Barselona gezilecek yerler

Katalonya demek aslında biraz da İspanya’dan bağımsız bir dünya demek. Bu Dünya’nın kalbi ise kuşkusuz Barselona. Barselona’ya gidecek olursanız tavsiyemiz gezinizi mümkün olduğunca uzun tutmanız, zira birkaç güne Barcelona’yı sığdırmanız çok zor; Barselona gezilecek yerler bile uzun bir kitabın konusu olabilir. Biz sadece kısa bir özet verelim istedik.

Barselona’da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Barselona gezilecek yerler listesi;

Sagrada Familia (Kutsal Aile Bazilikası)

Sagrada Familia

Dünya’nın gelmiş geçmiş en ünlü mimarlarından birisi olan Gaudi’nin efsane olmuş ve UNESCO Dünya Tarih Mirası listesine alınmış büyüleyici eseri. Yapımına 1882 yılında başlanan gotik tarzdaki kilisenin yapım çalışmalarına bugün bile devam edilmektedir. İlk gördüğünüz andan itibaren büyüsü sizi saracak olan bina, içine girdiğiniz anda ise atmosferi ile sizi tamamen saracaktır.Detaylar Sagrada Familia yazımızda.

Park Güell

Park Güell Barselona gezilecek yerler

Gaudi’nin Barselona üzerinde bıraktığı izler saymakla bitmez. Bunlardan en özeli ve belki de en güzellerinden bir tanesi de ünlü isim tarafından tasarlanmış olan bu park. Parkın içine girdiğiniz andan itibaren bir peri masalının kahramanı gibi hissetmeye başlamanız muhtemeldir. Ayrıca park içindeki Gaudi Müzesi’ni de ziyaret edip usta ismin günlükleri, çizimleri ve yaşam alanı gibi bir çok detayı yakından görebilirsiniz.

Plaça de Catalunya

Plaça de Catalunya Barselona gezilecek yerler

Barselona’da neredeyse tüm caddelere açılan bir kapı konumunda olan meydan, özellikle meydanı çevreleyen ihtişamlı ve etkileyici binaları, çeşmeleri ve heykelleri ile ünlüdür. Yerli halk için en ünlü buluşma noktalarından birisidir. Belki de sizin için de turun başlayacağı ilk nokta olabilir.

Casa Mila

Casa Mila Barselona gezilecek yerler

Gaudi bir çok iz bıraktı demiştik; yine onlardan birisi. Sagrada Familia’dan sonra Gaudi’nin en ünlü binası olarak görülür. Mimari açıdan o kadar çok fazla detay barındırır ki, sadece bu binayı gezmek için bile sesli tur rehberinden yardım almanız gezinizi daha anlamlı kılacaktır. Şu an günlük olarak binada yaşayanlar olsa da binanın son katı ve çatısı ziyaretçilerin görüşüne açıktır.

Barselona Katedrali

Barcelona Katedrali

Barselona gezilecek yerler sonraki durağı ise Bercelona Katedrali.Gotik tarzın bir diğer örneği. Yapımına 12. yüzyılda başlanan kilise, 19. yüzyıla kadar üzerine yapılan eklemelerle bugünkü halini almıştır. Katedrale gidecek olursanız dışarından sahip olduğu ihtişamdan çok daha fazlasına içeride sahip olduğunu görebilirsiniz.

La Rambla Caddesi

La Rambla Caddesi

Barselona’nın, belki de İspanya’nın en hareketli ve en canlı caddelerinden birisi. Ortası sadece yaya trafiğine açık olan caddenin iki yanında akan bir de araç trafiği var. Cadde üzerinde aklınıza gelebilecek neredeyse her şey var. Özellikle geri dönüş yolu için alışveriş yapmaya başlayacaksanız buraya uğramadan karar vermek yanlış olur. Ancak Pazar günleri bir çok yer kapalı olacağı için aman dikkat diyoruz.

Picasso Müzesi

Picasso Müzesi Barcelona

Barselona’yı şöyle bir turlamışsanız müzeye geldiğinizde bina ne kadar etkileyici olsa da artık alıştığınız için sizi şaşırtmayabilir; tabi müzeye girdikten sonra işler tamamen değişecektir. Picasso’nun 3500’den fazla eserinin sergilendiği müze, kendi halinde bile gidip görülmesi gereken bir mimariye sahipken, usta ismin eserleri ile birlikte bir çok kişi için büyülü bir Dünya demektir.

Casa Batllo

Casa Batllo

Eski bir binanın Gaudi ve Josep Maria Jujol tarafından restore edilmesi ile ortaya çıkan bir sanat eseridir. Kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerlerden birisi olması yanında, bir binanın bile turizm için ne kadar önemli olabileceğini görmek adına iyi etüt edilmelidir.

La Boqueria

La Boqueria

Yerli ve yabancı bir çok turistin uğrak noktalarından birisi olan pazarın geçmişinin, 12. yüzyıla kadar dayandığı düşünülmektedir. Eğer Barselona gezinizi birkaç güne sığdırmadıysanız, biraz mutfak alışverişi ya da geri dönüş yolu için hediye almaya bu pazara gelebilirsiniz.

Poble Espanyol

Poble Espanyol

Açık hava müzesi olması için tasarlanan küçük bir İspanyol Köyü modeli. Eski İspanyol kültürüne tanıklık etmek, sıcak saatlerde, ya da sonbaharın soğuk akşamlarında kafelerde soluklanmak için güzel bir seçim olacaktır.

Nou Camp Stadyumu

Nou Camp Stadyumu

Barselona gezilecek yerler listemizin sonuna geliyoruz.Efsane futbol takımı Barselona’nın stadyumu. İsterseniz stadyumu ve futbol takımına ait müzeyi görmek için düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Ancak bizim size tavsiyemiz gezinizi bir maç gününe denk getirip bu havayı bir kere de olsa stadın içinde, maç esnasında on binlerle birlikte solumanız.

İspanya gezileriniz için hazırlanan Madrid gezilecek yerler yazımızada göz atabilirsiniz.

Barselona’da gezilecek yerler hakkında sizlerde bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Mimarinin etkisi budur işte. Sen canım İstanbulu saçma sapan toki konutları ile boğazın güzelliğini bozacak gökdelenlerle talan et. Sonra da ecdat de. Bu mu mirasa saygı. Yemin ediyorum yazık oluyor her sene İstanbula. Avrupa’da böyle bir şehir olacak Dünya’da üzerine başka bir şehir olabilir mi gör bak. İçim acıyor canım memleketime. Söz nerden nereye geldi. İşte Gaudi diye daha yüz yıl önce yaşamış bir mimar çıkar ve bina yapar, tüm Dünya’da ağzı açık izleriz. Barcelona güzeldir bu arada, gidiniz görünüz efenim. Ben tekrar gideceğim nerelere gitmedim diye bir göz atayım sitedim.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.