Edirne gezilecek yerler

Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci başkenti olması nedeniyle tarihimizde oldukça önemli bir yer tutan Edirne, özellikle tarihimize ışık tutan yerlerden birisi olması nedeniyle kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi.

Edirne’de Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Eğer bir Edirne gezisinde mutlaka uğramanız gereken yerler neresi merak ediyorsanız yazımızdaki tavsiyelere kulak verebilirsiniz.

Adalet Kasrı

Edirne Adalet Kasrı

Sarayiçi’nde, saraydan geriye kalan tek yapı olması nedeniyle Adalet Kasrı oldukça önemli. Kanuni Sultan Süleyman’ın bu kasrı saraya eklettiği ve bizzat kanunları yazmak için bu kasra geldiği de rivayet edilmektedir.

Arasta Çarşısı

Edirne Arasta Çarşısı

Selimiye Camisi’ne gelir sağlaması için açılan ve 124 tane dükkandan oluşan çarşı, halen ayakta ve halen de müşterilini ağırlayan esnafın ekmek kapısı durumunda. Edirne’den geriye sevdikleriniz için bir hatıra götürmek isterseniz çarşıda gezmeniz yeterli.

Selimiye Camii

Edirne Selimiye Camii

Edirne gezilecek yerler listesi arasında en önemli noktalardan biri Selimiye Camii.Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” diye adlandırdığı cami, Edirne’nin ve hatta ülkemizin de en özel tarihi yapılarından birisi. Cami sadece mimarisi ile değil huzur veren havası ile de kendinizi dinleyebileceğiniz oldukça ilginç yerlerden birisi.(Daha detaylı bilgi için Selimiye Camii yazımızı inceleyebilirsiniz.)

Beyazid Camii ve Külliyesi

Edirne Beyazid Camii ve Külliyesi

Osmanlı mimarisinin yine en özel örneklerinden birisi. 100’e yakın kubbesi ve ilginç mimarisi ile halen dimdik ayakta duran yapı, tarihe bir yolculuk yaptıracak kadar da canlı.

Eski Cami-Ulu Cami

Edirne Eski Cami-Ulu Cami

Edirne’de, Osmanlılar’dan günümüze kadar gelebilmiş en eski eserdir. Caminin en büyük özelliği içerisindeki süslemelerdir ve bu süslemelerin eşi benzeri yok denebilecek kadar farklıdır. Ayrıca rivayetlere göre Hacı Bayram Veli’nin bir kere cami kürsüsünde vaaz verdiğine inanılır ve bu yüzden kürsü imamlar tarafından hatırasına saygısızlık etmemek için kullanılmaz.

İttihat ve Terakki Kulübü Binası

Edirne İttihat ve Terakki Kulübü Binası

Edirne gezilecek yerler arasında İttihat ve Terakki Kulübü Binasıda bulunmakta.Bir döneme damga vurması ve birçok toplantıya ev sahipliği yapması ile Edirne’nin en ilgi çekici yapılarından birisi olmuştur. Süslemeleri ve ilginç yapısı ile de oldukça farklı bir mimariye sahiptir.

Alipaşa Çarşısı

Edirne Alipaşa Çarşısı

Rivayetlere göre yapılacak olan bir camiye gelir elde edebilmek için açılan çarşı zamanın gümüş ticaretinin merkezlerinden birisi olur. Burada yapılan gümüş ticaretinin sınırları neredeyse tüm Dünya’ya ulaşmıştır ki; çarşıyı geceleri 100 kadar bekçi beklemektedir. Bugün de oldukça yoğun bir müşteri akını alan çarşı, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerindendir.

Uzunköprü

Edirne Uzunköprü

2. Murad zamanında yapılan köprü, kendi tarihimizden bize kalan mirasların en önemlileri arasında olmasının yanı sıra Dünya’nın da en uzun taş köprüsü olma özelliğini de taşır. 1 kilometreden fazla uzunluğu ile bir çok turistin ilgisini de çeken köprünün sağlamlığını hala muhafaza edebilmesi ilginç yanlarından birisidir.

Meriç Köprüsü

Edirne Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü Edirne gezilecek yerler listemizde.Yine 2. Murad’ın miras bıraktığı eserlerden birisi. Ancak bu köprünün farkı Meriç Nehri üzerinde olması ve özellikle gün batımı ve gün doğumu zamanlarında seyir terasından inanılmaz bir manzaraya bakabiliyor oluşunuz.(Daha detaylı bilgi için Meriç Köprüsü yazımızı inceleyebilirsiniz.)

Kırkpınar

Edirne Kırkpınar

Dünya’nın en eski spor organizasyonlarından birisi olan ve yılda bir kere düzenlenen yağlı güreşler için organizasyon zamanı Kırkpınar’a gelip, 2 gün boyunca güreşe ve eğlenceye doyabilirsiniz.

Gökçetepe Tabiat Parkı

Gökçetepe Tabiat Parkı Edirne

Keşan’da yer alan Gökçetepe Tabiat Parkı ile doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.Dilerseniz çadır kampı veya bungalov evlerde konaklama yapabilirsiniz.Doğa sporları ile ilgilenebilir veya sahilinde yüzebilirsiniz.(Detaylı bilgiler Gökçetepe Tabiat Parkı yazımızda.)

Edirne’de gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik.Sizlerde görülmesi gereken yerler hakkında önerilerinizi ve deneyimlerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz