Emirgan Korusu

İstanbul’un kalabalığından sıkıldıysanız, çok uzaklara gitmenize gerek kalmadan kendinizi doğanın içerisine ve büyülü bir boğaz manzarasının içine atmak ister misiniz? O zaman Emirgan Korusu sizin için doğru tercih.

Emirgan Korusu Hakkında Bilgi

Osmanlı Hükümdarı IV. Murad’ın İranlı Emir Gün’e hediye olarak verdiği bu yeşillik bahçe, daha sonralarında birçok kez el değiştirmiştir. En son 1940’ta belediye başkanı olan Lütfi Kırdar tarafından kamulaştırılması sağlanan park, halkın kullanımına açılmıştır.

Parkın sahip olduğu doğal güzellikler, şehrin bu kadar merkezi bir konumunda eşine ender rastlanabilecek türdeyken, içerisindeki köşkler de tarihe ışık tutan yönleri ile görülmeye değerdir.

İçerisinde Neler Var?

Korunun içerisinde köşkler, çocuk oyun alanları, piknik alanları ile seyir terasları bulunuyor.İçerisinde pek çok fotoğraf çekimi yapabileceğiniz noktalar ile koşu ve yürüyüş parkurları da yer alıyor.Yazımızın devamında koruda yer alan yerler ve yapılacak aktiviteler hakkında tüm detaylara yer verdik.

Emirgan Korusu Köşkler

1871 ve 1878 yılları arasında koru içerisinde yaptırılan köşkler, renklerinden aldıkları isimleri ile anılırlar.

Sarı Köşk

Emirgan Korusu Sarı Köşk
Sarı Köşk

Kuş evi görünümündeki köşk, süsleme sanatının en ince detaylarına sahiptir. Korudaki köşkler arasında manzarası ile en çok plana çıkan da Sarı Köşk’tür.Burada restoran ve kafe yer alıyor.Doğal ortamın içerisinde boğaz manzarasına karşı yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Pembe Köşk

Tipik bir Osmanlı evi görünümündeki köşk, uzunca bir dönem de paşaların seyir mekanı olarak kullanılmıştır.

Beyaz Köşk

Emirgan Korusu Beyaz Köşk
Beyaz Köşk

Emirgan Korusu’ndaki en özel botanik düzenlemeye ve bitki çeşitliliğine sahiptir. Özellikle bahar aylarında çiçek açan rengarenk ağaçlar arasında çok özel bir havaya olmaktadır.

Emirgan Korusu Kahvaltı ve Fiyatları

Emirgan Korusu’nun özellikle hafta sonları erken saatlerde dolup taşmasının ve yoğun bir ziyaret almasının nedeni köşklerde verilen kahvaltı ziyafeti. Hafta içi serpme kahvaltı şeklinde verilen kahvaltılar, hafta sonları ise açık büfe şeklinde sunuluyor. Özellikle iki köprüye birden hakim manzarası ve boğazı sanki bir dereymişçesine yukarından gören manzarası ile Sarı Köşk, bu konudaki ilk tercih oluyor.

Emirgan Korusu’nda Kahvaltı Fiyatları hafta içi 22,5 TL ve 25 TL (Sarı Köşk) olarak değişiyor. Hafta sonu açık büfe kahvaltı ise kişi başı 35 TL.

Kahvaltı çeşidi ve lezzetleri açısından oldukça tatmin edici bir menüye ve kalite standardına sahip olsa da, eğer üst düzey bir hizmet bekliyorsanız keyfinizin kaçmaması adına biz sizi önceden uyaralım. Self servis anlayışının fazlaca hakim olduğu mekanda bu detayları çok kafanıza takmaz iseniz, sizi belki de İstanbul’un en özel manzarasında bir kahvaltı bekliyor olacak.Fiyat ve diğer konularda işletmeci olan firmanın şu sayfasından bilgi talep edebilirsiniz.

Emirgan Korusu Boğaz Manzarası
Boğaz Manzarası

Emirgan Korusu Kahvaltı Saatleri

Servisin saat 9:00’da başladığı köşklerde hafta sonu verilen açık büfe kahvaltı için son giriş 13:30. Hafta içi yine aynı saatte servis başlarken, servisin bitişi 14:00’te.

Emirgan Korusu Piknik Alanı

Emirgan Korusu Piknik Alanı
Piknik Alanları

Korunun içerisinde çok sayıda piknik yapabileceğiniz alanlar yer almakta.Her alanın yanı başında da çocuk oyun parkları bulunuyor.Piknik alanlarının içersinde çeşmeler, mescid ve tuvaletler yer alıyor.Parkın içerisinde en kalabalık zamanlarında bile yer bulabiliyorsunuz.Oldukça geniş bir alan sahip olan koruda ağaçların altında pikniğinizi yapabilirsiniz.

Emirgan Korusu Çocuk Oyun Alanları

Emirgan Korusu Çocuk Oyun Alanları
Çocuk Oyun Alanları

Korunun içerisinde çok sayıda oyun parkı bulunuyor.Çocuklu ve bebekli aileler için İstanbul’da gidilecek en güzel parkların başında geliyor.Çocuklar için oldukça geniş alanlara parklar yapılmış.İçerisinde kaydıraklar, tırmanma alanları gibi pek çok aktiviteye yer verilmiş.

Emirgan Korusu Çocuk Parkları

Çocuklu aileler için bir yandan piknik yapıp bir yandanda çocuğunuzu parkta oynarken izleme şansınız oluyor.Aynı zamanda bebekli aileler içinde park oldukça ideal.Burada ağaçların sık olaması sebebi ile fazla rüzgar olmuyor.Bebeğiniz ile parkın içerisinde gezinti yapabilirsiniz.Yazın sıcaklarında da ailece kaçabileceğiniz ağaçların gölgesinde vakit geçirebileceğiniz oldukça huzurlu bir yer.

Emirgan Korusu Düğün Fotoğrafları

Emirgan Korusu Düğün Fotoğrafları

Düğün fotoğrafları çekimi için harika bir ortam olduğunu söyleyebiliriz.Özellikle ilkbaharda harika bir görsel şölende mutluğunuzu fotoğraflar ile ölümsüzleştirebilirsiniz. Dış çekimler için köşkleri, doğal güzellikleri, manzarası ile tercih edebileceğini bir yer.Parkın içerisinde yer alan alanlar ise adeta düğün veya nişan fotoğraf çekimleri için yapılmış.

Emirgan Korusu Giriş Ücreti

Koruya yaya olarak gelen ziyaretçiler ücretsiz olarak giriş yapabiliyorlar.Ancak araçla gelen ziyaretçilerden 10 TL ücret alınmaktadır.

Otopark

Aracınız ile ücretli giriş yaptıktan sonra parkın içerisinde ve köşklerin önlerinde araç park yerleri bulunuyor.Girişte Pembe Köşkün önünde bir park alanı bulunurken 150 metre sonra büyük bir araç otoparkı yer alıyor.Sonrasında çıkışa doğru yine bir araç otoparkı daha bulunuyor.

Emirgan Korusu Resimleri

Emirgan Korusu için hazırladığımız resim galerisi;

Emirgan Korusu Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul ilinde ve Sarıyer ilçe sınırları içerisinde yer alan koru, Beşiktaş-Sarıyer Sahil yolu üzerinde denize nazır bir şekilde yükseliyor. Beşiktaş istikametinden gelirken Sakıp Sabancı Müzesi’nin üstünde oldukça geniş bir alanı içerisine alan koruya ulaşım için birçok alternatif söz konusu.

Mecidiyeköy’den Otobüsle Emirgan’a Gelmek için;
29Ş ile direk Emirgan’a gelinir ya da buradan 4. Levent’e geçilip EL2 hattına binilir.

Kabataş’tan Otobüsle Emirgan’a Gelmek için;
25E, 40T ve 22RE nolu hatlar Emirgan’a kadar gitmektedir.

Beşiktaş’tan Otobüsle Emirgan’a Gelmek için;
Sahil yolundan Sarıyer yönüne giden otobüslerden İstinye’ye kadar gidecek olanların tamamı sizi koruya kadar götürecektir.

Zincirlikuyu’dan Otobüsle Emirgan’a Gelmek için;
40B nolu hat kullanılabilir.

Taksim’den Otobüsle Emirgan’a Gelmek için;
40, 40T ve 42T nolu hatlar sizi doğrudan Emirgan’a götürecektir.

Deniz yolu ile Emirgan Korusu’na gelmek isteyenlerse nadir de olsa çalışan İDO’nun Emirgan seferleri ile Emirgan İskelesi’ne kadar gelebilirler.

Şahsi aracı ile gelecek olanlarsa Beşiktaş-Sarıyer Sahil Yolu’nu kullanarak, hemen Sakıp Sabancı Müzesi’nin yanı başındaki tabelaları takip ederek koruya rahatlıkla ulaşabilirler.

Emirgan Korusu Haritası

Sizlerde Emirgan Korusu hakkında bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

13 YORUMLAR

  1. Otomobiller için giriş ücreti;0-2 saate kadar 10 TL,0-4 saat 20 TL,tüm gün 40 TL.İçeri girerken aldığınız fişi kaybetmeyin zira kayıp fiş bedeli 40 TL.Bir not:Lale festivali boyunca otomobil haricindeki araçların koru içine park etmesi yasak.Otopark 400 araçlık ve 06:00-22:00 saatleri arası hizmette.

  2. kahvaltınız açık büfe üsülü isteyen istediği kadar yiyor mu. sabah 09:00 da giren biri kaçta çıkmak zorunda korudan.

    • Açik bufe denilince istediginiz kadar yiyebilirsiniz tabi cantaya stok yapip eve goturme gibi bir dusunceniz yoksa :))

  3. Personel iyi hizmet yapmıyor. Moralinizin bozulmaması için sabah sabah Emirgan Korusunun yolunu tutmayınız. Kahvaltıda kavurmalı yumurtayı ilk siparişte istedik, üç defa nerde kaldı diye diye ağzımızın tadı kaçıp moralimiz bozulup kahvaltı bitince getirebildiler. Kepekli ekmek üç defa istedik üçüncüsünde bittiğini söylediler. Çay demlikte Ateş üstünde geliyor ancak ikinci çaydan itibaren soğuk çay içmeye başladık. Kesinlikle paranıza yazık etmeyin. Malta Köşk’ü Emirgan korusuna hizmette yüz çeker, Malta Köşk’ünde kahvaltıyı kesinlikle rahat yapabilirsiniz. Çok iyi hizmet veren bir ekip ve kahvaltı gayet güzel.

  4. İsteyen istediği kadar yiyebiliyormu yani..sınırları zorlayabilirmiyiz.. Birde sabah girip akşam çıkabiliyoruz mu , açık menü aksama kadar geçerli mi..

  5. Sarı koşk kahvaltı belediye işletmesinde olmasına ramen cok pahalı bence kişi başı 42 tl servis kendilemiz yapıyoruz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.