PAYLAŞ
Avşa Adası

Avşa adası Balıkesir’e bağlı mükemmel bir doğa cennetidir. Sessiz ve sakin bir tatil düşünüyorsanız eğer, mutlaka gitmeniz gereken bir yerdir. İstanbul ve Erdek’ten ulaşmanız mümkündür. Denizi son derece temiz, ve güneş sıcaktan bunaltmıyor. İnce kumlu plajlarında rahatsız olmadan güneşlenebilir, yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz.
Adada konaklama oldukça hesaplıdır, otel dışında apartlar da ekonomik tatilin imkanını sizlere sunuyor. Akşam saatleri aileniz ile geç saatlere kadar gezebilirsiniz.

Avşa adasına gemi ile İstanbul’dan 5 saatte, deniz otobüsü ile 3 saatte, Erdek’ten ise 1 saat 40 dakika süren bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Ada uzunluğu 7 km genişliği ise 4 km’dir. Son derece temiz sokakları, temiz plaj ve denizi ile oldukça şirin bir yerdir. Plajları ise kum ve yörede bulunan diğer adalarda bu kadar geniş plaj şeridine rastlanmıyor.

Bu sebepten ada cazibe merkezi olmayı da başarıyor. Ayrıca orta çağda Hristiyan keşişlerin sürgün yerleri olarak kullanıldığı söylenmektedir. Yiğitler köyünde olan Ali dede türbesi’de ziyaret yerlerindendir. Bağcılık oldukça gelişmiştir. Adanın büyük bölümünde asmalar bulunmaktadır. Geri kalan alanlarda ise çalı, dikenli ve otsu bitki toplulukları, beyaz kum zambağı ve diğer çiçekler adada bitki örtüsünü oluşturur.

Göz At : Marmara Adası

Ada Marmara’nın orta bölümünde yer almaktadır. Bölge iklim özellikleri taşıması ile birlikte Akdeniz ve Karadeniz ikliminin özelliğini de yansıtır.
Yaz aylarında sıcaklık ortalama 30 derece üzeridir. Adayı güzelleştiren en önemli özelliklerinden biride eylül ayının sonlarına hatta ekim ortalarına kadar denize girilebilir olmasıdır.

Avşa Adası Resimleri

Avşa Adası Konaklama

Ayberk otel, Avşa adasının değirmenardı mevkisinde bulunmaktadır.İncelemek veya rezervasyon için tıklayın.

Yaren otel, çok merkezi bir yerdedir, hem çarşıya hemde Altınkum ve Çınarköy plajlarına giden minibüslere oldukça yakındır.İncelemek veya rezervasyon için tıklayın.

Avşa Otel Europa, 10 odalı bir butik oteldir. Otelin denize olan mesafesi sadece 5 metredir.İncelemek veya rezervasyon için tıklayın.

Anı motel, Avşa adasının merkezinde denize sıfır ve iskeleye 150 metre mesafede bulunmaktadır.İncelemek veya rezervasyon için tıklayın.

Avşa Adası otellerini ve pansiyonlarını incelemek veya rezervasyon yapmak için tıklayın.

Avşa Adası Ne Yenir, Nerede Yenir?

Eğer uygun fiyat bir yer arıyorsanız merkezde çınaraltı mevkisinde 2 adet lokanta görebilirsiniz. Sulu yemek sevenlerin tercih ettiği yerlerdir.
Sabah kahvaltısında değişiklik yapmak isterseniz, iskele meydanında bulunan pastahaneler alternatifiniz olabilir. Eğer iyi bir manzaraya karşı kahvaltı isterseniz, rıhtım çay bahçesine gidebilirsiniz. Bunların dışında adanın sahil şeridinde çeşitli restoran ve fastfood gibi değişik değişik çeşitlerde yemek yeme şansına da sahipsiniz. Mekanları nerede bulurum diyorsanız eğer, iskelenin sol kısmında kalan sahil şeridinde bulabilirsiniz.

Adanın sağ kısmında ise daha köklü işlemler 20 yıldan fazla süredir ada misafirlerine hizmet vermekteler. Bunlardan bazıları ise, tamburger, köfteci tarzan ve nuri ustanın pide salonu adanın en sık tercih edilen mekanları arasındadır.Özellikle Altınkum’da şahin tepesinde Hasan ustanın nefis midye tavasının tadına bakmayıda unutmayın.

Göz At : Sarımsaklı Plajı

Avşa Adası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ada, Balıkesir ili Marmara ilçesine bağlıdır.Avşa adasına ulaşım çok kolaydır. İstanbul’dan avşa adasına deniz otobüsü ile 3 saatte gemi ile 5.5 saatte ulaşabilirsiniz. Eğer kendi otomobiliniz ile gitmek istiyorsanız Silivri’den Tekirdağ’a Barbaros’tan ya da Erdek’ten feribotlara binebilirsiniz. Silivri ile Avşa adası arası 4 saattir.

Avşa Adası Haritası

Sizlerde Avşa Adası gezilerinizi yazımızın altında yer alan yorum kısmında bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here