2016’da Avrupa turları ile bol bol gezip, bölgedeki tüm şehirleri görme fırsatı elde eden gezginlere harika bir önerimiz var. Balkanlar’ın mini Avrupası olarak bilinen Bratislava’da unutulmaz bir tatil yapmaya hazır olun. Özellikle yurtdışı turları arasında geçiş bölgesi olan ve hemen herkesin mutlaka görmesi gereken Bratislava hakkında birbirinden önemli bilgiler topladık ve sizlere Bratislava’da gezilecek yerler listesi hazırladık.

Eskiden Pressburg olarak bilinen Bratislava, son zamanlarda Avrupa turistlerinin ilgisini çekmeye ve bu sayede popülerlik kazanmaya başladı. Ekonomik tatil için dört dörtlük bir şehir olan Bratislava, Balkanlar turlarının da vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Hâlâ el değmemiş ve keşfedilmemiş durumda olsa da Bratislava’yı gezilmeye değer yapan bu iki etken turistlerin en sevdiği özellikler. Yazları ve kışları sıcaklıklar arasında geniş farklar gösteren hafif bir karasal iklime sahiptir, bu durum da şehri dört mevsim farklı renklere bürünen mükemmel bir turistik yer haline getiriyor.

Bratislava’da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Bahar fuarları, yaz festivalleri, Noel pazarları, yıl boyu düzenlenen nehir turları, kışın kayak veya buz pateni, bu kentin sunduğu sayısız aktivite ve güzellikten sadece birkaçı. Güzel mimarisi, harika ve ucuz yiyecekleri ve halkının sıcaklığı en kıymetli hazinesidir. Bratislava gibi her şeyin bolca bulunduğu bir şehri gezme gibi bir planınız varsa şayet sizin için hazırladığımız gezilecek en iyi yerler listesine bakmanızda fayda var.İşte Bratislava’da gezilecek yerler listesi;

1- Bratislava Kalesi

Bratislava Kalesi Bratislava'da Gezilecek Yerler

Bratislava’da gezilecek yerler listesine Bratislava kalesi ile başlıyoruz.Karpatlar ve Alpler arasındaki geçişte Avrupa’nın merkezinde, büyük ve stratejik konumu nedeniyle bu kalede yaşanmış ve binlerce yıldır bölgede önemli bir rol oynamıştır. Kale binasında 4 adet kule, dış duvarlar ve iç koridorlarda eski Gotik ve Rönesans yapı unsurları bulunur. İkinci katta Slovak Ulusal Müzesi ve bu katkalenin batı kanadı olarak bilinir; Hazine Odası’nın 4 salonu, Slovakya’nın en değerli arkeolojik buluntuları ve diğer nesneleri ile Moravanya’nın Venus adı verilen tarih öncesi heykeli de dahil olmak üzere birçok değerli objeye ev sahipliği yapıyor. Binanın güney kanadındaki birinci katta da Slovak Parlamentosu’nun odaları bulunmaktadır.

2- Michael’s Gate (Michael Kapısı)

Michael's Gate (Michael Kapısı) Bratislava

Michael Kapısı, ortaçağ surlarından korunmuş tek şehir kapısıdır, bu nedenle şehrin en eski mimarilerinden biri olma özelliğini taşır. 1300’lü yıllarda inşa edilmiş, ancak 1758 yılında St. Michael ve Dragon heykelleri de eklenince barok tarzda yeniden inşa edilmiştir. Kulenin altıncı katında, Eski Kent’in muhteşem manzarasını sunan bir balkon bulunmaktadır. Aynı zamanda birçok mükemmel restoran ve butik kapıyı çevreliyor.

3- Elizabeth Kilisesi

Elizabeth Kilisesi Bratislava

1907-1908 yılları arasında inşa edilen Elisabeth Kilisesi’nin iç kısmı sunaklarla zengin bir biçimde süslenmiştir ve sunakta yoksullara sadaka veren Aziz Elizabeth’in bir illüstrasyonu vardır. Bu, Bratislava turunuzda en çok hoşunuza gidebilecek Art Nouveau yapılarından biridir. Bu Katolik kilisesi o kadar popüler ki, Brüksel’deki Mini-Avrupa’da da bunun bir eş modeli var.

4- Hrad Devín Kalesi

Hrad Devin Kalesi Bratislava

Kale, Slovakya ve Avusturya arasındaki sınırda konumlanıyor ve Tuna ve Morava nehirlerinin birleştiği bu özel noktada inşa edilmiştir. Birçok teras, duvar, merdiven ve açık avludan geçerek kaleyi ziyaret ettikten sonra kendinizi bir zaman tünelinden geçmiş gibi hissetmeniz yüksek ihtimal. Macarlar eskiden bu kaleyi Macaristan Krallığı’nın batı geçidi olarak görüyorlardı.

5- Slavin Savaşı Anıtı

Slavin Savaş Anıtı Bratislava

Ján Svetlík tarafından II. Dünya Savaşı sırasında düşen binlerce Sovyet Ordusu askerinin bir anıt ve askeri mezarlığı olarak tasarlanmış ve 1945 yılının nisan ayında şehri Almanlardan kurtarmıştı. Üzücü günler artık geride kaldı ve bu anıt, şimdilerde çok sayıda elçilik ve zarif köşklerle zengin bir yerleşim bölgesinin merkezi olarak hizmet veriyor.

6- UFO Köprüsü

Ufo Köprüsü Bratislava

Bratislava’da gezilecek yerler listesinde altıncı sırada UFO Köprüsü yer alıyor.Bratislavlılar, bu köprüyü Slovakya’da 20. yüzyılın en önemli mimarisiolarak nitelendiriyorlar. 1967 ve 1972 yılları arasında inşa edilmiş bir kablo köprüsü olan UFO Köprüsü, Bratislava Kalesi’nin hemen altındaki Eski Kent’in önemli bir bölümünü oluşturuyor. Neredeyse tüm Yahudi mahallesini içermektedir ve yolun açılması için yıkılmıştır. Tarihi kent duvarlarının parçaları inşaat sırasında ortaya çıkarıldı. Köprünün üst kısmı ülkedeki en popüler restoranlardan birine ev sahipliği yapıyor. Bu köprünün yerden yüksekliği 95 metreuçan UFO’ya benzeyen gözlem güvertesi ile ünlüdür.

7- Bratislava Opera Binası

Bratislava Opera Binası

Bratislava, operanın tadını çıkarmak için mükemmel bir yer ve pek çok kişiye sürpriz olabilir, ancak bu şehirde iki opera binası vardır. Mimarlar, Viyana, Prag, Budapeşte, Graz, Salzburg, Brno, Carlsbad, Zürih, Hamburg, Zagreb ve Odessa’da olmak üzere Avrupa’da çok sayıda bu tarz tiyatro ve opera binası tasarladı. Bratislava’daki Opera Binası, Viktor Tilgner’in önünde büyüleyici bir Ganymede Çeşmesi olan neo-Rönesans yapısıdır.Opera binası ile yedinci yeride tamamlıyor ve Bratislava’da gezilecek yerler yazısının sonuna geliyoruz.

Bratislava Nerede

Slovakya’nın en büyük şehri olan Bratislava aynı zamanda ülkenin başkentidir.Yaklaşık 450 bin nüfusa sahip olan Bratislava Macaristan ve Avusturya ile sınırdır.Viyana’ya yaklaşık 50 km uzaklıktadır.

Bratislava Haritası

Sizlerde Bratislava gezileriniz ile ilgili tecrübelerinizi bizlerle yazımıza yorumda bulunarak paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz