Dünyanın En Güzel Kasabaları

Huzur veren görüntüleri ve doğal güzelliklerin içerisinde kurulan harika yaşam alanlarıyla Dünyanın en güzel kasabaları için harika bir liste hazırladık.Bir çoğunu dergilerden veya fotoğraf galerinden tanıyabilirsiniz.Bu harika kasabalar hakkında kısa bilgiler ile yine harika görsellerini sizlerle paylaşıyoruz.

HALLSTATT – AVUSTURYA

hallstatt avusturya Dünyanın En Güzel Kasabaları

Dünyanın en güzel kasabaları listemize Hallstatter ile başlıyoruz. Hallstatter Gölü kıyısının ve yemyeşil dağın eteklerinin tam ortasında bulunuyor.Hikaye kitaplarını andıran bu görsen şölen, Yukarı Avusturya’da bulunuyor.Eski çağlardan kalma tuz üretimi kültürü ile biliniyor, hatta buna Hallstatt Kültürü adı verilmiş.Dünyanın en eski tuz madeni burada bulunuyor.Hallstatt, UNESCO Dünya Mirasları Listesinde bulunuyor.Sarmaşıklarla kaplı evleri, yazın ayrı kışın ayrı güzellikleriyle harmanlanmış Hallstatt, tam anlamıyla göz kamaştırıyor.

MANAROLA – İTALYA

MANAROLA İTALYA Dünyanın En Güzel Kasabaları

Manarola, Liguria’da, yani Kuzey İtalya’da bulunuyor.Burası dik kayalıklar üzerine dikilen rengarenk binalardan oluşan bir kıyı kasabası.Kasaba sonunda bir tren istasyonu bulunuyor.Demiryolu, Manarola’nın altından geçirilmiş.Bu trenle yolculuğa çıkıp, Manarola’da soluklanmak istemez misiniz?

BIBURY – İNGİLTERE

Bibury ingiltere Dünyanın En Güzel Kasabaları

19.yüzyılda yaşamış yazar William Morris buraya ‘İngiltere’nin en güzel köyü’ demiş.Bu konuda Bay Morris’e hak vermemek mümkün mü?

Bibury,17.yüzyılda,bal rengi taşlardan inşa edilmiş evleriyle, St. Mary Kilisesi ve 1902 yılından bu yana hala işleve devam eden alabalık çiftliği ile ünlü.Harika bir yer.Aslında gözünüze tanıdık bile geliyor olabilir.Çünkü Bridget Jones’un Günlüğü, Stardust gibi filmlere, dekorlarında yardımcı olmuş.Arrington Row, köyün en çok fotoğraflanan bölümü.Evleri 14.yüzyılda inşa edilmiş.1600’lü yıllarda dokumacı kulübelerine çevrilmiş.

Köye en yakın bölge,19 kilometre mesafesiyle Kemble.Ancak Kemble’ye kadar trenle gelip,gerisini taksiyle devam etmeniz gerekiyor.Bu köyü görmek için her zorluğa değer!

COLMAR – FRANSA

Colmar Dünyanın En Güzel Kasabaları

Masalları andıran bir kasaba daha. Colmar, Fransa’ya bağlı, ancak Almanya’ya da çok yakın.Tarihi oldukça eski olup, 9.yüzyıla dayanıyor.Colmar o kadar savaşlara ve kargaşalara şahit olmuş ki ama günümüze kadar güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş, hala Hansel ve Gretel masalının tatlı evini andırıyor.

Kasabada ünlü sanatçı, Özgürlük Anıtı eserinin sahibi Frederic Auguste Bartholdi’nin doğduğu evi de burada.Şu an müze olarak kullanılıyor.Colmar’da Venedik unutulmamış, ufak bir kanal bölümü var ve Küçük Venedik olarak adlandırılıyor.Gondol gezintisiyle kasabayı daha yakından tanıyabilirsiniz. Colmar hakkında detaylı bilgi için Colmar gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

REINE – NORVEÇ

Norveç Dünyanın En Güzel Kasabaları

Dünyanın en güzel kasabaları listemizde sonraki durağımız olan Reine, Norveç’in küçük bir balıkçı kasabası.Manzarasının güzelliği, Norveç’i broşürlerde sık sık temsilen kullanılır.1743 yılından bu yana ticaret merkezi olmuş.Günümüzde de önemli bir turizm noktası olmuş durumda, hem de uzakta konumlanmış olmasına rağmen.Norveç fiyortlarını ve vahşi dağları bu noktadan görmeniz mümkün.Evleri lüks mekanlara çevrilip, misafirlere hizmet veriyor.Sizde yazları gün doğumunu ya da kışları kuzey ışıklarını izlemek için, biletlerinizi Reine ile en ön sıradan alabilirsiniz.

TELC – ÇEK CUMHURİYETİ

Dünyanın En Güzel Kasabaları

Bir bina,bir sonrakinden daha güzel bir şekilde ana binaya konumlanmış durumdalar.Evlerin sakinleri görünüşe göre,bir zamanlar evlerinin görsel güzelliği açısından birbirleri ile rekabet içindeymişler.

Sokaklar,soluk pastel boyalı cephelerle kaplı.Barok ve Rönesans tarzı yapılar,şuanda kafe ve küçük dükkan olarak hizmet veriyor.Ayrıca meydanı,Rönesans dönemine ait ,büyük bir şato ve büyük bir balık havuzu süslüyor.

CONG – İRLANDA

cong irlanda Dünyanın En Güzel Kasabaları

Akarsularla çevrili olan Cong köyü, County Mayo ve yemyeşil çayırlarıyla bilinen Galway’ın arasında, tam sınırda bulunuyor.En büyük tarihi mirasları ise taş köprüleri, Ortaçağ manastır kalıntıları ve Castle Ashford, daha sonra lüks bir otele dönüştürülmüş, Viktoria tarzı arazi..

GRUYERES – İSVİÇRE 

Gruyeres isviçre Dünyanın En Güzel Kasabaları

Gruyeeres, adaşı olan peynirin sembolü.Seine nehrinin üst vadisinde,batı İsviçre’de,Ortaçağ mezrasında bulunan kasabaya çok fazla kişi aşina değildir.Geniş,taş sokakları,heybetli surları ve Alp eteklerinin çevresinde,muhteşem manzaralı,13.yüzyıla ait Grayeres Kalesini görmelisiniz.

BLED – SLOVENYA 

BLED slovenya Dünyanın En Güzel Kasabaları

LAke Bled’in buzul sularının çevrelediği, küçük bir Alp kasabası.Ada kasabası olmasının en güzel yanı, çevresinde yapacağınız yaklaşık bir saatlik bir yürüyüşle kasabanın bütün güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Panaromik bir seyir için, ortaçağdan kalmış, tepede bulunan kaleye çıkabilirsiniz.Yıllardır hizmet veren Park otelde de, krema, şeker ve yumurta kreması ile doldurulmuş, meşhur pastasının tadına bakabilirsiniz.

Sizlerde beğendiğiniz ve gezdiğiniz kasabaları yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.