Bir çocuk sahibi olacağını öğrenen anne ve babaların telaşı hamileliğin ilk günlerinden itibaren başlıyor ve yapılan her şeyin anne karnındaki bebeğe nasıl bir etkisi olacağı düşünülerek hareket ediliyor. Bu süreç içerisindeki en büyük handikaplardan birisi de uçak yolculuğu.

Biz de uzmanların görüşlerini esas alarak uçak yolculuğu yapmak isteyen hamileler için önemli birkaç husustan bahsetmek istedik.

Hamileliğin Hangi Döneminde Uçağa Binilebilir

Genellikle hamileliğin ilk gününden 28. Haftasına kadar uçak yolculuğunun bir sakıncası olmadığı yönünde bir görüş vardır ve havayolu firmaları genellikle bu süreden önce uçuşa doktor onayı olmadan izin verebilmektedir. Havayolu firmasının politikalarına ve uçuş süresine göre değişmekle birlikte genellikle 28 haftadan sonra doktor onayı istenirken, 31. Haftadan sonra ise doktor onayı dahi olsa hamileler uçuşa alınmamaktadır.

Hamileliğin son dönemlerinde uçuşa izin verilmemesinin en büyük nedeni ise olası bir erken doğum halinde uçuş sırasında sorun yaşanmasının önüne geçmektir.

Uçak Yolculuğu

Hamilelerin Uçuştan Önce ve Uçuş Sırasında Dikkat Etmesi Gerekenler

* Seyahat edilecek havayolu firması ile iletişime geçilerek hamileler için nasıl bir prosedür izlendiği hakkında bilgi alınmalıdır.
* Uzun süre sabit kalmak damarlarda pıhtılaşmaya neden olabileceği için risklidir; bu risk hamilelerde ise daha fazladır. Bu yüzden uçuş sırasında mümkün olduğunca koridorda kısa yürüyüşler yapılmalıdır.
* Sıkı çoraplar yerine uçuşlara özel yapılan çoraplar, ayakkabılar yerine ise uçuş boyunca giyilebilecek terlikler tercih edilmelidir.
* Daha rahat hareket edebilmek adına mümkünse koridor tarafında seyahat edilmelidir.
* Uçuş sırasında vücut daha fazla sıvı kaybettiği için bolca su tüketilmelidir.
* Uçuş sırasında verilen yemeklerin beğenilmeme ihtimaline karşın uçağa binerken, izin verilen ölçüde yemek önceden alınmalıdır.

Bütün bunlardan çok daha önemli olansa uçuş öncesinde kesinlikle bir doktordan uçuşun güvenli olduğuna dair bilgi almaktır.

Uçak Yolculuğu Düşük Riskini Artırıyor mu ?

Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalara dayanılarak uçuşun düşük riskini artıran bir etkisinin olmadığı yönünde bir düşünce hakim. Ancak bu konuda en doğru bilgiyi ise yine hastanın kendi doktoru verebilecektir.

Hangi Durumlarda Hamileler için Uçak Yolculuğu Riskli Olabilir ?

* Hamileliğin son bir ayında olmak
* İkiz ya da daha fazla bebeğe hamile olmak
* Daha önce bir düşük yapmış olmak
* Tansiyon ya da şeker hastası olmak
* Erken doğum belirtilerinin olması
* Bebekte gelişim sorunlarının olması

Hamilelikte uçak yolculuğu için kısaca özetlemek gerekirse çok acil durumlar haricinde gebelik döneminde uçağa binilmemesinde fayda var. Eğer mecburen binmek gerekiyorsa da doktor onayı olmadan asla karar verilmemeli.

Bir başka konumuz olan Bebekle Uçak Yolculuğu yazımızı inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.