Assos

Muhteşem bir manzaraya karşı, kayalıklar üzerine kurulmuş, merak uyandırıcı bir şehir… Antik zamanların gözde yerleşim yerlerinden biri ve uygarlıkların paylaşamadığı büyülü kent Assos; Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alan, Edremit Körfezi’nin kıyısında kurulmuş bir antik kentten.

Assos bugün mistik havası, büyüleyici atmosferi ve kucakladığı muhteşem manzarası ile seyahat severlerin ilk rotalarından biridir. Bu bölgede öyle çok görülecek nokta var, öyle çok yaşanacak deneyim var ki, neden bu yaz sizin de rotanız Assos’u göstermesin? Ancak her şeyden önce biraz bölgeyi tanımak gerek. Yola çıkmadan önce bilmeniz gerekenleri merak ediyorsanız okumaya devam edin ve kusursuz bir seyahat planı yapın.

Assos Hakkında Bilgiler

Tarihi M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanan antik kent, sönmüş bir volkanik tepe üzerinde yer alır. Andezit kayalıkları arasındaki konumu ile denizden 236 metre kadar yukarıdadır. Yüzünü muhteşem deniz manzarasına dönmüş olan şehir, antik dönemlerde deniz ile olan yakın ilişkisini ilerleyen dönemlerde de sürdürmüştür. Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyeti ile ise yerleşim yeri daha da tepelere çekilmiştir. Andezit taşı, antik şehrin kuruluşunda da önemli rol oynamış bir kaynak. İşlenmesi zor bir taş olduğu için eski zamanlardan bu yana bölge halkı tarafından “insan yiyen taş” olarak adlandırılmış olan taş, bugün şehir kalıntılarında gözümüze çarpıyor. Assos antik kenti, görülesi pek çok noktası ve çevresinde yer alan merkezleri ile iyi bir seyahat seçeneğidir. Bu seyahat rotasında gezilecek çokça yer sizi bekliyor.

Assos Gezilecek Yerler

Assos çok sayıda gezilecek merkezi barındırır bünyesinde. Görülmesi gereken ilk noktalardan biri şüphesiz ki Assos Harabeleri adı ile bilinen antik kent kalıntılarıdır. Tam da tepede yer alan Athena Tapınağı olmazsa olmaz ziyaret noktasıdır. Bu tapınak adeta Assos’un bir simgesi olduğundan büyük önem taşır. Sonrasında Behram Kalesi, Kadırga Koyu, Hüdavendigar Camii, Antik Liman ve benzeri çok çok nokta sıralanabilir. Ancak unutmamak gerek ki aslında her biri bir bütünü oluşturur. Bu bölge bütünü ile büyülü bir atmosfere sahip ve bahsettiğimiz her bir durak bu atmosferi hissetmeniz için iyi birer seçenek olacaktır.

Behramkale Köyü

Behramkale Köyü

Assos antik kenti surları içerisinde yer alan bir Osmanlı köyüdür Behramkale köyü. Antik şehir yüzünü güneye dönüşken, o tam tersi yöne bakar. Sadece 150 haneli olan köyde bugün yeni yapımı yasak olduğundan, o muhteşem atmosferi korunabiliyor ve ziyaret edenler de keyif dolu bir yolculuğa çıkabiliyor. Köy içerisindeki Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma tarihi Hüdavendigar Camii ve yine aynı tarihlerden günümüze ulaşmış olan tarihi köprü, burada en görülmeye değer yapılardır. Bunların yanı sıra her bir taş evin de muhteşem göründüğünü unutmamak gerek. Kuzey Ege’nin en büyüleyici noktası olarak niteleyebileceğimiz bu köyü mutlaka görmelisiniz. Her bir sokağında tarihi hissedecek, her bir taş duvarda farklı bir yolculuğa çıkacaksınız.

Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti

Assos Antik kenti, yüzünü muhteşem bir deniz manzarasına çevirmiş büyülü bir şehir. Hatta halen bu etkisini sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Çünkü M.Ö. 6. Yüzyıldan günümüze kalıntıları ile ulaşan şehir, ziyaretçilerini geçmişe götürmekte ve keyifli dakikalar yaşatmakta son derece başarılı. Surlarından, Nekrapol’e, Athena tapınağından, amfi tiyatrosuna kadar pek çok farklı noktası ile ihtişamını hissettirebilen bir eski şehirden söz ediyoruz. 1800’lü yıllarda yapılan çalışmalar ile ortaya çıkan Assos antik kenti, bugün tarih meraklılarını ağırlıyor.

Assos Antik Tiyatro

Pek çok farklı noktası ile göz kamaştıran şehir, geçmişin pek çok detayını da bize göstermekte. Basit mezarların yanı sıra, görkemli anıtsal mezarlara, büyüleyici surlara ve daha pek çok detaya sahip olması, bu bölgeyi önemli kılıyor. Ayrıca antik kent bölgesi içerisinde yer alan her bir taşın, adım attığınız her bir noktanın tarihsel anlama sahip olması, gerçekten de sizin için ilginç bir deneyim olacaktır. Adeta bu deneyimi tarihin içerisinde yolculuk etmek olarak niteleyebiliriz.

Assos Kamp Alanı

Assos Kamp Alanı

Assos ziyareti planlayanlar için en keyifli konaklama şekli kamptır. Bu şekilde burada göreceğiniz muhteşem manzaraların bir parçası olduğunuzu hissedecek, kendinizi daha özgür hissedeceksiniz. Tabi Assos kamp planı yapanlar için önemli bir detay da kamp alanıdır. Neyse ki burada çeşitli kamp alanı seçenekleri mevcut ve sizin seyahatinizi bekliyor. İster çadır kurun, ister ağaç evlerin tadını çıkarın ve bungalow deneyimi ile yeni bir hatıra kazanın. Farklı konumları, farklı manzaraları ve farklı konaklama şekilleri ile her biri iyi bir kamp imkânı sunan alternatifleri inceleyerek seçim yapabilirsiniz.

Çok sayıda kamp alanı alternatifinin olması bu bölgenin en güzel yanlarından biridir. Üstelik kamp alanlarında konaklamanın vereceği mutluluk, size her yılkinden çok daha farklı bir tatil imkânı sunabilir. Unutulmaz anılar için siz de buradaki kamp alanlarını tercih edebilirsiniz. Daha sıcak ve daha samimi bir tatil için tercihiniz Assos kamp alanlarından yana olmalı.

Assos Plajları

Assos Plajları

Assos’a gidecek olanlar için en önemli sorunlardan biri nerede yüzülebildiğidir. Hem tarihi bir yolculuk planlıyor, hem de muhteşem denizin tadını çıkarmak istiyorsanız, burası gerçekten de iyi bir seçenektir. Üstelik bu bölgede denize girebileceğiniz pek çok farklı nokta söz konusu. Bunların başında Assos limanı olarak bilinen bölge gelir. Liman bölgesinde denizin tadını çıkarabileceğiniz noktalar mevcut. Diğer taraftan Kadırga koyu hem huzurlu hem de keyifli bir tatil sunabilir. Koruoba bölgesi, yine bu alanda en iyi denize girme noktalarından biriyken, bir de Sivrice bölgesini tercih etmeniz mümkündür.

Son olarak ise bölgenin en güzel plajlarından olan Sokakağzı tercihiniz olabilecektir. Tüm bu noktalar, Assos tatilinizi keyifli hale getirecek denize girme noktalarıdır. Antik kentin büyüsünden sıyrılıp, kendinizi denizin serinliği ile buluşturmak istediğinizde siz de sıraladığımız bu plajları tercih edebilirsiniz. Böylece tatiliniz de daha renkli, daha keyifli hale gelecektir.

Assos Konaklama Tavsiyeleri

Assos, Behramkale ve çevresinde otel ve pansiyonlar arasından konaklama yapabileceğiniz ve farklı bütçeler için alternatiflerin yer aldığı küçük bir liste hazırladık.

Assos Otel ve Pansiyon Tavsiyeleri

Bölgede konaklama yapmayı düşünenler için hazırladığımı otel ve pansiyon alternatifileri;

  • Assos Behram
  • Assos Kervansaray
  • Assos Nazlihan Hotel
  • Assos Hunters

Assos Nerede ve Nasıl Gidilir?

Assos yani diğer ismi ile Behramkale Ege’nin kuzeyinde yani güzel Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinde konumlanmıştır. Bu güzel alan iyi bir tarihi yolculuk rotasıyken, aynı zamanda muhteşem sahilleri ile de iyi bir tatil seçeneğidir. Dolayısıyla hem tarihi bir yolculuk planlayanlar, hem de deniz tatili hayali kuranlar için en iyi seçeneklerden biridir. Bu bölgeye nasıl gidileceği sorusunu ise aslında hareket noktasına göre cevaplandırmak gerekiyor. Eğer İstanbul üzerinden yola çıkacaksanız, araba ile konforlu bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Çanakkale boğazını feribotlar ile geçerek ortalama 6 – 7 saat gibi bir sürede varış yapabilirsiniz. Diğer taraftan İstanbul üzerinden otobüs seçeneğine de sahipsiniz. Uçak ile yolculuğunuzu gerçekleştirmek isterseniz ise Çanakkale ya da Edremit’e iniş yapabilir, bu noktadan da minibüsler ya da taksiler ile Assos’a ulaşabilirsiniz.

İzmir üzerinden Assos’a gelecek olanlar için ise ortalama 3 – 4 saatlik bir yolculuk ön görülmektedir. En iyi yolculuk yönteminin ise araba olacağını belirtmek gerek. Ankara gibi daha uzak şehirlerden gelecek olanlar için ise havayolu daha iyi bir alternatif olabilir. Bunun dışında Bursa, Eskişehir gibi yakın kentlerden araba ile ulaşım ortalama 3 – 4 saat olacağı için son derece caziptir. Siz de Assos seyahat planınızı yaparken, ulaşımı en konforlu şekilde planlamayı unutmamalısınız.

Assos Ulaşım Haritası

Çanakkale gezileriniz için hazırladığımız görülmesi gereken yerler listesi olan Çanakkale gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz