1205

Nur Lokantası

Afyon Nur Lokantası

Afyon’da ne yenir denince elbette akla kaymaklı ekmek kadayıfı gelir. Afyon’da bir çok yerde kaymaklı ekmek kadayıfı bulmak mümkün. Ancak belki de bir defa gelip tadına bakma fırsatınız olmuşsa kadayıf için ilk adresiniz Nur Lokantası olabilir.

Nur Lokantası’nda kaymaklar tamamen doğal beslenen mandaların sütünden yapılıyor ve usta ellerden geçerek tatlı yapılıyor. Yemeklerin üzerine tatlı yemek için iyi bir tercih olabilir.

Nur Lokantası Adres : Uzun Çarşı Saraçlar Geçidi No:13 / Afyon
Nur Lokantası Tel : (0272) 215 33 35

Altınay Lokum

Afyon Altınay Lokum

1800’lü yıllarından sonundan bu güne dek şekerlemecilikle uğraşan ailenin sahip olduğu işletme, patentini de aldığı kaymaklı lokumları ile ününü yurtdışına bile taşımış durumda. Afyon’dan geri dönerken yanınızda ne götüreceğinizi düşünmenize gerek yok.

Altınay Lokum Adres : İzmir-Ankara Çevreyolu 4. Km., 03200 Afyonkarahisar
Altınay Lokum Tel : (0272) 223 4405

Hidayet Dondurma

Afyon Hidayet Dondurma

En taze, en doğal ve en lezzetli kaymak için arayış içindeyseniz çok fazla gezmenize gerek yok. Hidayet Usta’ya gittiğinizde “kaymak neye lazım” diye size soracaktır. Tatlı için mi kahvaltı için mi ona göre size kaymağın en özelinden tartıp verir.

Hidayet Dondurma Adres : Milli Birlik Cad. No:2, Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
Hidayet Dondurma Tel :(0272) 215 3934

Afyon’da ne yenir yazımızın sonuna geldik.Sizlerde Afyon’da ne yenir ve nerede yenir konusunda tecrubelerinizi ve bilgilerinizi bizlerle paylaşmak isterseniz konumuza yorum yapabilirsiniz.

1 Yorum

  1. afyonkarasar nasıl gelmiş osmanlı paşa tatlısı benim en sevdigim tatlım kaymaklı ekmek kadayıfı ve size özel trafim var kaymaklı ekmek kadayıfı önce 1 kilo şeker 2 yarım süt 3 kilo buz serbeti kayınca 1 kuru kadayıf alcaksınız şerbet bol bol 2 tabak koyyacaksınız onları alacaksınız bir tavaya kadayfı bi tebisiyle alacaksınız bi de bime gidim kaymak alacaksınız ve geleceksiniz kadayfı 4 dilim keseceksiniz bi tabak kadayfı koylacaksınız ve kaymak koldukmu bis gibi yenir hem afyonu gidin bitti hadi ozman afyon gezemye devam edinnnnn

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.