Balçova İzmir

Ege bölgesinin en verimli ve en gelişmiş şehirlerinden bir tanesi olan İzmir, sahip olduğu ilçeler ile de dikkatleri üzerine ekmeyi başarıyor. Bu dikkat çekici ilçelerden biri olan Balçova, özellikle termal tesisler konusunda bir adım önde yer alıyor. Balçova, İzmir şehir merkezine 11 km gibi bir mesafede yer alıyor.

İnciraltı ve Teleferik de yine bu ilçede yer alan ve görülmesi gereken adreslerden bazılarıdır. İlçede keşfedebileceğiniz çok sayıda güzellik mevcut ve dilerseniz alt başlıklar halinde bu detaylara da hep birlikte göz atmış olalım…

Balçova Hakkında Bilgiler

İzmir’in gelişmiş ilçelerinden bir tanesi olan Balçova, son dönemde öğrenci nüfusunun da artması ile birlikte bu gelişimi sürdürmeye devam ediyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi, ilçe sınırları içerisinde yer alıyor ve bununla birlikte Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi de yine ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

Balçova İlçesi Manzarası

İlçe termal tesisler bakımından oldukça zengin bir ilçe ve her yıl yerli ve yabancı turistleri misafir etmeye devam ediyor. Termal tesislerde konaklama imkanları da mevcut ve günü birlikte konaklayacağınız gibi dilerseniz tatil niteliğinde daha uzun süre konaklama fırsatına da sahipsiniz. Kükürt bakımından zengin olan su kaynakları sayesinde çok sayıda hasta insan da bu ilçeyi tercih ediyor.

Balçova Gezilecek Yerler

Balçova gezilerinizde gölgede gezilecek yerler ve yapılacaklar;

Balçova Teleferik

Balçova’yı Balçova yapan en önemli artı değerlerden bir tanesi hiç şüphesiz teleferiktir. Otobüsler gün içerisinde bu noktaya seferler düzenliyor ve İzmir’in eşsiz manzarasını havadan seyretmek istiyorsanız eğer sizler de tesisleri ziyaret edebilirsiniz. Dinlenme alanlarında piknik yapabileceğiniz ve alış verişlerinizi de sorunsuz bir şekilde yapabileceğiniz noktalar yer alıyor. İzmir’i henüz yeni keşfediyorsanız teleferiği mutlaka ziyaret etmelisiniz.Detaylar İzmir Balçova Teleferik yazımızda.

Balçova Kaplıcalar

Balçova’nın reklam yüzü olan kaplıcalar, üst düzey tesisler ve profesyonel işletmecilik ile birlikte fark yaratmaya devam ediyor. Agamemnon, bu tesislerden bir tanesi ve her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor diyebiliriz.

Su Oyun Parkları

Balçova Su Parkı

İlçede yer alan aqua park ile yaz aylarında eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.22 Adet su kaydırağı bulunan su parkında birisi yarım olimpik 3 adet havuz bulunuyor.

Orman İçi Piknik Alanı

Balçova Orman İçi Piknik Alanı

Orman Müdürlüğü’nden devralınarak ilçe belediyesi tarafından düzenlemeleri yapılan piknik alanı bölgede yer alan teleferik tesisin altında yer alıyor.Çocuk oyun alanlarınında yer aldığı piknik alanında kafeterya, wc ve seyir terası bulunuyor.Mangal içinde ayrıca yer ayrılmış.

Balçova Termal Sular ve Faydaları

Balçova Termal Sular

Yer kabuğunun derinliklerinden gün yüzüne çıkmayı başaran ve insan sağlığı için büyük fayda sunan termal sular, birçok hastalığın tedavi edilmesinde baş rol oynuyor.

  • Deri hastalıklarının tedavi edilmesinde termal sular bir adım öne çıkıyor. Sedef, egzama ve benzeri döküntülü hastalıkların tedavisinde termal su tedavisine başvurabilirsiniz.
  • Eklem ağrıları, kireçlenme ve romatizmal hastalıklar da yine termal su tedavisi ile birlikte kısa sürede iyileştirilecektir.
  • Solunum yolu hastalıkları da termal su desteği ile tedavi edilebilecek hastalık gruplarından bir tanesidir.
  • Enfeksiyon ve iltihaplana türü hastalıklar için de kükürtlü su tedavisine ihtiyacınız olacaktır.

Görüldüğü üzre termal suların insan sağlığı için önemi bir hayli büyük. Termal tesisleri ziyaret ederek sizler de tedaviye katılabilir ve bedensel rahatlamanın hazzını üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

Balçova Nerede?

İzmir Balçova

İzmir şehir merkezine 11 km’lik bir mesafede yer alan Balçova ilçesi, metropol olarak nitelendirilebilecek ilçelerden bir tanesidir. Balçova, Adnan Menderes havalimanına 15 dakikalık mesafede yer alıyor. Şehir merkezinden Balçova’ya deniz yolu ile ulaşım da mümkündür. Bunun için Üçkuyular ve Bostanlı arası seferlerine devam eden arabalı vapurları kullanabilirsiniz. Dilerseniz deniz otobüslerini de tercih edebilirsiniz ancak seferlerin daha kısıtlı olduğunu bilmenizde var. İzmir şehir merkezine ulaştıktan sonra karayolu ve deniz yolu ile olduğu gibi raylı sistemi kullanarak da Balçova’ya kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

İlçe için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İzmir gezilerinizde şehrin merkezinde ve çevresinde görülmesi gereken yerler için İzmir’de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.