PAYLAŞ

Tarihi bir müze olan Aya İrini Müzesi, İstanbul’da Topkapı Sarayı’nın birinci avlu kısmında yer almaktadır. Aynı zamanda Aya İrini Müzesi, Ayasofya’ya yakındır. Kilise camiye çevrilmeyen en büyük Bizans Kilisesi olarak tanınır.Kaynaklar, müzenin Roma döneminden kalma Artemis, Afrodit ve Apollon mabetlerinin kalıntılarından faydalanılarak yapıldığını söyler. Aya İrini Müzesi kaynaklara göre 4. Yüzyılın başlarında yapılmıştır.

Aya İrini Müzesi depremler neticesinde 8. Yüzyılla 9. Yüzyıllarda oldukça hasar almıştır. Müzenin camiye çevrilememesi, Aya İrini’nin, İstanbul’un fethinden sonra Topkapı Sarayı‘nı çevreleyen Sur-ı Sultani içinde kalmasından dolayıdır.

Aya İrini Müzesi Resimleri

Aya İrini Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir

İstanbul’un Fatih ilçelinde yer alan Aya İrini Müzesi’ne ulaşmak için izlenecek yo şu şekildedir;
Aracıyla gitmek isteyenler E5 yolunu kullanabilirler. E5’ten sahil yoluna Eminönü tarafından çıkanlar Bakırköy istikametine doğru ilerlemelidir. Bakırköy tarından çıkanlar ise Eminönü istikameti tarafında ilerlemelidir. Sultanahmet camiyi rahatlıkla bulacaksınız. Buraya aracınızı park edebilir, müzeye ulaşabilirsiniz.

Diğer ulaşım yolu ise toplu taşıma araçlarını tercih edeceklere yönelik olan tramvay hattıdır. Kullanacağınız hat Bağcılar, Zeytinburnu, Kabataş tramvay hattıdır.

Aya İrini Müzesi Ziyaret Saatleri

Aya İrini Müzesi Salı günleri hizmete kapalı olup, haftanın diğer günleri ziyarete açıktır.
Aya İrini Müzesi Ziyaret Saatleri (Kış): 09:00 – 16:45
Aya İrini Müzesi Ziyaret Saatleri (Pazar): 09:00 – 18:45
Kış saati için bilet alımı saat 16:00’da kapatılmaktadır.

Aya İrini Müzesi Giriş ücreti

Aya İrini Müzesi alanına genel giriş ücreti (Tam) : 20 TL
Aya İrini Müzesi alanına genel giriş Ücreti (Grup) : Grup ücreti uygulanmamaktadır.

Aya İrini Müzesi’nde Müze Kart Geçerli mi?

Müze kart uygulaması bulunmamaktadır. Topkapı Sarayı ve Harem için ayrı bilet almanız gerekir. Bilet sadece Aya İrini Müze ziyaretinde geçerli sayılır. Aya İrini ziyareti için alınan bilet, Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem bölümü girişi için geçerli değildir.

Aya İrini Müzesi Ulaşım Haritası

Sizlerde Aya İrini Müzesi gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here