Belcekız Plajı

Belcekız Plajı, Ölüdeniz turlarında çeşitli koylara geziler yapan teknelerin kalkış noktası olarak bilinmektedir. Bu durum plaja farklı bir önem katmaktadır. Bölge halkı geçimini zeytincilik ile sağlamaktadır. Plajda çeşitli su sporları yapabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yemek yemek isterseniz de çeşitli restoranlar sizleri beklemektedir.

Plajın adı bir efsaneye dayanmaktadır. Eski zamanlarda bölgeden geçen tekneler ve gemilerin içerisindeki insanlar, sandallar ile içme suyu almak için kıyıya çıkarlarmış. Bu gemilerden birinin kaptanının oğlu bir gün kıyıya su alma amacı ile çıkar ve bu sırada çok güzel bir kız olan Belcekız’ı görür.

Kız ile çocuk birbirlerine aşık olurlar. Çocuk gemide kalmak zorunda olsa da her kıyıya su almak için çıkışında kız ile buluşurmuş. Yine böyle günlerden bir tanesinde gece fırtına çıkmış. Fırtına çok şiddetliymiş. Gemiler artık kayalara çarparak su almaya başladıklarında çocuğun babası çocuğu gemiden denize fırlatmış. Çocuk burada ölmüş. Bugün çocuğun öldüğü yere Ölüdeniz denmektedir. Kız ise sevdiği çocuğun gelmeyeceğini ve hayatını kaybettiğini anlayınca kendini kayalardan denize atarak intihar eder. Bu plaja da Belcekız adı verilir.

Belcekız Plajı Resimleri

Belcekız Plajı Kumu ve Denizi Nasıl?

Fethiye bölgesindeki plajların geneli çakıllardan oluşsa da bu bölgede daha çok kum bulunmaktadır. Yinede pürüzsüz bir kum ile karşılaşacağınızı söyleyemeyiz. Denizi ise Fethiye’nin diğer plajlarına göre biraz daha derin ve biraz daha dalgalıdır. Kumsal oldukça serindir ve rüzgar alır.

Belcekız Plajı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bölge, Muğla‘nın Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Plaj, Fethiye merkezine yaklaşık olarak 12 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır.

Hava yolu ile gelenler, bölgeye en yakın olan Dalaman Hava Limanı’nı kullanabilirler.Dalaman Havalimanı Araç Kiralama ile araç kiralayarak buradan sonra Fethiye’ye ulaşabilir veya oradan kalkan çeşitli servisleri kullanabilirler. Fethiye’den ise çeşitli toplu taşıma araçları sizleri bölgeye getirecektir. Fakat aynı zamanda hava alanının olduğu bölgeden de Belceğiz’e kalkan otobüs ve minibüsler bulunmaktadır. Dilerseniz buradan VİP araç kiralamak gibi bir imkanınız da bulunmaktadır.Araç Kiralama Fırsatları sayfasını inceleyebilirsiniz. Bunun haricinde kendi aracı ile gelenleri son derece hoş, yeşillikler ile kaplı bir kara yolculuğu beklemektedir.

Belcekız Plajı Haritası

Bölge hakkında detaylı bilgiler içeren Ölüdeniz Gezi Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde Belcekız Plajı gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Ölüdeniz Belcekız plajı,Ölüdeniz ana plajıdır.Fethiye 15 km.Ölüdeniz çok önceleri bomboş ve yol tamamıyla ıssızdı.Şimdi hem yol boyu hem Ölüdeniz aşırı bir yapılaşma ile karşı karşıya.Geceleri çok hareketli bir köy gibi.Öncelikle Plaj,Türkiye’nin en bilinen en manzaralı en kartpostallık plajı.Görmemek olmaz.Plaj genelde kumsal ve ince çakıl.Ne sığ ne çok derin.Kumburnu plajı gerçek ölüdeniz’de.Belcekız kısmen açık deniz ve çoğu zaman dalgalı veya serin olabilir.Yinede çocuklu aileler için bir cennet.Çocuklar için şişme oyuncak-bot-gibi destekler gerekli.Bu plaj manzarası ile müthiş.Ayrıca kelebekler vadisi yolunda her yerde bu müthiş manzarayı doyasıya seyredebilirsiniz.Yaz aylarında bayram ve hafta sonlarında uzak durun.Tenha zamanlarda bile otopark imkansız,yok.Sokaklardada yer yok.Yüzlerce otel müşterisi var.Bu bölge aşırı pahalı.Tedarikli gidin.Geceleri kumsalda restoranlarda ateşler yakılıyor.Cafe’ler çok pahalı.İnmeden 5-6 km önceki meskun yerde herşey daha uygun.Ayrıca Yamaç paraşütü Türkiye’de 1 numara.Bbadağ inişli yüzlerce paraşüt Belcekız Plajına iniş yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz