Alaçatı

Ülkemizin her köşesinin ayrı ayrı kendine has güzellikleri vardır. Kimi yerler yaz için değişilmez olur, kimi yerler kış. Yaz denilince akla ilk gelen yer Alaçatı’dır.

Çeşme gezilerinize görülmesi gereken yerler için hazırladığımız Çeşme gezilecek yerler yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

İzmir ve çevresinde görülmesi gereken yerler için İzmir’de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu küçük ve şirin yer aslında bir köydü. Fakat zamanla tatilcilerin vazgeçilmez yeri olunca büyüyüp belediye halini aldı. Son yıllarda ünlülerin ve tatilcilerin akınına uğrayarak bodrum’u yaz aylarında tatil yapmak için ilk sırada tercih edilen yerlerden biri olmuştur.

Alaçatı Evleri

Gerek dar ve şirin Alaçatı sokakları, gerekse tarihin dokusuna zarar vermemek için koruma altında olup sadece küçük restore çalışmaları için yapılan tadilatlara izin verilen Alaçatı taş evleri burayı ayrı bir dünya haline getiriyor. Bu küçük ve şirin yerin denizi de tüm Türkiye’den ve dünyadan gelen rüzgâr sörfçülerine ev sahipliği yapmaktadır.

Burayı tatil için tercih etmeniz için birçok neden vardır. Her çeşit bütçeye göre oteller, butik oteller veya pansiyonlar mevcuttur. Buranın tarihi dokusuna ve görünüşüne zarar vermemek için oteller ve pansiyonlar da küçük ve şirin yapıdadırlar. Sadece kafa dinleyip huzurlu ve kaliteli bir tatil arıyorsanız Alaçatı tam size göre. Bir kere gittiğinizde bir daha ayrılamayacaksınız.

Alaçatı Gezilecek Yerler

Alaçatı gezileriniz de bölgede yer alan taş evleri gezebilir hatta otel olarak hizmet veren bu evlerde kalabilirsinizde.Alaçatı sokakları ve burada yer alan mekanlarda harika zaman geçirebilirsiniz.Rüzgardan faydalanarak buğdayı una çevirmek için inşaa edilen yel değirmenlerini gezebilirsiniz.Eski ve yeni değirmenler bulunuyor ve eski değirmenlerin tarihi ise 700-1000 yılları arasındadır.

Gezilecek ve yapılacaklar için bir diğer alternatif de sörf yapmak.Ülkemizde sörf için en önde gelen yerlerden biridir.Harika plajlarını gezebilir ve burada sörf yapabilirsiniz.

Klise olarak yapılan ancak sonradan camiye dönüştürülen tarihi Pazaryeri camii görülmesi gereken yerler arasında.Ayrıca Hacı Memiş Ağa Camii de gezilebilir.

Alaçatı Resimleri

Alaçatı Nerede? Nasıl gidilir 

İzmir ilinin Çeşme ilçesine bağlı bu güzel yer İzmir’e 76 km ve Adnan Menderes Havalimanına 85 km uzaklıktadır. İster kara yolu, ister hava yolu, isterseniz de deniz yoluyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yerdir.

Haritası ve Konumu

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.