Dilek Yarımadası Milli Parkı

Dilek Yarımadası Milli Parkı, Ege Bölgesinde bulunmakta ve her yıl yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Koyları, doğal güzellikleri ve manzarası ile ilgi odağı olan Dilek Yarımadası Milli Parkı, 1966 yılında milli park ilan edilmiştir. Koylar üzerinde plajlar da bulunan bu milli park, orada bulunan ve doğal hallerinde yaşayan sincaplar, kaplumbağalar ve alageyikler ile doğal bir hayvanat bahçesi olarak da görülmektedir.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Hakkında Bilgiler

Aydın Kuşadası’nda bulunan Dilek Yarımadası Milli Parkı, iki farklı bölgeden giriş yapılarak ziyaret edilme imkanına sahiptir. Bunlar: Kuşadası Güzelçamlı Beldesi ve Büyükmenderes Deltası’dır. Dilek Yarımadası Milli Parkı, ismini bölgenin en yüksek tepesi olarak bilinen dilek tepesinden almaktadır. Toplamda 67.675 hektarlık alana sahip milli parkın, önce yaklaşık 11000 hektarlık alanı koruma altına alınarak milli park ilan edilmiş, 1994’te ise diğer kısmı Büyük Menderes Deltası adını alarak milli park ilan edilmiştir.

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı
Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Bu milli parkta birçok doğal güzellikle karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda parkın resmi görevlisi olan rehber aracılığıyla trekking yapılma imkanı da bulunmaktadır. Buraya bireysel olarak girişe izin yoktur. Milli park içerisinde bireysel olarak yapılabilecek aktivitelerden bazıları ise flamingo dahil birçok kuşu görebilme imkanının olduğu kuş gözlemciliği, 25 km’lik bir parkurda bisiklet turu imkanı, 15 km’den oluşan doğa yürüyüşü, botanik yürüyüş turu, yamaç paraşütü ve tüm bu güzelliklerin fotoğrafını çekebilme avantajıdır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Koyları

Dilek Yarımadası Milli Parkı Koyları

Birçok doğal güzelliği bir arada bulunduran Dilek Yarımadası Milli Parkının, diğer bir dikkat çekici özelliği ise sahip olduğu koylar ve burada kurulan plajlardır. Bu milli parkta 4 tane koy bulunmaktadır. Bunlar: Aydınlık Koyu, İçmeler Koyu, Karasu Koyu ve Kavaklıburun Koyu‘dur. Bu koylar, en çok da temizliği ve güzelliği ile dikkat çekmektedir ve kişiler, denize girmek için bu koylardan tercih ettiklerinden birisini kullanmaktadırlar. Bu koylar, bireysel olarak gezilebileceği gibi kişilere, tekne turuna katılarak da koyları görebilme imkanı tanınmaktadır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Plajı

Dilek Yarımadası Milli Parkı Neler Var?

Dilek Yarımadası Milli Parkı, gezip görmek isteyenler için birçok güzelliği bir arada bulundurmaktadır. Kişilerin yürüyüş yapmasına ve doğal güzellikleri görmesine imkan veren Olukdere Kanyonu, güzel bir manzara izleme avantajı elde etmeyi sağlayan seyir terası ve temiz koylarının yanı sıra bu milli park, orada bulunan Zeus Mağarasıyla da ilgi odağı olmaktadır.

Zeus Mağarası, Milli Parkın Güzelçamlı girişinde bulunmaktadır ve derinliği yaklaşık olarak 10 ile 15 metre arasındadır. Aynı zamanda Mağara’da, denizin sahip olduğu tuzlu su ile dağlardan gelen tatlı suyun buluştuğu mağara gölü de bulunmaktadır ve soğuk suda yüzmek isteyenler için de çok idealdir. Bu mağaranın diğer bir özelliği ise bir yerinden çıkan ve güzelleştirici etkisi bulunan çamur sayesinde güzellik banyosu yapılabilmesidir. Kutsal olduğuna inanılan bu mağaranın etrafındaki ağaçlar da dilek ağacına dönüştürülmüştür. Tüm bunların yanı sıra park içerisinde, 800 farklı bitki çeşidi de bulunmaktadır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Kamp Alanı

Dilek Yarımadası Milli Parkı Kamp

Milli parkta yer alan tesiste karavan ve çadır kampı yapabilir veya bölgede yer alan bungalovlarda kalabilirsiniz.Kamp alanında kiralık çadır, duş, mutfak, kafe, internet, plaj, otopark gibi hizmetler veriliyor.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Giriş Ücreti 2020

Dilek Yarımadası giriş ücreti tek kişi 7 TL, otomobil 21 TL‘dir.Aracınızda HGS varsa, ücreti direk hgs üzerinden ödeyerek geçebilirsiniz.Diğer ücretler şu şekilde;

  • Tek Kişi : 7 TL
  • Bisiklet : 7 TL
  • Otomobil : 21 TL
  • Motosiklet : 14 TL
  • Minibüs : 63 TL
  • Midibüs : 112 TL
  • Otobüs : 189 TL

Dilek Yarımadası Konaklama

Bölgede konaklama yapabileceğiniz en iyi otel ve pansiyonlar arasından seçtiğimiz listede yer alan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Dilek Yarımadası Otel ve Pansiyonları

  • Doubletree by Hilton
  • Kuşadası Sare Hotel
  • Batihan Beach Resort

Dilek Yarımadası Milli Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Dilek Yarımadası Milli Parkı, Aydın ili ve Kuşadası sınırları içerisinde bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları veya özel araçla ulaşım sağlanabilmektedir. Toplu taşıma aracını kullanacak olanların, Güzelçamlı ve Davutlar Beldelerine giden dolmuşlara binmeleri gereklidir. Özel aracıyla gidecek olanlar ise Davutlar ve Güzelçamlı Beldelerine giden yolu takip ederek Milli Parka ulaşabilir.

Haritası ve Konumu

Milli parkın harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Kuşadası gezilerinizde görülmesi gereken yerler hakkında olan Kuşadası gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz