Kuzey kutup ışıkları

Doğanın bize sunduğu nice güzellikler vardır. Dünyamızda yer alan doğa harikaları ile bizlere sunduğu görsel şölene birlikte tanık olalım. İşte o güzelliklerden bazıları;

Büyük Prizmatik Kaplıca-Yellowstone, ABD

Büyük Prizmatik Kaplıcası, Wyoming ABD

Burası ABD’nin en büyük kaplıcası.Kaplıca mavi,yeşil,turuncu,kırmızı gibi renklerle göz kamaştırıyor.İçerisinde milyonlarca mikroorganizma bulunuyor.Kaplıcayı her yıl ziyaretçi akımına uğruyor.

Gökkuşağı Dağları-Çin

gokkusagi-daglari

Çin’in Kuzeybatısında, Kansu bölgesinde bulunan Gökküşağı dağları, milyonlarca yıl içerisinde biriken mineraller sonucu bu şekilde.Bölgeye yağmur yağdığında, dağların renkleri daha çok parlıyor ve bakmaya doyamayacağınız bir görüntü sergiliyor. Zhangye yakınlarında bulunan bu harika dağlar, 10 kilometrekarelik bir alana sahip.

Boyalı Tepeler-Oregon, ABD

boyalı tepeler oregon

ABD’nin eyaleti Oregon’da bulunan bu tepeler eşsiz bir manzarayı gözler önüne seriyor.Bu muhteşem görünümün nedeni ise, 35 milyon yıl önce oluşan volkanik patlamalar ve iklim değişikliklerinden kaynaklanıyor.Bununla birlikte toprağa, kil, kül, çürümüş bitki kalıntıları ve mineraller karışmış ve toprağın renkli görünümü ortaya çıkmış.

Renkli Krater-Etiyopya

renkli krater etiyopya
Renkli Krater-Etiyopya

Yeraltı suları ve magmanın çarpışması sonucu tuz, oksit, sülfür, demir ve diğer mineraller, sarı ve yeşil renklerinden oluşan inanılmaz görüntü ortaya çıkarmış.Bu rengarenk bölge, Dallol volkanı etrafında oluşmuş.Ziyaretçilere açık bölgedir fakat kaçırılma olaylarından dolayı bölgeyi korumalarla gezebiliyorsunuz. 

Kuzey Işıkları (Aurora Borealis)-İzlanda

kutupisiklari5
Kuzey Işıkları-İzlanda

Ve son olarakta, daha önce bahsetmiş olduğumuz doğa harikası Kuzey Işıkları.Mor, kırmızı ve genellikle yeşil ışık yayan doğal ışıklar…Kuzey Işıklarını görmeniz çok daha kolay, en basit yol ‘Norveç Fiyortları Turu’ olmakla beraber daha birçok seçenek mevcut.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.