Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu, doğa severler için içerisinde harika aktiviteleri ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini karşılıyor.Doğal güzellikleri, şelaleleri, trekking parkurları ile bu güzel kanyon hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Göynük Kanyonu Hakkında Bilgiler

Göynük Kanyonu, turistler tarafından fazla bilinmediği için genellik ile ziyaretçi sayısı çok fazla olmamaktadır. Kanyona ulaşım sırasında ve kanyon girişine kadar olan yolda çeşitli safari araçları kiralanabilmektedir. Fakat kanyonun girişine geldiğinizde sizleri yaklaşık olarak 4 kilometre uzunluğunda bir dağ yolu bekliyor olacaktır.

Doğanın eşsiz manzarasını seyrederken bu dağ yolunda sağlıklı bir doğa yürüyüşü ile geziniz başlamış olacaktır. Bu yoldan herhangi bir aracın geçmesi mümkün olmadığından yürümeniz gerekecektir. Bu 4 kilometrelik dağ yolu yürüyüşü esnasında serinleme amacı ile girebileceğiniz ufak göletler ve doğal havuzlar bulunmaktadır ki bu da geziye ayrı bir keyif katacaktır. Dağ yolunun sonuna ulaştığınızda sizi kanyonun başlangıcı ve buz gibi akar suların muhteşem manzarası bekliyor olacaktır.

Kanyonun başlangıcında dilerseniz kayaların üzerlerinden yürüyerek dilerseniz de şelalelerden akan suların içerisinde yüzerek kanyonun daha üst noktalarına ulaşabilirsiniz. Yani anlayacağınız tam bir doğa yolculuğuna çıkmış bulacaksınız kendinizi. Gerçekten harika olan şelale manzaralarını fotoğraflayabilir ve serin suların keyfini çıkartabilirsiniz. 2009 yılında kanyon profesyonel bir turizm alanına dönüştürülmüş ve tesisleştirilmiştir. Buna rağmen herhangi bir doğal güzellik bozulmamış ve tabiata saygı duyulmuştur.

Tesisin içerisinde kanyona girmeden önce edinebileceğiniz çeşitli güvenlik ekipmanları bulunmaktadır. Ayrıca şayet grubunuzdan biri kanyona girmemeyi tercih ederse kendisi için tesiste harika doğa manzarasına karşı kahve içme veya yemek yeme gibi imkanlarda sunulmaktadır. Aynı zamanda tesiste çeşitli rehberler eşliğinde grup halinde kanyon gezileri de sağlanmaktadır. Bu şekilde bölgeye gelen bireyler kaybolmayacak ve grup halinde güvenli bir şekilde gezilerini tamamlayacaklardır.

Dünya’nın en büyük tracking yolu olarak bilinen Likya yolunun bir kısmı ise kanyonun içerisinden geçmektedir. Aynı zamanda kanyon tüm Likya yolu boyunca en güvenli ve rahat şekilde konaklanabilecek nokta olarak belirlenmiştir. Dilerseniz kanyonun başlangıcında yer alan tesiste Likya yolu turları da yapılmakta ve bir rehber eşliğinde yol gezdirilmektedir.

Göynük Kanyonu Rafting ve Zipline

Kanyonda yaklaşık 700 metre kadar ilerledikten sonra bir mola noktası göreceksiniz.Bu bölgede zipline gibi sporların yapıldığı çeşitli alanlar yer almaktadır.Aynı zamanda paintball alanı ve bir restoran da bulabileceksiniz. Yol boyunca ise su içmenize olanak verecek iki adet çeşme ile karşılaşacaksınız. Bu bölgenin bir kaç kilometre ilerisinde ise body rafting yapabileceğiniz bir alan mevcuttur.

Göynük Kanyonu Resimleri

Göynük Kanyonu Giriş Ücreti

Kanyonun giriş ücreti 8 TL olarak belirlenmiştir. Kanyon ziyareti sırasında ekipmanınız olmak zorunda bu sebep ile eğer yanınızda ekipman getirmediyseniz tesisten kiralama imkanınız olacaktır. Bunun ücreti ise 35 TL olarak belirlenmiştir.

Göynük Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kanyon, Antalya ilinin Göynük ilçesine bağlıdır. Göynük Belediyesi’nin yakınlarında yer almaktadır. Kanyona birçok farklı ulaşım olanağı bulunmaktadır. Kendi aracınız ile gelebilir veya Göynük bölgesinden dört tekerlekli safari araçları kiralayabilirsiniz. Bunlar atv veya jeep gibi araçlar olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda Göynük Belediyesi saat başı kalkacak şekilde otobüsleri de sizlerin hizmetine sunmaktadır. Bu otobüsler kanyon otobüsleri olarak bilinmektedir. Hava yolu ile Antalya bölgesine ulaşabilir ve buradan çeşitli toplu taşıma araçları ile Göynük bölgesine geçebilirsiniz.

Göynük Kanyonu Haritası

Kanyon için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Antalya gezilerinizde görülecek diğer yerler için Antalya’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde Göynük Kanyonu gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizlerle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.