Bebekle birlikte uçağa binmek bir çok anne babaya göre ya bebeğin sağlığını olumsuz etkileyeceği için tehlikeli, ya da uçuş süresince bebek ağlayacağı için bir kabus.

Öncelikle uçakla yolculuğun bebeklerin sağlığı açısından tahmin edildiği gibi tehlikeli bir yanı olmadığını belirtmek gerek. Bu yüzden havayolu firmaları genellikle doğumdan 1 hafta sonra bebeklerin uçuşuna izin verebilmektedir. Ancak uçuş sırasında yaşanabilecekler konusunda anne babalara biraz hak vermek gerek. Fakat bu konuda alınacak birkaç önlem sayesinde de uçuşun sorunsuz bir şekilde geçmesi mümkün.

Uçuş Öncesinde Yapılması Gerekenler

Uçuş sırasında yanınıza alacağınız bir bebek çantası hazırlamak yapılacak ilk iş. Bu çantanın içinde mutlaka olması gerekenler ise;
Islak mendil, bebek bezi, battaniye, mama, biberon, emzik, bebeğin sevdiği birkaç oyuncak, kusma ve bez değiştirme ihtimaline karşı bolca poşet, varsa ilaçları ve burun spreyi.

Basınç farkı ve titreşim nedeniyle bebeklerin daha çok kaka yapabileceğini aklınızdan çıkarmayın ve buna göre fazladan bez almayı unutmayın. Ayrıca bebeği emzirmeniz gerekirse bunun için de bir örtü almanız kolaylık sağlayacaktır.
Havaalanına gelmeden önce check-in işlemlerini tamamlamış olmak da sıra beklememeniz adına oldukça önemli. Bu zamanı bebeğinizin son bakımlarını yaparak ya da emzirme odasında son bir kez bebeğinizi emzirerek değerlendirebilirsiniz.
En son olarak ise uçağa binmeden önce bebek arabasını düzgün bir biçimde katlayarak görevlilere teslim edebilirsiniz.

Kalkış ve İniş Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler, kalkış ve iniş esnasında ortaya çıkan basınç farkını yetişkinler gibi yutkunarak tolere edemeyebilirler ve bu yüzden sonu gelmez bir ağlama krizi baş gösterebilir. Bunun için iniş ve kalkış esnasında bebeğin bir emzik emmesi sorunun çözümünde son derece etkili olacaktır. Emzik emmeyen bebekler ise iniş ve kalkış esnasında emzirilerek bunun önüne geçilebilir.

Bebek uçak yolculuğu

Uçuş Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçuş esnasında 2 yaşına kadar olan bebekler anne ya da babalarının kucağında seyahat edecektir. Bu durum hakkında uçaktaki görevlilere bilgi verirseniz bebekler için özel olarak verilen emniyet kemerlerinden vereceklerdir. Bunun haricinde bebeğiniz için bir koltuk parası daha ödemeyi gözden çıkarabilirseniz yanınızdaki koltuğa bebek koltuğunu yerleştirebilir ve çocuğunuzun daha rahat ve daha güvenli bir şekilde seyahat etmesini de sağlayabilirsiniz.

Uçuş sırasında daha çok sıvı kaybedildiği için de bebeğin sık emzirilmesi önemlidir. Ayrıca uzun süreli uçuşlarda çok çabuk sıkılan çocuklar için eğlendirici birkaç oyuncak da yolculuğun daha rahat geçmesini sağlayacaktır. En güzeli ise uçuş saatinin bebeğin uyku saatine denk getirilmesidir.

İndikten Sonra

Bebek arabasını teslim etmişseniz iner inmez arabanız hazır olmayacak. Ayrıca kalabalığın arasında bebek daha çok rahatsız olacağı için de uçaktan en son sizin inmenizde fayda var.

Bir başka konu olan Hamileler Uçak Yolculuğu Yapabilir mi sorusuna yanıt veren yazımızı inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.