Aya İrini Müzesi

Tarihi bir müze olan Aya İrini Müzesi, İstanbul’da Topkapı Sarayı’nın birinci avlu kısmında yer almaktadır. Aynı zamanda müze, Ayasofya’ya yakındır. Kilise camiye çevrilmeyen en büyük Bizans Kilisesi olarak tanınır.Kaynaklar, müzenin Roma döneminden kalma Artemis, Afrodit ve Apollon mabetlerinin kalıntılarından faydalanılarak yapıldığını söyler. Müze kaynaklara göre 4. Yüzyılın başlarında yapılmıştır.

Müze depremler neticesinde 8. Yüzyılla 9. Yüzyıllarda oldukça hasar almıştır. Müzenin camiye çevrilememesi, Aya İrini’nin, İstanbul’un fethinden sonra Topkapı Sarayı‘nı çevreleyen Sur-ı Sultani içinde kalmasından dolayıdır.

Aya İrini Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze, Salı günleri ziyarete kapalı olup, haftanın diğer günleri ziyarete açıktır.

Kış Ziyaret Saatleri (3 Ekim / 14 Nisan) : 09:00 – 17:00
Yaz Ziyaret Saatleri (15 Nisan / 2 Ekim): 09:00 – 19:00

Kış saati için bilet alımı saat 16:00’da kapatılmaktadır.

Aya İrini Müzesi Giriş ücreti

Aya İrini Müzesi giriş ücreti tam bilet 60 TL‘dir.Müze girişlerinde grup indirimi bulunmuyor.Detaylar veya güncel bilgi için +90 (212) 512 04 80 nolu telefon numarasından bilgi alabilirsiniz.

Müze Kart Geçerli mi?

Müze kart uygulaması bulunmamaktadır. Topkapı Sarayı ve Harem için ayrı bilet almanız gerekir. Bilet sadece Aya İrini ziyaretinde geçerli sayılır.Ziyaret için alınan bilet, Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem bölümü girişi için geçerli değildir.

Resimleri

Aya İrini Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Fatih ilçelinde yer alan müzeye ulaşmak için izlenecek yo şu şekildedir;

Aracıyla gitmek isteyenler E5 yolunu kullanabilirler. E5’ten sahil yoluna Eminönü tarafından çıkanlar Bakırköy istikametine doğru ilerlemelidir. Bakırköy tarından çıkanlar ise Eminönü istikameti tarafında ilerlemelidir. Sultanahmet camiyi rahatlıkla bulacaksınız. Buraya aracınızı park edebilir, müzeye ulaşabilirsiniz.

Diğer ulaşım yolu ise toplu taşıma araçlarını tercih edeceklere yönelik olan tramvay hattıdır. Kullanacağınız hat Bağcılar, Zeytinburnu, Kabataş tramvay hattıdır.

Haritası ve Konumu

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz