PAYLAŞ
Beypazarı

Çok eski zamanlarda birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Beypazarı, Ankara’ya bağlı olan güzide ilçelerden birisidir. Yerleşim yeri olarak uygun olması ve medeniyetlerin bu bölgeyi tercih etmesi ile birlikte birbirinden farklı kültürel izler de bulunabilmektedir.

İki ya da üç katlı bir oluşuma sahip olan konakları ile de meşhur olan Beypazarı, el sanatlarının gelişmişliği ile de bilinmektedir. Bu bölgede yaşayan halk; bakır, demir, gümüş, ipek ya da deriyi işlemekte ve ortaya son derece kaliteli ve ince bir işçiliğe sahip olan ürünler çıkarılmaktadır. Kişiler geçimlerini de yine bu el sanatları ile sağlamaktadır.

Farklı ve sadece Beypazarı’na ait olan birçok lezzetli yöresel yemeği bulunmaktadır. Her geçen gün daha da fazla sayıda kişi, Beypazarı’nı ziyaret etmek için bu bölgeye akın etmeye devam etmektedir. Yöresel bir kültürün yaşatıldığı bu bölgede hizmet vermeye devam eden esnaf da yine bu kültürü yaşatmak istemekte ve istek çerçevesinde gelişmektedir. Böylelikle kişiler en eski çağları da günümüz modernliğini de Beypazarı’nda bulabilme imkânına sahip olabilmektedir. Konumu itibari ile kolay bir ulaşıma sahip olması ile birlikte turistik açıdan da büyük bir öneme sahip olmaya devam etmektedir.

Beypazarı Gezilecek Yerleri

Beypazarı Çarşı: 6 asırlık bir geçmişe sahip olan bu çarşı, çok eski tarihlerde en renkli çarşı olarak da bilinmektedir. Dikiciler Sokağı, Kuyumcular Sokağı, Bedesten Sokak, Şadırvan Sokağı ve Hanlar Önü gibi alanlarda taş binaların yer aldığı ve keyifli vakitlerin de geçirildiği bir çarşı olmaktadır.

İnözü Vadisi: tarihi kalıntıların da bulunduğu bu vadide kişiler Beypazarı’nın bütün güzelliklerini görebilme imkânına sahip olabilmektedir. Çok eski tarihlerde yaşayan insanlara ait olan birçok eşyanın da bulunduğu bu vadide, doğal bir sit alanı olması ile birlikte koruma altına da alınmıştır.

Boğazkesen Kümbeti: İnözü Vadisi girişinde yer alan bu bölge içerisinde Selçuklu zamanından kalan iki mezar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra vadiye hâkim olması sebebi ile de eski tarihlerde gözetleme noktası olarak kullanılmış olduğu da varsayılmaktadır.

Beypazarı Yaşayan Müze: Osmanlı zamanında yapılmış olan en güzel mimarilerden biri olarak da bilinen bu müze, zamanın ileri gelen tüccarlarından da sayılan Büyük Abbas Ahmet adı verilen kişinin oğlu olan Abbaszade Ahmet Efendi tarafından yaptırılmıştır. Bu müze içerisinde birçok tarihi el sanatları yapılmak ile birlikte birçok perde oyunu da kişilerin hizmetine sunulmaya devam edilmektedir.

Suluhan Camii: Nasuh Paşa tarafından ve 17. Yüzyılın ortalarında yapılmış olan bu camii, düz tuğla ve yine dikdörtgene benzeyen kesme taşlar ile birlikte yapılmıştır. Bu camii aynı zamanda birince dereceden anıt eser olarak da tescillenmiştir.

Göz At : Ankara’da gezilecek yerler

Beypazarı Kahvaltı

Yöresel mutfağı ile de bilinen bölge, kahvaltı açısından da ziyaretçilere birbirinden lezzetli alternatifler sunmaktadır. Beypazarı özel sucuğu ve peynirinin yanı sıra birbirinden farklı tatlar, kişilerin damak zevklerine sunulmaya ve oldukça da beğenilmeye devam etmektedir.

Beypazarı Resimleri

Beypazarı Nerede ve Nasıl Gidilir

Beypazarı, Ankara ilinin bir ilçesi olmasından dolayı oldukça kolay bir ulaşıma sahip olan bir ilçedir. Kişiler bu bölgeye dilerlerse kendi arabaları ile dilerlerse de bölge otobüslerini kullanarak da gidebilmektedirler. Başka ülke ya da şehirlerden gelen kişiler için ise Ankara Esenboğa Havalimanı kullanılabilmektedir.

Beypazarı Ulaşım Haritası

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here