Göksu Parkı

Göksu Parkı, Ankara’da yer alan ve oldukça da farklı güzellikleri bünyesinde barındıran bir yerdir. Ankara’nın Eryaman ilçesinde Etimesgut’ta yer alan bu park, susuz gölet üzerine inşa edilmiş olan bir alandır. Yazımızda sizlere park hakkında bilgiler, kahvaltı imkanı, nerede, ulaşım bilgileri ve video tanıtımı ile detaylı gezi rehberi sunuyoruz.

Ankara gezileriniz için görülmesi gereken yerler listesi olan Ankara’da gezilecek yerler yazımıza da göz atabilirsininiz.

Göksu Parkı Hakkında Bilgi

Ankara Göksü Parkı

3 Ay gibi oldukça kısa bir süre içerisinde yapımının tamamlandığı bu park, 2003 yılında halkın kullanımına açılmıştır. 508 bin metre karelik bir alanda bulunan Göksu Parkı içerisinde birbirinden farklı kafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Böylelikle kişiler aileleri ile birlikte son derece keyifli vakitleri bu park içerisinde geçirebilme imkânına da sahip olabilmektedir.

Her geçen gün daha da yeşillendirilmeye devam edilen bu park, sürekli olarak yenilenmeye de devam etmektedir. Böylelikle kişiler şehrin gürültüsünden ve kirliliğinden uzaklaşıp bu doğal ortamda diledikleri gibi zaman geçirebilmektedirler. Göksu Parkı, gün geçtikçe çok daha fazla sayıda kişiyi bünyesinden ağırlamaya devam etmektedir. Hem şehir içinden hem de şehir dışından oldukça fazla sayıda kişi, bu parka akın etmeye devam etmektedir.

2003 yılının ilk yarısında açılmış olan Göksu Parkı, oldukça geniş bir alana sahiptir. 508 bin metre karelik bölümün beşte birini büyük bir gölet kapsamaktadır. Göl kenarında piknik alanları, kafeler, restoranlar ve diğer dinlenme alanlarının bulunduğu bu parkta 9 tane de iskele bulunmaktadır. Özellikle de hafta sonu aileler tarafından oldukça yoğun bir ilgi gösterilen Göksu Parkı içerisinde yer alan piknik alanlarında 450ye yakın hazır barbeküler de bulunmaktadır.

Göksü Parkı Etimesgut Ankara

Neler Var?

Oldukça geniş bir alana kurulan parkın içerisinde yaklaşım 1.5 km uzunluğunda ahşap iskelesi bulunuyor. Bu iskele üzerinden parktaki ördekleri besleyebilir, gölün üzerinde hoş bir yürüyüş veya sabah koşunuzu yapabilirsiniz. Spor yapmak içinde aletler mevcut. Parkta yürüyüş parkurunun toplam uzunluğu ise 2.2 km‘dir.

Yürüme yolları oldukça uzun ve bu yolun üzerinde otuma bankları bulunuyor. Burada göl manzarasını izleyerek dinlenebilir veya bir kitap okuyabilirsiniz.

Yer yer bazı alanlarda suyun üzerinde kurulu iskeleler var. Buradan ördekleri besleyebilir ve göl manzarasını izleyebilirsiniz.

Deniz bisikleti ile göl üzerinde bir yolculuk yaparak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Yaklaşık bin kişi kapasiteli bir amfi tiyatro yer alıyor.

Park oldukça büyük ve bu mesafeyi yürümek yerine parkın içerisinde dolaşan trene binerek parkı gezebilirsiniz.

Piknik Alanları

Göksu Parkı Piknik Alanları
Piknik Alanları

Hafta sonları piknik yapmak isteyenler, mesire yeri arayanlar için parkın piknik alanları bulunuyor. Parkta yer alan çardaklarda piknik yapabilir ve burada hazır olan barbeküleri kullanabilirsiniz. Dileyenler mangalınıda getirebilirler.

Göksu Parkı Lunapark

Göksu Parkı Lunapark
Lunapark

Parkın içerisinde çocuklar için farklı ünitelere sahip lunapark bulunuyor. Özellikle dağ kızağı oldukça eğlenceli bir ünite. Yaklaşık 500 metre uzunluğunda bir parkura sahip.

Lunaparkların olmazsa olmazı çarpışan arabalar var. Çocuklar için gondol ve kısa bir yükseklikte dönen üniteler mevcut.

Göksu Parkı Kahvaltı Mekânları

Göksü Parkı Kahvaltı

Ankara’nın birbirinden farklı yöresel lezzetlerinin bulunmasından dolayı, her bir ilçesinde de bu gibi yöresel lezzetleri bulabilmek mümkün olabilmektedir. Ankara’nın bir ilçesi olan Eryaman’da oldukça fazla sayıda kişi tarafından yoğun bir ilgi gösterilen Göksu Parkı da, bu konuda kişilere birbirinden farklı kahvaltı mekânlarını sunmaktadır.

Birbirinden farklı yöresel reçeller, doğal tereyağı, sıcacık ekmekleri ve daha birçok lezzetleri ile kişiler enfes bir kahvaltı yapabilmektedirler. Göl kenarında bulunan kafe ve restoranlarda kişilere belirli bir saate kadar kahvaltı hizmetleri de sunulmaktadır. Böylelikle kişiler göl manzarası eşliğinde Ankara’nın birbirinden eşsiz lezzetlerini tadabilme imkânına da sahip olabilmektedir.

Göksu Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Park, Ankara ilinde Etimesgut’da yer almaktadır. Kişilerin güzel bir vakit geçirebilmek için Göksu Parkı’nı tercih etmeleri halinde, oldukça kolay bir ulaşım imkanı ile kısa bir süre içerisinde bu bölgeye gelebilmektedir. Şehir dışından gelecek olan kişilerin, şehrin girişinde yer alan Eryaman tabelalarını takip etmeleri bu konuda yeterli olabilmektedir.

Şehrin herhangi bir noktasından Göksu Parkı’na gitmek isteyen kişiler için ise birçok belediye otobüsü ya da yeraltı treni gibi imkanlar da bulunmaktadır.

Haritası ve Konumu

Park için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz