PAYLAŞ

Çatalhöyük Hakkında Bilgi

Çumra ilçesi sınırları altında yer alan Çatalhöyük ilçenin 10 kilometre doğu bölgesinde yer almaktadır. İki tepe düzü olan bir tepe şeklinde olan Çatalhöyük, farklı yüksekliklerde engebeli bir yapıya sahiptir. Bu sebebiyle farklı yükseltilerinden dolayı çatal sıfatını almıştır.

1958 yılında J. Mellaart tarafından keşfedilen Çatalhöyük, 1961-1963 ve 1965 yıllarında kazı işlemlerine tabi tutulmuştur. Yüksek tepe’nin batı bölgesinde yapılan araştırmalar sonucunda 13 yapı katı açığa çıkarılmıştır. Yerleşim katı milattan önce 5500 yıllarına ait olmaktadır. Tarih konusundaki tahmin yürütme yöntemi ise; Stil kritiği ile yapılmış, c 14 metodu ile de kanıtlamış bulunmaktadır. İnsanlık tarihine ışık tutan bir merkez olan Çatalhöyük ilk ev mimarisi ve ilk kutsal yapılara eşlik ediyor.

Çatalhöyük’teki yerleşimin en iyi bilinen dönemi on birinci ve yedinci katlar olarak yer almaktadır. Birbirine bitişik duvarlar dörtgen şeklinde sizlere eşlik etmektedir. Evlerde ortak bir duvar olmadan her evin kendi müstakil duvarı yer almaktadır. Evler genellikle ayrı ayrı planlanmış gerekli durumlarda ise başka bir ev yapılmıştır. Ulaşım ise düz duvar üzerinde olmaktadır. Şehrin sınırların da yer alan herhangi bir sur veya benzeri yapılara rastlanılmamıştır.

Çatalhöyük Resimleri

Çatalhöyük Nerede ve Nasıl Gidilir?

Çatalhöyük Konya’nın Çumra ilçesinin 10 kilometre doğusunda yer alan bir tepedir. Çatalhöyük farklı yükseklere sahip olan iki tepe düzü olan bir çatal şeklindedir. Konya’dan Çatalhöyük merkezine doğru gitmek için iki yol var ancak iki yolu da kullanırken merkezden Çatalhöyük tabelasını bulmayı ummayın. Bu vereceğimiz 2 yoldan bir tanesi uzun ve daha kolay bulabileceğiniz asfalt bir yol. Konya’dan Karaman’a doğru yol alırken otuzuncu kilometrede içeri Çumrada tabela da Çatalhöyük diye belirtilmektedir. Hemen sola doğru sapınca 45. kilometre de ise Çumra ilçesine varmış olduğunu fark edeceksiniz. Bulunduğunuz konumdan Çatalhöyük levhalarını takip ederek 12 Km yol aldıktan sonra Ören yerine varacaksınız.

Vereceğimiz diğer yol ise 36 kilometre mesafeye sahip olan daha kısa yol ve yine asfalt olmaktadır. Genellikle bireyler bu yolu daha çok tercih etmektedirler. Erler köyü ve Abditolu köyüne varabilmek için öncelikle Saraçoğlu mahallesinden devam ediyoruz. Çatalhöyük merkezine yakın olan Küçükköyden sağa dönünce beşinci kilometre sonunda kazı alanına varmış olursunuz.

Çatalhöyük Ulaşım Haritası

Çatalhöyük gezileriniz için ayrıca Konya’da Gezilecek Yerler yazımızı da inceleyebilir ve Konya gezilerinizde farklı yerleri gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Sizlerde Çatalhöyük gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here