PAYLAŞ

Galata ve Kız Kulesi gibi ön plana çıkmamış olsa da İstanbul’un tarihinde oldukça önemli yer tutmuş kulelerden birisi de Beyazıt Kulesi. 1749 yılında ilkin ahşap olarak inşa edilmeye başlanan kule, İstanbul’daki yangınları gözlemlemek ve acil çağrı yapmak amacıyla kullanılır. Ancak ne acıdır ki, kendi kaderi de yangınla bir şekilde kesişmiştir ve tamamen yanarak kül olur.

 

Beyazıt Kulesi Hakkında Bilgi

1826’da tekrar inşa edilen kulenin üzerindeki melanet kalkmamış olacak ki henüz yapımının ardından 2 yıl geçmişken, bu sefer de Yeniçeri isyanı sırasında tekrar yanar. Sultan II. Mahmut, yangının hemen ardından talimat verir ve kulenin yeniden inşa edilmesini ister. Mimar Senekerim Balyan tarafından 1828’de üçüncü kez inşa edilen kule, ancak son inşasının ardından günümüze kadar gelebilmiştir.

85 metrelik kule bugün itibarı ile Suriçi’nin en yüksek yapısıdır. Kuleye çıkılmak istenirse, 256 merdivenden oluşan oldukça zor bir yolculuğun ardından neredeyse tüm İstanbul’u içerisine alan panoramik bir fotoğrafla karşılaşılır. Ancak ne acı ki artık günümüzde kulenin tepesinde İstanbul manzarası izleyebilmek mümkün değildir, ve daha da acısı kulenin üzerine baz istasyonu yerleştirilmiştir.

Bir zamanlar meteoroloji haberlerinin tüm İstanbul’a duyurulduğu kulede, aydınlatma mavi ise ertesi gün hava açık, yeşil ise yağmurlu, sarı ise sisli, kırmızı ise karlı olacak demekti. Ancak bu uygulamaya 1995 yılında son verildi. 15 yıllık verilen bir aradan sonra 2010 yılında Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ve Samsung-Osram girişimleri ile yeniden uygulamaya konulan bu sistem, birçok kişi bilmese de günümüzde halen düzenli bir biçimde meteoroloji haberlerini vermeye devam etmektedir.

Beyazıt Kulesi Resimleri

Beyazıt Kulesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kule bir dönem sınırlı da olsa ziyarete açılmıştır. Ancak yaşanan acı bir intihar vakası nedeniyle ve artık baz istasyonlarının da kulenin tepesine iliştirilmesiyle tamamen ziyarete kapalıdır.

Beyazıt Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Suriçi’nin nadide eserlerinden birisi olan kule, günümüzde İstanbul Üniversitesi’nin Merkez Kampüsü’nün içerisinde yer almaktadır. Kuleyi yakından görmek isteyenler, kampüs içerisine girerek kulenin yakınına kadar gidebilmektedir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi kuleye giriş yasaktır.

Beyazıt Kulesi Haritası

Sizlerde Beyazıt Kulesi gezilerinizi ve bilgilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here