Ertuğrul Gazi Türbesi

Ertuğrul Gazi Türbesi, Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde yer alan ve Selçuklu Uçbeyi olan Ertuğrul Gazi‘nin türbesidir.Osmanlı Beyliğinin kurucusu olan Osman Gazi’nin de babasıdır.Mezar, Osman Gazi tarafından 13. yüzyılın sonlarına doğru açık mezar olarak yaptırılmıştır.Sonrasında I. Mehmet Çelebi tarafından türbe inşaa edilmiştir.

1757 Yılında Sultan III. Mustafa tarafından türbe tamamen yenilenenmiştir.Bir sonraki yenileme ve onarım çalışması ise 1886 yılında II. Abdülhamit tarafından yapılmıştır. II. Abdülhamit döneminde türbenin yanına birde çeşme eklenmiştir.

Ertuğrul Gazi Kabri

Türbe ile ilgili 1905 yılında etrafında bulunan evlerin yeniden inşaası ve istimlak çalışmaları yapılmış.Sonrasında türbenin etrafında ki alan boşaltılıp genişletilmiştir.Bu çalışmaların sonucunda Karakeçililerin, göçebe kıyafetleri ile buraya gelmeleri ve beyitler ile at üzerinde geçit töreni yapması ve çeşitli kutlamalar yapılması için gereken ortam sağlanmıştır.

Ertuğrul Gazi Türbesinde Yatanlar

Ertuğrul Gazi Türbesinde Yatanlar

Türbenin hemen yanı başında ise Ertuğrul Gazi’nin eşi Halime Hatun ile oğlu Savcı Bey’in mezarları yer almaktadır.Türbede ayrıca kardeşi Dündar Bey‘in ve silah arkadaşlarından Abdurrahman Gazi, Konur Alp, Karamürsel, Hasan Alp,  Saltuk Alp, Kaplan Çavuş ve yine Osman Gazi’nin silah arkadaşları olan Akbıyık Bey, Aydoğdu Bey, Hamit Bey, Emir Ali, Yorgan Ata, Aykut Alp, Gündüz Bey, Aktimur Bey, Pazarlı Bey  ve Çoban Mirza Bey’in mezarlarıda burada yer almaktadır.

Ertuğrul Gazi Türbesi Nöbet Tutan Askerler
Türbede Nöbet Tutan Askerler

Türbenin yanında Osmanlı Beyliği’nin kurucusu ve Ertuğrul Gazi’nin oğlu Osman Gazi’nin makam mezarıda burada yer almaktadır.

Ertuğrul Gazi Türbesi Kurşun İzleri

Ertuğrul Gazi Türbesi Kurşun İzleri

Yunanlıların 1921 yılında Söğüt’ü işgali sırasında Yunan askerleri tarafından türbe tahrip edilmiştir.Yunanlılar tarafından türbeye ateş açılmış ve bunun sonucunda türbenin demir kapısında ve pencerelerinde delikler meydana gelmiştir.Günümüzde bu kurşun izleri halen görünmektedir.

Ertuğrul Gazi Türbesi Ziyaret Saatleri

Türbe için ziyaret saati uygulaması bulunmuyor.Dilediğiniz zaman türbeyi ziyaret edebilirsiniz.

Ertuğrul Gazi Türbesi Nerede

Türbe, Bilecik ili Söğüt ilçesinde yer almaktadır.Türbe, Bilecik merkezine yaklaşık 27 km uzaklıktadır.

Haritası ve Konumu

Türbeye ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.