Büyükada

Yüzölçümü büyüklüğü 5.4 km2 olan ve Prens Adaları içerisinde en büyük ada olarak bilinen Büyükada, doğal güzellikleri ile dolu ve görülmeye değer bir alandır. Yaz mevsiminde daha kalabalık, kış mevsiminde ise çok sakin ve sessiz olan bir adadır. Tarihçesine bakıldığında, eskiden Bizanslıların yerleştiği ve üzerinde tarihi eserler bıraktığı bir adadır. Bugün bu tarihi eserler, İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nde saklanıyor.

Ada’ya gittiğinizde o tarihi kokuyu aslında biraz da solumuş olduğunuzu hissettiriyor size. Sahili oldukça uzun ve Dil Burnu kısmı ile de ünlü olan bir adadır. Sahilleri çakıl taşları ve kum ile kaplıdır. Prenses, Kumsal, Naki, Eskibağ ve daha birçok plaja sahiptir. 1800’lü senelerin ortalarından itibaren Türklerin seferler düzenleyerek adaya gidip gelmesi ile birlikte bir anda Türk adası olmaya başlamıştır ve ele geçirilmiştir.

Ada içerisinde yine Osmanlı döneminden kalan önemli 4 camii yer alır. Ada sokağı taraflarında olan bu camiiler de tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir ve adanın sembollerindendir. Bununla birlikte çok büyük tarihi değere sahip olan birçok Rum kilisesi, Rum yetimhanesi ve evleri de yer alır. Büyükada, gerçekten çok sevilen piknik, kamp ve doğa alanı olarak kabul edilir.

Büyükada’da Gezilecek Yerler

Adada gezilip görülmesi gereken pek çok yer var. Ancak öncelikle söylenmesi gereken eğer olanak varsa ve ilk kez gidiliyorsa, daha rahat öğrenilmesi açısından hafta içi gidilmesi en uygunudur. Hafta sonu kış mevsiminde bile büyük bir yoğunluk yaşanır. Bu nedenle sakin olan günlerinde daha rahat gezildiği bilinir.Tarihi Roma Dondurmacısı’ndan taş fırın pidecilerine kadar her yerde çok lezzetli duraklar mevcuttur.

Tarihi alanlar için geziye başlamak isteyenlerin de ilk gideceği adres Aya Yorgi Kilisesi olmalıdır. Yolu uzun ve engebeli olduğu için en uygun ulaşımı fayton ile olacaktır. Tarih kokan bu kiliseyi gezmek herkesin oldukça hoşuna gider. Hemen hemen her plajı görmeden dönmeyin. Plajlarının doğallığına hayran kalacaksınız. Rum evleri ve yetimhaneleri sizi geçmişe götürecek. Bu yerleri de mutlaka gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Büyükada Resimleri

Büyükada’da Ne Yapılır

Eğer bir gün yetmez diyenlerdenseniz, ada içerisindeki otel ve pansiyonlardan birinde konaklamalısınız. Her biri misafirperverliği ile sizleri çok memnun edecek. Adada bir günü sokaklarında kaybolmaya adayın. Çarşılarında alışveriş yapıp esnafla kaynaşın. Huzur ve doğa dolu bir ada tatili herkese iyi gelecektir. Dar sokaklarını gezerken mutlaka fotoğraflar ile anılarınızı ölümsüzleştirin. Deniz mahsullerinden bir akşam yemeği yiyerek ada gezinizi tamamlamalısınız. Sevdiklerinize adadan hediyelik eşyalar almayı da ihmal etmeyin.

Büyükada Nerede ve Nasıl Gidilir

Büyükada, İstanbul ilinde yer almaktadır.Adaya uzun senelerden beri hala devam etmekte olan en sık kullanılan yöntemler olarak vapur seçeneği ile ulaşmak mümkündür. İstanbul’un Bostancı, Eminönü, Kabataş, Kadıköy ilçelerinden kalkan vapurlar ile Büyükada’ya gidilebilir. Mevsim açısından büyük bir problem yaşanmadıkça deniz yolu ile Büyükada’ya doğru güzel bir seyahat yapılabilir. Ayrıca Bostancı’dan Büyükada’ya belirli saatler içerisinde İDO seferleri de mevcuttur. Bostancı’dan adaya ulaşım süresi yaklaşık yarım saattir.

Sadece deniz yolu ile gidilebilecek olan adaya ulaşım bu şekilde oldukça kolaydır. Sabah ilk saatlerinde binilecek vapurla gidilip, akşam son vapur saatine kadar ada oldukça iyi bir şekilde gezilebilir. Aynı zamanda Büyükada’ya seferler düzenleyen ve gezdiren birçok tur şirketi ile de gitmek mümkündür.

Haritası ve Konumu

Ada için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Gezilecek yerler için bir diğer adamız Heybeliada yazımızı da inceleyebilir ve gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz