PAYLAŞ

Gökpınar Gölü Hakkında Bilgi

Sivas ilinin Gürün ilçesinde yer alan Gökpınar gölü, ülkemizde ender olarak görülen tabiat harikalarından bir tanesidir. Bahar aylarında rengarenk çiçekler ile mavinin eşsiz buluşmasının yaşandığı, derinliği 20 metreyi bulan göl, tabanının görülmesini sağlayacak kadar temiz ve berrak bir görünüme sahiptir. Güneşin yaklaşma şekline göre renk değişimlerinin izlendiği Gökpınar gölü, ismini gökyüzünün göl üzerine yansıyan maviliğinden almıştır. Gölü besleyen kaynaklar, tabanında bulunan kayalıkların altından gelen ve kaynadığı ya da diğer bir ifade ile çıkışı gözlenen su kaynaklarıdır. Gökpınar genel olarak iki parçadan meydana gelmektedir. Birinci kısım olarak bilinen ve küçük göl olarak isimlendirilen bölümde, alabalık üretimi yapılmaktadır. İkinci kısım olarak bilinen ve büyük göl olarak isimlendirilen bölüm ise, turizm sektörüne hizmet veren ve ziyaretçilerin dolaşımına açık bulunan kısımdır.

3000 metrekarelik bir alana sahip olan Gökpınar gölünün oluşumu ile ilgili, iki farklı efsane dilden dile dolaşmaktadır. Birinci inanışa göre, bir çoban sürüsünü gölün bulunduğu alanda dinlendirirken uyuyakalır ve rüya görür. Riyasında bir ses çobana, ‘’Buradan su kaynayacak, sürünü al ve uzaklaş’’ der. Çoban hemen sürüsünü alır ve arazinin karşı tarafına geçer. Ardından gerçekten su kaynamaya başlar ve bu günkü göl oluşur. İkinci inanışa göre ise; Çoban ve sürüsü susuzluktan perişan düşmüştür. Çaresiz kalan çoban ‘’Ya Rabbim su’’ diye inlemeye başlar ve elinde bulunan asayı yere vurur. Asayı vurduğu yerden su kaynamaya başlar ve bu günkü Gökpınar gölü oluşur.

Gökpınar Gölü’nde Ne Yapılır?

Gökpınar gölü temizliği, berraklığı ve dev bir akvaryumu andıran görünümü sayesinde özellik ile dalış sporları ile ilgileneler açısından kaçırılmayacak güzellikler sunmaktadır. Gerek bireysel dalış yapan sporcuların, gerek ise dalış eğitimi alanların, uğrak noktası haline gelmiş bir cennettir. Ayrıca Rafting sporu ile uğraşanlarında sıklık ile uğradığı emsalsiz güzelliklerin sunulduğu bir atmosferdir.

Gökpınar Gölü Resimleri

Gökpınar Gölü Sualtı Video Görüntüleri

ESGAM Ekibi olan Erkan Balk, Fuat Dönmez, Yakup Butun ve Mutlu Kurtbas tarafından Gökpınar Gölü’nde dalış yapılarak çekilen görüntüler ile gölün dışarından harika bir manzaraya sahip olduğu kadar içerisinde de harika manzaralar barındığını bizlere gösterdiler.

Gökpınar Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir

Gökpınar gölü Sivas ilinin Gürün ilçesinde bulunan, Karahisar ve Yelken köylerinin arasında yer almaktadır. Gürün ilçesi ise; Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde kalan, Malatya, Maraş, Sivas ve Kayseri illerinin farklı uç noktalarında yer almaktadır. Sivas’a olan uzaklığı 137 kilometre, Malatya’ya 140 kilometre ve Kayseri’ye ise, 190 kilometredir. Bu eşsiz doğal güzelliğin Gürün ilçesine olan mesafesi ise, 10 kilometredir.

Sivas iline ulaşım sağlandıktan sonra, Gürün ilçesine doğru olan 137 kilometrelik mesafe, yaklaşık 2,5 saat süren zaman diliminde aşılarak, Gökpınar gölüne ulaşılmaktadır. Ulaşım ister özel araçlar, ister ise toplu ulaşım araçları aracılığı ile kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. İlçeden göle ulaşım sağlayan minibüsler ve taksiler bulunmaktadır.

Özel aracınız ile izlenecek güzergah ise, Kayseri Malatya yolunu takip ederek, Çayboyu mahallesinden Gökpınar gölüne giriş yapmanız gerektiği şeklindedir.

Gökpınar Gölü Ulaşım Haritası

Sizlerde Gökpınar Gölü gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

1 YORUM

  1. gökpınar gölüne uzun yıllar önce gitmiştim ve yıllar sonra dün gitmek nasip oldu.o günden bu güne değişen bir tek restaurant olmuş.yeni restaurant yapılmış onun dışında değişen birşey yok.oysaki böyle doğa harikası olan yerin çevre düzenlemesi çok daha güzel olabilir.ayrıca oraya gidecek olanlara tavsiyem yiyeceklerini kendileri götürsün,çünkü restaurant da hizmet kalitesi sıfır.yemek için bir saat beklersiniz.hizmet yok,hoşgeldiniz demekten aciz bir personel ,asık suratlı karşılama,sipariş verdiğinizde sanki canlarını istemişsiniz gibi bir tavır sergileniyor.hiç memnun kalmadım.gidecek olanlar bunuda dikkate alsınlar bence.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here