Demre ilçesi aynı zamanda Kale adı ile de anılmaktadır. İlçeye bağlı olan 9 adet köy mevcuttur. Yerliler ağırlıklı olarak tarım, hayvancılık ve ormancılık sayesinde gelir sağlamaktadırlar. Aynı zamanda yerliler el ile yaptıkları el oymaları sayesinde de gelir sağlayabilmektedirler. Şayet bu el oymaları yerel bir üne de sahiptirler.

Demre Hakkında Bilgiler

İlçenin tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Aynı zamanda Noel Baba’nın da bu bölgede doğduğu iddia edilmektedir. Bu sebep ile her sene 6 Aralık tarihinde Noel Baba etkinlikleri düzenlenmektedir. Eski dönemlerden çok fazla tarihi kalıntıya rastlanmasa bile günümüze kadar korunarak, en az hasar ile ulaşabilen bir tiyatro mevcuttur. Eski zamanlarda Myra adına sahip olan ilçe Likya’nın en önemli şehirlerinden biri olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda bölgede Roma İmparatorluğu zamanından kalma mezarlar da görülebilmektedir.

Demre Gezilecek Yerler

Dalış ve tarihi bölgeleri gezmekten hoşlananlar için son derece ideal bu bölgede yer alan Noel Baba Kilisesi, özellikle yabancı turistlerin son derece ilgisini çekmektedir. Özellik ile kiliseyi yılın belli dönemlerinde ziyarete gelen Rus asıllı turistler, bu kiliseye gelerek ibadet ederler. Bunun sebebi ise Noel Baba’nın yani gerçek adı Saint Nicholas’ın, yaşamı boyunca durumu kötü olan bireylere, özellik ile çocuklara hediyeler dağıtması ve bu iyiliği yüzünden ölümünden sonra bile adından halen iyilik ile bahsettirmesidir. Dolayısı ile yurt dışından gelen turistler için bu kilise, bizim Hac’a gitmemiz ile aynı değerde görülmektedir.

Bu kulağa ilk başta ilginç gelse de aslında çok az bilinen ama çok doğru bir bilgidir. Kilise, günümüzde müze haline getirilmiş ve turistlere müze olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda burada yer alan Noel Baba heykeli de geçen yıllarda bazı siyasi sorunlara yol açmıştır. Bunun sebebi ise orada yer alan Noel Baba heykeli Ruslar tarafından özel olarak yaptırılmıştır. Fakat Demre Belediyesi, daha sonra buraya kendi üretim olan bir heykel yapmak istediğinden dolayı, Rusların yaptığı heykeli gizlice müzeye kaldırarak yerine yeni heykeli dikmişlerdir. Bu durumda Rusya’dan çok büyük bir tepki almış ve daha ciddi sorunları doğurmuştur.

Kilisenin haricinde bu ilçeyi ziyarete geldiğiniz zaman Myra, Andreake ve Simena Antik kentleri ile kaya mezarlarını da gezmenizi tavsiye ederiz.

Demre Resimleri

Demre Nerede ve Nasıl Gidilir?

Demre, Antalya ilinin ilçelerinden birisidir. Hava ve kara yolu ile Demre ilçesine kolaylık ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Aracınız ile veya otobüsler ile ilçeye ulaşmak mümkündür. Yaşadığı bölgeden otobüs ile gelen bireyler Antalya merkezine geldikleri zaman çeşitli otobüs ve minibüsleri kullanarak ilçeye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda hava yolu ile gelen bireylerde Antalya’nın merkezinden kalkan ulaşım araçlarını kullanabilirler.

Haritası ve Konumu

Demre için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde Demre gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz