Otağtepe Fatih Korusu

Eskinin adının Otağtepe Parkı olan bu yerin şimdiki adı ise Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi adı ile geçmektedir. Sahte bir cennet edasıyla manzarasının güzelliği görenleri kendisine hayran bırakıyor. Manzaradan kuşbakışı olarak Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü ve Boğaziçi köprülerini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu görselle bir de deniz manzarasının eşlik etmesiyle de tadından yenmeyen bir güzellik ortaya çıkmaktadır. Evet, tadından yenmiyor çünkü içerinde bir kafe dahil bulunmadığını söyleyebiliriz.

Otağtepe Fatih Korusu Hakkında Bilgi

Oraya sadece manzarayı izlemek için gitmelisiniz. Güneşi tam tepe noktasından doğuşunu ve batışını izleme keyfini doğal manzara sizlere sunmaktadır. Bunun için bir kaç saatinizi ayırıp mis gibi temiz bir havada güzel bir manzara ile içinizin açmak adına İstanbul’un muhteşemliğini görmek istiyorsanız, gezmeye değer yerlerden bir tanesinin Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olduğunu sizlere gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Lakin buraya hayatınızda bir kez bile olsun gelmezseniz hayatınızda çok şey kaçırabilirsiniz.

Koç Holding’in ve Tema Vakfı’nın katkıları tarafından yapılmış olan Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi 31 Mayıs 2000 tarihinde ve çarşamba günü açılmıştır.

Doğanın içerinde toprakla buluşturulan; Manolya, Lale, Erguvan ağacı, Nilüfer, Gülibrişim, At kestaneleri, Gümüşi Ihlamur gibi pek çok çiçek ve ağaçla süslenen Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi bir doğal kültür merkezi olmasını sağlamak adına çalışılmıştır. Fatih Sultan Mehmet köprüsü inşaatı için doğal alandan alınan toprak sonucu bitki örtüsünün büyük bir kısmı tahrip edilmişti. Bu nedenle de yeni bir proje kapsamında dışarıdan toprak takviyesi yapılarak rehabilitasyon çalışmalarına hızla geçilmiştir. Toplamda 152 bin metrekare olan bu alana 112 bin metrekaresine peyzaj çalışması yapılmıştır.

Parkta bulunan bitki türünün 136’sı o bölgenin ekolojisine uygun olarak yapılandırılmıştır. Bölgede toplam 15.300 bitki türü bulunmaktadır. Tüm doğa severlere de ayrıca yürüyüş yolları, çim alanı, seyir terasları gibi düzenlemelerle ağırlanmaktadır. Projenin uygulanması ile Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi açılışı; 31 Mayıs 2000 tarihinde, Çarşamba günü ve saat 19.00’da Koç holding A.Ş ve Tema Vakfı başkanları, vekilleri tarafından açılmıştır. Ayrıca sayısız basın mensubu, politikacılar, işadamları ve doğa severlerde bu açılışa katılmışlardır.

Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi Resimleri

Fatih Korusu Nerede ve Nasıl Gidilir

Kent yaşamının stresinden uzaklaşmak kendini rahat bir nefes almak için doğaya yönlendirmek isteyenler Fatih Korusu Tema Koç Doğa Kültür Merkezi en iyi yerdir. Böylesine eşsiz bir manzarada yürüyüş yapmak ve güzel vakit geçirmek adına gitmek isteyenlere araç ve otobüs için bilgiler vereceğiz.

Fatih korusu eski adı ile Otağtepe Parkı, İstanbul ilinde Beykoz’da yer almaktadır.Araç ile Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi ‘ne gitmek isteyen vatandaşlarımız araçları ile ikinciyi köprüye bağlandığında sağ tarafta kalan Kavacık tabelalarını takip ederek Fatih korusuna ulaşacaklardır.

Otobüs ile Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi ‘ ne gitmek isteyen vatandaşlarımız ise Beşiktaş’tan deniz otobüslerine binerek Üsküdar’a geçmeleri gerekmektedir. Ardından Beykoz’a giden bir otobüse binerek Anadoluhisarı’na ulaşacaklardır. Daha sonra ister minibüs ile isterseniz de sorarak fatih korusuna gidebilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Koru için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde eski adı Otağtepe Parkı olan ve şimdi ki adıyla Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi gezileriniz hakkındaki bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz