Tarihi Cağaloğlu Hamamı

Cağaloğlu Hamamı İstanbul’un en büyük çifte hamamları arasında ye alır. Klasik Osmanlı mimarisinden farklı bir yapıya sahiptir, soğukluk ve sıcaklık bölümleri diğer hamamlardan oldukça farklılık gösterir. Hamamın kadınlar çıkışı hamam sokağına erkekler çıkışı caddeye bakar. Hamamın en ortasında tek parçalık mermerden oluşan çok geniş bir havuz bulunur. Havuzun tam ortasında çok hoş ve göze oldukça hitap eden bir fıskiye bulunur.

Bu hamam 300 yıldır faaliyet göstermektedir. Hala da özellikle yabancı turistlerin oldukça fazla dikkatini çekmektedir. Bu hamam 3. Mustafa’nın şehirdeki odun ve sıkıntısının artmasından dolayı hamamları yasaklama kararını aldıktan önce yapılan son hamamdır. Hamam da gerçek Türk masajı yaptırabilir, buhar banyosu ile kendinizi arınmış hissedebilirsiniz. Ayrıca hamamın içerisinde bulunan kafe bar kısmı oldukça gelişmiştir. Hamamın içerisinde restoran, berber ve lostra bulunur.

Cağaloğlu Hamamı Tarihi

Hamam I. Mahmut döneminde yapılmış oldukça görkemli bir mimariye sahip yapıdır. Yapılmış olan eski hamamlardan oldukça farklı özelliklere sahiptir. Barok stili mimari yapısıyla oldukça dikkat çeker. 300 yıldır sapsağlam ayakta duran sağlam bir mimari yapıdır. Hamamın yapılma amacı Ayasofya Külliyesinde ki kütüphane ve camiye gelir sağlamaktır. Hamamın planını Süleyman Ağa çizmiş fakat inşası Abdullah Ağa tarafından yapılmıştır. 1768 yılında şehirde çok büyük bir su sıkıntısı baş gösterdi. Bu durum sonucunda Sultan III. Mustafa büyük hamam yapımını yasakladı ve böyle Cağaloğlu Hamamı Osmanlı döneminde yapılan son büyük hamam olarak akıllara kazındı.

Ziyaret Saatleri

Bu tarih hamam pek çok turist tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu yüzden hamamın ziyaret saatleri de oldukça esnektir. Sabah dokuz, öğlen on iki buçuk ve öğlen bir, akşam beş saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. Bu saatler içerisinde bu tarihi hamamı ziyaret edip, gerçek Türk kültürünün içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Resimleri

Cağaloğlu Hamamı Nerede? Nasıl Gidilir?

Cağaloğlu Hamamı Yerebatan Sarnıcı’na oldukça yakın bir mevkide yer alır. Kazım İsmail Gürkan Caddesinde bulunur. Şehrin çok merkezi bir yerinde olduğu için rahat bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hem İETT otobüslerini kullanarak hem de raylı sistemleri kullanarak kıs bir yürüyüş sonucu bu tarihi hamama ulaşabilmeniz mümkündür.

Cağaloğlu Hamamı yakının da bulunan ve tarihi hamamlar arasında olan Çemberlitaş Hamamı hakkında da sitemizden detaylı bilgiler alabilir ve gezi listenize bu yeride ekleyebilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Hamam için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adresi : Prof. Kazım İsmail Gürkan Cad. No: 24 Cağaloğlu/İstanbul
Telefon numarası : (0212) 522 2424.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz