Hatay gezi rehberi

Medeniyetlerin ve dinlerin buluştuğu bir nokta olan Hatay ilimiz hakkındaki gezi rehberi yazımız, Hatay hakkında detaylı bilgiler ile seyahatlerinizde ve gezileriniz size rehber olacaktır.

Hatay Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin en güneyinde yer alan Hatay ili 2013 yılı verilerine göre 1.503.066 nüfusu bulunmaktadır. Doğu ve Güneyinde Suriye ile sınır olan ilimiz, Osmaniye, Gaziantep ve Adana ile sınır komşudur. İlin rakımı 85 metre olup, 15 ilçesi bulunmaktadır. Ülkemizin en eski yerleşim birimlerin biri olan ilin tarihi milattan önce 100.000 yıllara dayanmaktadır. 1516 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahi olmuş, 1918 yılına kadar Osmanlı toprağı olarak kalmış 1.dünya savaşının sonuçlanmasıyla Mondros ateşkes antlaşmasıyla ülkemiz sınırları dışında kalmıştır. 1938 yılında ise Hatay ili Türkiye cumhuriyet topraklarına dâhil olmuştur.

Hatay şehri

Akdeniz ikliminin etkisinin görüldüğü ilde yazlar oldukça sıcak iken kışlar ise ılıman geçmektedir. İkliminin de etkisiyle bölgede turunçgiller başlıca yetiştirilen meyveler olup, pamuk ve buğday üretiminde de Türkiye’nin önemli illerinden biridir. Bulunduğu stratejik noktadan dolayı, eskiden beri kıtalar arası geçiş noktası olmuş ve ticarette önemli bir konum olarak dikkat çekmektedir. Ülkemizin en önemli demir çelik fabrikalarından biri olan İskenderun Demir-Çelik fabrikası ile Hatay ili oldukça göç almış ve bölgenin göç alan illerinden biri olmuştur.

Hatay Yemekleri

Hatay Yeme- İçme Rehberi

Gezenler kuşkusuz acıkacak ve eşsiz Hatay lezzetleri tatmak isteyecek. Hatay’ın bilinen en meşhur yemeği künefedir. Hatay’da yemek denince akla ilk gelen tatlı olan Künefe’yi Hatay’da hemen her yerde bulabilmeniz mümkün.

Hatay yeme içme rehberi için Hatay’da ne Yenir yazımızı inceleyin.

Hatay çöreği, Arap kebabı, Antakya böreği, Tepsi Kebabı, Patlıca Tatlısı ve Hatay köftesi gibi birçok harika Hatay lezzeti bulunmaktadır.

Hatay’da gezilecek yerler

Karayolu veyahut deniz yolu ile Hatay’a ulaştığınızda aklınıza ilk gelen şeylerden biri Hatay’ı tanımak olacaktır. Hatay çeşitli medeniyetleri bünyesinde barındırmış tarihi ve kültürel geçmişi ile zengin bir ilimiz.

Hatay’da görülmesi gereken yerler listesi için Hatay Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hatay tarihine ışık tutan Hatay Arkeoloji Müzesi, Dünyanın ilk Katolik kilisesi özelliğine sahip Saint Pier Kilisesi, tarihi bir yapıya sahip Uzun Çarşı, Antakya’da bulunan ve 16. yüzyılda Selçuklular tarafından yapılan Ulucami, Antakya İskenderun yolu üzerinde bulunan Bakras Kalesi, Dörtyol ilçesinde bulunan Sokullu Mehmet Paşa Kervansarayı gibi tarihi mekânlar dışında Defne ilçesinde bulunan ve doğal güzelliği ile dikkat çeken Harbiye Şelalesi gibi birçok doğal güzelliği de sahiptir.

Özellikle İskenderun ve Antakya’da birçok dine ait kiliseler havralar ve camiler ile dinlerin buluştuğu bir konumdadır Hatay.

Gerek doğal güzellikleri, gerek tarihi dokusu ve geçmişten günümüze zenginlikleri ile gezilecek birçok yeri barındıran Hatay ili sadece merkezi değil ilçelerinin de gezilmesi gereken çok yeri barındırır. Ulaşımının oldukça kolay olduğu bu ilimiz Türkiye’nin en güzel illerinden biridir.

Hatay Nerede ve Nasıl Gidilir?

Hatay Nerede

Karayolu ulaşımı bu ulaşım türleri içerisinden en çok tercih edilenidir. İstanbul-Hatay karayoluyla yaklaşık 14 saat, İzmir-Hatay ise 17 saat sürmektedir. Bu iki ilden Hatay’a karayolu ile gelmek oldukça uzun sürmektedir; ancak Ankara-Hatay 9 saat, Adana-Hatay 3 saat sürmektedir.

Has turizm, Ulusoy, Jet Turizm gibi birçok firmanın çeşitli illerden seferleri bulunmaktadır. Ayrıca uçak yolculuğu tercih edenler için İstanbul ve Ankara’dan Hatay havaalanına uçak seferleri bulunmaktadır.

Hatay Haritası

Sizlerde Hatay gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.