Belcekız Plajı

Belcekız Plajı, Ölüdeniz turlarında çeşitli koylara geziler yapan teknelerin kalkış noktası olarak bilinmektedir. Bu durum plaja farklı bir önem katmaktadır. Bölge halkı geçimini zeytincilik ile sağlamaktadır. Plajda çeşitli su sporları yapabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yemek yemek isterseniz de çeşitli restoranlar sizleri beklemektedir.

Plajın adı bir efsaneye dayanmaktadır. Eski zamanlarda bölgeden geçen tekneler ve gemilerin içerisindeki insanlar, sandallar ile içme suyu almak için kıyıya çıkarlarmış. Bu gemilerden birinin kaptanının oğlu bir gün kıyıya su alma amacı ile çıkar ve bu sırada çok güzel bir kız olan Belcekız’ı görür.

Kız ile çocuk birbirlerine aşık olurlar. Çocuk gemide kalmak zorunda olsa da her kıyıya su almak için çıkışında kız ile buluşurmuş. Yine böyle günlerden bir tanesinde gece fırtına çıkmış. Fırtına çok şiddetliymiş. Gemiler artık kayalara çarparak su almaya başladıklarında çocuğun babası çocuğu gemiden denize fırlatmış. Çocuk burada ölmüş. Bugün çocuğun öldüğü yere Ölüdeniz denmektedir. Kız ise sevdiği çocuğun gelmeyeceğini ve hayatını kaybettiğini anlayınca kendini kayalardan denize atarak intihar eder. Bu plaja da Belcekız adı verilir.

Belcekız Plajı Resimleri

Belcekız Plajı Kumu ve Denizi Nasıl?

Fethiye bölgesindeki plajların geneli çakıllardan oluşsa da bu bölgede daha çok kum bulunmaktadır. Yinede pürüzsüz bir kum ile karşılaşacağınızı söyleyemeyiz. Denizi ise Fethiye’nin diğer plajlarına göre biraz daha derin ve biraz daha dalgalıdır. Kumsal oldukça serindir ve rüzgar alır.

İlginizi Çekebilir

Belcekız Plajı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bölge, Muğla‘nın Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Plaj, Fethiye merkezine yaklaşık olarak 12 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır.

Hava yolu ile gelenler, bölgeye en yakın olan Dalaman Hava Limanı’nı kullanabilirler.Dalaman Havalimanı Araç Kiralama ile araç kiralayarak buradan sonra Fethiye’ye ulaşabilir veya oradan kalkan çeşitli servisleri kullanabilirler. Fethiye’den ise çeşitli toplu taşıma araçları sizleri bölgeye getirecektir. Fakat aynı zamanda hava alanının olduğu bölgeden de Belceğiz’e kalkan otobüs ve minibüsler bulunmaktadır. Dilerseniz buradan VİP araç kiralamak gibi bir imkanınız da bulunmaktadır.Araç Kiralama Fırsatları sayfasını inceleyebilirsiniz. Bunun haricinde kendi aracı ile gelenleri son derece hoş, yeşillikler ile kaplı bir kara yolculuğu beklemektedir.

Belcekız Plajı Haritası

Bölge hakkında detaylı bilgiler içeren Ölüdeniz Gezi Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde Belcekız Plajı gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.