Dünyada Görülmesi Gereken Yerler

Dünyada görülmesi gereken o kadar çok yer var ki,insan nereye gideceğini şaşırıyor.Bizde size yardımcı olmak istedik ve dünyada bulunmalarına inanması zor olan bir sürü yerler keşfettik!İşte onlardan bazıları:

Çiçek Nehri, Keukenhof, Hollanda

hollanda cicek nehri

 

Hollanda’danın Keukenhof parkında,çiçekten bir nehir oluşturarak aşağı iniyorlar.Üzüm,sümbül ve lale çiçekleriyle fantastik bir görüntü yaratıyorlar.

 

hollanda cicek nehri

 

Melissani Mağrası, Yunanistan

Melissani Mağrası,Yunanistan

Burası,dünyanın çeşitli yerlerinden gelen,maceracı turistlerin tercih ettiği bir yer.Mağaranın içerisinde göl bulunuyor.göl ortada bulunan ufak bir adacık sayesinde ikiye ayrılıyor ve ‘B’ şeklini alıyor.Göl kesinlikle dışarıdan gözükmüyor.

Melissani Mağrası,Yunanistan 2

 

 

Dunnottar Kalesi, İskoçya

Dunnottar Kalesi, İskoçya

İskoçya’nın kuzeydoğu kıyısında kayalık burunda inşa edilmiş,kale harabesi.Duvarların,tahminen 15. veya 16. yüzyılda yapıldığı söyleniyor.Ancak kalenin kendisi Eski Ortaçağ’ya dayandığı söylenir.18.yüzyılda,İskoçya tarihinde önemli bir rol oynadığı söylenir.

Dunnottar Kalesi, İskoçya 2

 

Rocamadour, Fransa

Rocamadour,Fransa

Lot departmanında bir komün olan Rocamadou,güney-batı Fransa’da bulunuyor.Eski Quercy eyaletinde yer alıyor.Bir kolu Dordogne boğazında bulunması ve tarihsel anıtlarıyla,özellikle Meryem Ana’nın ki.Yüzyıllardır burayı ziyarete krallar,piskoposlar,he rülkeden hacılar gelir.

Rocamadour,Fransa 2

 

Foss Sidu, Güney İzlanda

Foss Sidu, Güney İzlanda

Güney İzlanda Kirkjubaejarklaustur’un doğusunda bulunan bir şelale.Ring Road yakınında,bir çiftliğin yanında bulunuyor.Diğer şelalelere oranlar,daha hafiftir.Denizden esen düzenli rüzgarlarla birlikte yokuş yukarı akmasıyla biliniyor.Bununla birlikte tek yönlü bir akıntıya sahip.

Foss Sidu, Güney İzlanda 2

 

 

Yeşil Fly Geyser, Nevada

Yeşil Fly Geyser, Nevada

Termofilik algler sayesinde canlı renkler bulunur.Patlayan su uzun yıllar birikmiş ve geride kalsiyum ve karbonat birikimi bırakarak,terasları oluşturmuş.Bu da görsel güzelliği bize sunmaya yetmiş gibi gözüküyor.

Yeşil Fly Geyser, Nevada 2

 

 

River House, Sırbistan

River House, Sırbistan

Dünya üzerinde,değişik yerlerde konumlanmış evler görebilirsiniz.Bu ev de,Drina Nehri üzerinde konumlanmış.Su üzerinde yüzüyor gibi görünse de,aslında bir kaya üzerinde duruyor.Drina Nehri,Bosna Hersek ve Sırbistan’ın sınırında akmaktadır.Dünyanın değişik yerlerinden maceracı turistleri çekiyor,özellikle rafting ve kayak için gelenleri.

River House, Sırbistan 2

 

 

Strokkur, İzlanda

strokkur,izlanda

İzlanda’nın Hvítá Nehri yanında,jeotermal bir çeşme ve geyser.Bu geyser,her 4-8 dakikada bir patlayan ve 40-20 metre yüksekliğe ulaşan,İzlanda’nın en ünlü geyseridir.

Strokkur, İzlanda 2

 

Potato Chip Rock, California

Potato-Chip-Rock-California

San Diego yakınlarındaki Lake Poway Park’ta bulunuyor.Üzerinde resim çektirmeye cesaret etmelisiniz.

 

 

Tat Kuang Si Şelalesi, Luang Prabang, Laos

Tat Kuang Si Şelalesi, Luang Prabang, Laos

Güzel,berrak ve mavi-yeşil sular özellikle Haiti sıcağında çok işe yarar.

Tat Kuang Si Şelalesi, Luang Prabang, Laos 2

 

 

Yakup’un Kuyusu, Texas

Yakup'un Kuyusu, Texas

Burası,en önemli doğal jeolojik hazinelerden biridir.Teksas’ın uzun su altı mağaraları ve artezyenden biridir.Yakup’un Kuyusu,dakikada binlerce su galonunu yukarıya dalgalandırır.

Wimberley Vadisi’nin kültürel ve tarihsel karakterini yansıtıyor.Kızılderililerin ve erken yerleşimcilerin toplanma yeri,su canlılarının türlerinin yaşama alanı ve yüzmek için harika bir yerdir.Gelecek nesiller için çevresindeki arazi korunmak amaçlı,Doğal Alan olmuştur.

Yakup'un Kuyusu, Texas 2

 

Dünyadaki görülmesi gereken yerler listesinden sonra Türkiye’de görülmesi gereken yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.