Amasra Gezilecek Yerler

Batı Karadeniz’in incisi Bartın’ın bir ilçesi olan Amasra’nın adı belki de en az Bartın kadar ön plandadır. Bunun en büyük sebebi ise sahip olduğu köklü geçmişe dayanır.

Özellikle Marmara ve Ege tarafından gelip de bir Karadeniz turu yapacak olanların yol üstünde olması nedeniyle uğramaları gereken ilk adreslerden birisi Amasra olmalıdır. Peki Amasra’da nerelere uğramak gerek?

Amasra gezilecek yerler için hazırladığımı gezi durakları listemiz;

Amasra Kalesi

Amasra Kalesi

Geziye Amasra Kalesi’nden başlayarak, çayınızı yudumlarken önce şehre yukarıdan bir bakış atabilirsiniz. Zindan ve Sormagir olmak üzere iki kısımdan oluşan kalenin tarihi Bizanslılar’a dayansa da, şehir fethedildikten sonra onarılıp Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır.

Çekiciler Çarşısı

Amasra Çekiciler Çarşısı

Kale turunun ardından kaleye oldukça yakın olan Çekiciler Çarşısı’na uğrayıp, sadece Amasya’ya özgü tel kırma ve ağaç işçiliği ile yapılmış hediyelik eşyalara göz atıp alışveriş yapabilirsiniz.

Amasra Müzesi

Amasra Müzesi

Amasra Müzesi’de Amasra gezilecek yerler listemizde bulunuyor.Arkeolojik ve etnografik eserlerin yer aldığı müzedeki eserlerin neredeyse tamamı Amasra ve civarında çıkan eserlerdir. Amasra’nın sahip olduğu binlerce yıllık tarih Amasra’da bir müze kurulmasını şart koşmuş ve müzenin temelleri 1955 yılında atılmıştır. En son 1982 yılında yapılan genişletme çalışmaları ile bugünkü haline gelmiştir.

Amasra’nın dayandığı tarihi kökleri görmek adına kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir.

Kuş Kayası Yol Anıtı

Amasra Kuş Kayası Yol Anıtı

Amasra gezinizde biraz soluklanmanın vakti geldiyse Kuş Kayası Yol Anıtı’na uğrayabilirsiniz. Milattan sonra ilk yüzyılda kayalara oyularak yapılan bu eşsiz eser, o zamanlar oldukça sık kullanılan bir yol üzerindeki dinlenme noktasıydı ve muhtemelen bir de çeşmesi vardı. Siz de binlerce yıl önce olduğu gibi yorgunluğunuzu burada soluklanıp atabilirsiniz.

Göldere Şelalesi

Amasra Göldere Şelalesi

Karadeniz’e geldik ve halen tam olarak yeşil ve doğayla iç içe geçemedik diyorsanız rotayı hemen Göldere’ye doğru çevirebilirsiniz.Hele bir de yaz aylarında iseniz şelalenin buz gibi suyunun altında serinlemek Amasra’da hiç unutmayacağınız anlardan birisi olabilir.

Amasra Plajı

Amasra Plajı

Amasra gezilecek yerler listemizde Amasra Plajı bulunuyor.Sakin ve huzur dolu bir tatil geçirmek ve denizin de tadına varmak isterseniz Amasra’daki koylar tam istediğiniz gibi. Amasra Plajı ise ilk uğramanız gereken yer.

Gürcüoluk Mağarası

Amasra Gürcüoluk Mağarası

Bir anlık da olsa farklı bir Dünya’ya adım attığınızı hissetmek isterseniz, Gürcüoluk Mağarası belki bu konuda size yardımcı olabilir. Mağara içindeki sarkıtlar ve odacıklar sizi bir rüyanın içerisine sürükleyebilir.

Amasra’da gezilecek yerler listemizin sonuna gelirken sizlerde yorumlarınızla önerilerde bulunabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Amasra hem tarihi açıdan hem de tatil yapmak için mükemmel bir seçim olabilir. Amasrayı ciddi anlamda çok seviyorum. Fakat plajı berbat ama yine de inkumu gibi bir avantajımız olduğu için çok da gözümüze batmıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz