Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir’in var olan güzelliklerine yeni bir boyut katan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, her yaştan ziyaretçilere keyifli saatler yaşatıyor. Yazımızda hayvanat bahçesi hakkında detaylar ile neler var, hayvan türleri, giriş ücreti, ziyaret saatleri ile nerede ve ulaşım bilgileri detayları yer alıyor.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilgiler

Hayvanat Bahçesi Krokisi
Krokisi

2017 yılında açılan Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin yapım süreci yaklaşık 2 sene boyunca devam etti. Bu süreçte özellikle hayvanların kısıtlı bir alanda yaşamlarını mutsuz bir şekilde sürdürmesinden öte, doğal bir yaşam alanı amaçlandı. Toplamda 58 bin metrekarelik bir alana yapılan bu devasa bahçenin haricinde bir de 26 bin metrekarelik “Japon Bahçesi” bulunmaktadır. Toplamda 120 farklı hayvana canlı olarak tanıklık etmeniz mümkün. Sualtında da bir o kadar hayvan türü söz konusudur. 7’den 77’ye herkesin yoğun bir ilgi gösterdiği hayvanat bahçesi, Eskişehir’e ciddi bir renk katmış durumda. Fiyatlarının uygun olması dışında ulaşımının da kolay olması buraya olan ilgiyi daha da arttırıyor. 

Neler Var?

Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde sizleri gündelik yaşamda görme şansınızın olmadığı pek çok yabani hayvan türleri bekliyor. Hayvanat Bahçesinin hemen giriş bölümünde sizleri deve kuşları, antilop ve zebralar karşılıyor. Hemen ileride lama, deve ve nandu gibi hayvanları görebilirsiniz.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Neler Var

Kısa aralıklarla olası aksiliklere karşı acil çıkış kapıları bulunmaktadır. İlk bölümü bitirip döndüğünüzde, tropik merkeze ulaşabilirsiniz. Hayvan Sağlık Merkezi ve tuvaletler de hemen bu bölümde yer alıyor. Devam ettiğinizde mirket, papağan, flamingo, geyik, ceylan gibi hayvanlara selam verebilirsiniz. Pelikan, rakun, penguen ise bu bölümün son kısmında karşınıza çıkacak hayvanlar. Bölümlere şema üzerinden daha detaylı şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca hayvanat bahçesinin içinde sosyal tesis olarak hizmet veren kafelerle de karşılaşmanız, burada çay içerek soluklanmanız mümkün.

İçerisinde bulunduğu Sazova Parkı sayesinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Uzay Evi gibi pek çok yeri gezebilirsiniz. Ayrıca şehrin diğer görülecek yerleri içinde Eskişehir gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Bukalemun
Bukalemun

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti

Hayvanat Bahçesi’nin giriş ücreti Öğrenci 7 TL, Tam 13 TL şeklinde belirlendiğini görüyoruz. Özel günlerce ücret tarifesi değişiklikler gösterebilmektedir. Hemen girişteki gişelerden biletlerinizi temin etmeniz mümkündür.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Bölümleri

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri

Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin haftanın 6 günü gönül rahatlığı ile ziyaret edebilirsiniz. Sadece Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan Hayvanat Bahçesinin gişe kapanış saatleri her mevsim değişiyor. Sabah saat 10:00’da açılıyor ve kapanış saatleri ise şu şekilde;

  • Ekim – Kasım Açılış Saati 10:00 – Kapanış: 18.00
  • Mart – Nisan Açılış Saati 10:00 – Kapanış 18.00
  • Aralık – Ocak – Şubat Açılış Saati 10:00 – Kapanış 17.00
  • Mayıs – Haziran – Temmuz – Ağustos – Eylül Açılış Saati 10:00 – Kapanış 19.00

* COVİD-19 – Korobavirüs sebebi ile bahçede yer alan kapalı alanlardan Sualtı dünyası Akvaryum ve Tropik Merkez) ziyarete kapalıdır.Diğer alanlar ise ziyarete açıktır.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Nerede?

Eskişehir ilinde yer alan Hayvanat Bahçesi, Sazova Parkı içerisinde bulunuyor. Şehir merkezine yakın olduğunu ve kolay ulaşımından ötürü büyük ilgi gördüğünü yukarıda açıklamıştık. Eskişehir Hayvanat Bahçesine 11 – 17 numaralı otobüslerle veya 16-38 numaralı dolmuşlarla gidebilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Hayvanat bahçesi için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adres: Sazova Mh. Ulusal Egemenlik Bulvarı No:209/F Tepebaşı – ESKİŞEHİR
Telefon: 0 222 300 00 66
E-Posta: hayvanat.bahcesi@eskisehir.bel.tr

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz