İkinci Dünya Savaşı sonrası izlerini hala taşıyan Bosna-Hersek ile tanışın.İkinci Dünya Savaşından sonraki, insanlığa yapılan en ağır katliamı Bosna-Hersek her yerden anılar canlanıyor.Nereye baksanız savaşı gözünüzde canlandırabiliyorsunuz.Doğa ve kültürel zenginliği ile turistlerin ilgi odağı olmuş durumda.Yüzyıllardan beri çeşitli medeniyetleri ağırlayan Bosna-Hersek,geçtiğimiz yıllardaki savaşın kalıntıları ile beraber,ülkede bulunan her kalıntıyı turizme dönüştürdü.

Ülkenin savaş kalıntıları veya turizm bölgeleri değil,ilgi çeken bir diğer noktası da aşırı güzel doğası..

Ülkede bulunan Sırp-Hırvat ve Boşnak etnik yapısı,turistlere kültür mozaiği olarak yansıyor.

Görülmesi Gereken Yerler listesi

Yaşam Tüneli

Burası,savaş sırasında hava yolu ile ülkeye gönderilen yardımların,havaalanından girişini engelledikten sonra kazılmış.Kazımı 4 ay 4 gün sürmüş.800 metrelik alana kazılmış.Saraybosna  Havaalanı ile Butmir arasında kalan bölüme kazılmış yani.Kazıma 1993 yılının Temmuz ayında başlamışlar.Tünel askerlerin ve halkın iş birliği ile kazılmış.Genişliği 1 metre,uzunluğu ise 1,6 metre.Gelen yardımlar için tünele,vagonlar ve raylar da yerleştirilmiş.

Bu tünelden sonra,Saraybosn’nın değiştiğini söyleyebiliriz.Tünel sayesinde ilaçlar,silahlar,gıda ve gereken her türlü ihtiyaç,bu tünelden sağlanıyormuş.

Tünelin kazılmaya başladığı Dobrinya Mahallesinde ki iki katlı ev,şuanda savaş müzesine dönüştürülmüş durumda.

yaşam tüneli

 

Pocitelj Köyü

Mimarisi,hamamı,köy nehri,saat kulesi ve tarihe sadık kalmış bir Osmanlı yerleşimi.Saraybosna’ya yaklaşık 160 kilometre mesafede.

pocitelj köyü

 

Başkent Mostar:

Aralarında ülkemizinde bulunduğu,bir çok Avrupa ülkesi ile birlikte restorasyonuna yardım edilen Mostar Köprüsü.Yıllarca sporcular tarafından atlama platformu olarak kullanıldı.Ve geleneklerine göre genç erkekler,nişanlılarına cesaretlerini ispatlamak için bu köprüden atlıyorlar.

 

Mostar

 

Milli Park:

Yeşili ve akarsuyu ile tam bir doğa harikası.Yeni evli çiftlerin resim çektirmek için kullandıkları yer tam da burası.

Plitvice Gölleri Milli Parkı,Hıtvatistan

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.