Giresun Kalesi

Giresun şehrinin simgelerinde olan Giresun Kalesi, şehrin tarihi kalıntıları arasında ve tarihi M.Ö ikinci yüzyıllara kadar uzanıyor. Yarımadanın en üst noktasına konuşlanmış olan bu özel kale, ayrıcalıklı bir manzara vadediyor.

Giresun Kalesi Tarihi

Giresun Kalesi Manzarası
Giresun Kalesi Manzarası

Giresun Kalesi’nin MÖ 2. Yüzyıl içinde Pontus Kralı Pharnakes tarafından yaptırıldığı söyleniyor. Kalenin iç ve dış olmak üzere iki ayrı bölümü söz konusu. Kale duvarlarının belli bölümleri bugüne gelinceye dek belli düzeyde yıkılmıştır. Kalenin iç bölümünde saraya dair önemli kalıntılar bulunur. Kale genel anlamda iri blok taşlarla çevrilidir. Özellikle bu taşların yoğunluk kazandığı kuzey bölümde sığınak olarak tercih edilen mağaraları da ziyaret edebilirsiniz. Kalenin surları bilhassa Roma Dönemi içinde ciddi bir onarımdan geçirilmiştir. Bugün turistik bir figür olmasının yanında, halkın piknik yapmak amacıyla da değerlendirdiği bir yerdir. Çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği kaleye dair Kültür Bakanlığı çeşitli onarım ya da restorasyon çalışmaları sürdürmektedir

Giresun Kalesi Yarbay Topal Osman Mezarı
Atatürk’ün Muhafız Alayı Komutanı Yarbay Topal Osman Ağa’nın Anıt Mezarı

Surlar, Helenistik Dönemine kadar bizi götüren izlere sahiptir. Tabanda yer alan taşlar dikdörtgen biçimindedir. Kale bazı tarihsel kaynaklarda Bronz Duvarlı Kale şeklinde isimlendirilir. Trabzon Rum İmparatorluğu, söz konusu kaleyi Türklere karşı yaptırmıştır. Bir sınır kalesi olması nedeniyle önemi bir kat daha fazla olan bu kale, şehrin önemli gezi duraklarından birisidir. Kalenin denizi doğrudan görmesi ve yüksekliği, onu bir kat daha değerli kılmaktadır. Kale çevresinde çeşitli anıt mezarlar ve türbeler de bulunmaktadır. Kale sene boyunca pek çok resmi etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. 

Giresun Kalesi Piknik Alanı
Giresun Kalesi Piknik Alanı

Giresun Kalesi Nerede?

Bir Karadeniz şehri olan Giresun iline geldiğinizde, mutlaka görmeniz gereken noktalardan biri olan Giresun Kalesi, kolay ulaşımıyla dikkat çekiyor. Doğrudan şehir merkezinde yer alan tarihi mekan, “Kale Mahallesi” isimli bölgede yer alıyor. Şehrin pek çok noktasından, toplu taşıma araçlarıyla kaleye ulaşmanız mümkün. Kale çevresinde hemen hemen her 20 metrede bir yönlendirme tabelaları görebilirsiniz. Bu noktada, kaleye çıkma yollarının bir nebze dar olduğunu hatırlatalım.

Haritası ve Konumu

Kale için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Giresun gezilerinizde görülmesi gereken yerler için Giresun’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz