Foça Seyahati

İzmir’in ilçelerinden biri olan Foça, eski ismiyle Phokaia, ismini civardaki adalarda yaşamış olan foklardan almış ve bugün hala bu sevimli foklara ev sahipliği yapıyor. Şirin bir sahil kabası olan Foça, balıkçı tekneleri, Rum evleri ve tabi ki berrak deniziyle özellikle yaz sezonu boyunca ziyaretçilerine keyif dolu anlar yaşatıyor.

Hem tarih ve doğa tutkunlarına, hem tatilcilere hem de gurme tatil sevenlere hitap eden ilçe, kısacası her yönüyle unutulmaz bir seyahatin kapılarını açıyor. Aynı zamanda bağlı olduğu İzmir’den yaklaşık 70 km mesafede olması nedeniyle, merkezde yaşayanlar arasında hafta sonu kaçamakları için de tercih edilen Foça’da “Neler yapılmalı, nerelere gitmeli ve neler yemeli?” merak ediyorsanız mutlaka yazımıza bir göz atın.

1- Siren Kayalıkları’nın İlginç Hikayesi

Siren Kayalıkları Foça

Efsanelerin bol olduğu bir ilçe Foça. Bunlardan biri de Yunan mitolojisine dayanıyor. Siren Kayalıkları yapısı nedeniyle rüzgarlı günlerde çeşitli sesler çıkarılarmış. Mitolojiye göre ise bu sesi yapan Sirenler, aslında kayalıklarda yaşayan, güzel yüzlü deniz kızlarıymış. Sirenler yaptıkları müzikler ile denizden geçen gemileri kendilerine doğru çekerek, onların kayalıklara çarpıp parçalanmalarına sebep olurlarmış. Foça Siren Kayalıkları da işte bu efsaneye ev sahipliği yapmasıyla biliniyor ve ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor. Bugün fok balıklarına ev sahipliği yapması nedeniyle, bölgede kayalıklara çıkmak ya da denize girmek yasak olsa da tekne turlarına katılarak kayalıkları görme şansı bulabilirsiniz.

2 – Foça’nın Meşhur Frigya Tepesi

Bu tepe Foça seyahatiyle bütünleşmiş ve olmazsa olmazlarından biri haline gelmiştir. Özellikle gün batımına doğru muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapması nedeniyle tercih edilen Frigya Tepesi, ilçenin eşsiz seyir teraslarından biridir. Romantik bir gün batımı manzarası izlemek için mutlaka uğranmalıdır.

3 – Ayrılmaz Üçlü: Deniz, Kum ve Güneş

Foça Plajları

Eşsiz mavi bayraklı plaj ve koylara sahip olan Foça’da, özellikle yaz sezonunda yapılacak aktivitelerin başında gelen muhteşem denizi unutmak olur mu? İlçe yerli – yabancı fark etmeden, her yıl tatil beldelerine göre nispeten sakin bir tatil geçirmek isteyen, üstelik bir de Ege’nin büyüsünden vazgeçemeyen ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Eğer siz de Foça’yı ziyaret edecekseniz nerede denize gireceğinize karar vermeden önce, ilçede nerede konaklayacağınıza karar vererek işe başlayabilirsiniz. Özellikle Foça’da hafta sonu konaklama ya da uzun süreli konaklamalar için oldukça fazla seçenek bulunuyor. Siz de Eski Foça ve Yeni Foça’da bütçenize en uygun oteli belirleyebilirsiniz. İster denize yürüme mesafesindeki otelleri tercih ederek özel plaj alanından faydalanın, ister tekne turuna katılın, isterseniz ise halk plajlarını tercih edin; ama ne olursa olsun Foça’da mutlaka denize girin.

4 – Dış Kale ve Yel Değirmenlerine Kısa Bir Yolculuk

Foça Yel Değirmenleri

Tarihi değerlerinin de hayli fazla olduğundan bahsettiğimiz Foça’da ziyaret edilecek yerlerden bir diğeri ise Dış Kale, namı diğer Ceneviz Kalesi. 1698 yılında Osmanlılar tarafından inşa edildiği bilinen bu kale, deniz kenarında olup, denizi kontrol etmen amacıyla yapıldığı tahmin edilmektedir. Kale hakkında ne yazık ki detaylı bilgi bulunmuyor; ancak özellikle tarih meraklılarının seyahat planlarında yer almayı fazlasıyla hak ediyor. Yel Değirmenleri ise Eski Foça’nın girişinde yer alıyor ve özellikle de manzarasını izlemeye gelenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

5 – Foça Tekne Turunda Unutulmaz Bir Gün

Foça Tekne Turları

Foklarıyla bütünleşmiş bir ilçe olan Foça’da yapılacak aktivitelerden biri hiç şüphesiz günlük tekne turlarına katılmak. Bölgenin tüm ada ve koylarını ziyaret etme şansı bulacağınız tekne turunda muhteşem bir gün geçirebilirsiniz. Orak Adası, İncir Adası ve Fener Adası tekne turu sırasında uğrayacağınız yerlerden yalnızca birkaçı. Özellikle İncir Adası, bölgeyi ziyaret eden turistler arasında plaj ve piknik alanı olarak kullanılıyor.

6 – Pazarların En Organiği: Semt Pazarı

Yalnızca Foça’nın değil, Ege’nin de ünlü pazarlarında biridir, semt pazarı. Öyle çeşitli ot, sebze ve meyve vardır ki pazarda, ziyaret edenler saatlerce ayrılamazlar. Üstelik burada Ege’nin civar köylerinde yaşayan köylülerin birbirinden lezzetli geleneksel tatları da satılmaktadır. Siz pazar sepetinizi envaiçeşit yiyecekle doldururken, mideniz de pazardan en az sizin kadar mutlu ayrılır.

7 – Tatmadan Dönülmez

Ege mutfağının eşsiz lezzetleriyle dolu bir mutfağa ev sahipliği yapıyor Foça. Özellikle ilçede balıkçılık ana geçim kaynağı olması nedeniyle burada balığı en lezzetli halini bulmak mümkün. Sıra sıra dizilmiş balık restoranlarından birini tercih ederek sevdiklerinizle keyif dolu bir akşam geçirebilir, burada tadına doyum olmaz mezeleri deneyebilirsiniz.

Restoranlar ise genellikle konaklama birimlerine yakın mesafede yer alıyor. Özellikle samimi bir konaklama arayışında olan ziyaretçiler Foça otel seçenekleri arasında bütçelerine en uygun olanı tercih edebilirler. Bugüne kadar yediğiniz bütün zeytinyağlıları, deniz ürünlerini, midyeleri hatta salataları bir kenara koyun, tüm bunları bir de Foça’da deneyin, bizden söylemesi.

İzmir için hazırladığımız İzmir’de gezilecek yerler yazımız ile gezileriniz de yeni yerler keşfedebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. “Foça Butik Otel 1887”’nin bu değerli ismi bir geçmiş tarihten geldiğini belirtmekte isteriz. Bu ismi ise görsellerimizde ön planda tutarak vurguladığımız 1887 yapımı otel giriş kapımızdan almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz