Hatay Gezilecek Yerler

Ülkemizin her toprağı gibi tarih kokan bir şehir olan Hatay, mistik yapıları, yüzlerce çeşit bulunan mutfağı, doğal güzellikleri ve turistik mekanları ile yaz kış pek çok misafire kapılarını açmaktadır ve görsel ziyafet sunmaktadır.Hatay gezilecek yerler listesi ile bu tarihi şehri birlikte keşfedelim.

Hatay’da Görülmesi Gereken Yerler

Hatay’ın gidip görülmesi gereken doğal yerleri arasında Samandağ sahili, Çevlik plajı, Belen ve Batıyaz yaylaları yer alırken tarihi yerleri ile ilgili detaylar yazımızda yer almaktadır.

Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi
Eskiden Hatay’ın coğrafi olarak merkezinde bulunan müze, Antakya Mozaik Müzesi olarak da bilinmektedir. Hatay bölgesinde yer alan arkeolojik kalıntıları şimdilerde yeni ve modern binasında sergileyen müze şehrin en önemli turistik merkezlerinin başında gelmektedir. Eski medeniyetler hakkında bilgi edinebileceğiniz müze Kültür Bakanlığı’na bağlı olup müze kart ile giriş olanağı sunmaktadır.Dünyanın en büyük mozaik müzelerinde biri olan Hatay Arkeoloji Müzesi’ne ilave olarak Antakya Cam Müzesi de görülmeye değerdir.

Hatay Uzun Çarşı

Hatay Uzun Çarşı

Hatay’ın turistik mekanları arasında başı çekenlerden biri olan Uzun Çarşı geleneksel şehir çarşısı özelliğine sahiptir. Hatay’ın önemli lezzet duraklarını barındıran çarşıda ziyafetin tadına ek olarak Hatay’a özgü geleneksel el sanatları eserlerini ve hediyelik eşyalarını inceleme ve alma fırsatı da bulabilirsiniz.

Saint Pierre Kilisesi

Saint Pierre Kilisesi
Saint Pierre Kilisesi, Hatay gezilecek yerler listemizde.Dünya ilkleri listesindeki müzeler arasında sayılan Saint Pierre kilisesi, maneviyatıyla en’ler arasında yer almakla birlikte Dünyanın ilk katolik kilisesi olmasıyla da ilgi odağı olmaktadır. Küçük bir mağara görüntüsü sunan kilise taban mozaiklerinde bulunan desenlerle tarihi değer bilinci aşılamakta ve küçük bir mağara kilise özelliği taşımaktadır.

Habib-i Neccar Camii

Habibi Neccar Camii
İsmini Hz.İsa’nın havarileri olan Yuhanna (Yunus) ve Pavlos(Yahya)’a ilk inanan ve ilk şehit edilen kişi olan Habib-i Neccar’dan alan camii Anadolu’da yapılan ilk camidir. Osmanlı döneminden bizlere kalan bir kültürel miras olan camii Hz.Ömer’in fethedip İslamlaştırdığı Hatay’a dini sembol olarak inşa edilmiştir. Halen daha camii arsası içerisinde Habib-i Neccar’ın, havari Yuhanna ve Pavlos’un türbeleri yer alır. İnşa edildiği günden bu yana depremler ve çöküntüler nedeniyle birçok hasara uğramış olan caminin külliyesi önemli bir tarihi sembol olarak kabul görmektedir.

Titus Kaya Tüneli ve Titus Mezarlıkları

Titus Kaya Tüneli ve Titus Mezarlıkları
Hatay şehir merkezi dışında kalan antik kent Samandağ’da yer almaktadır. İnsan eliyle tamamlanmış olması ve bir yarığın tünel halinde inşa edilmesinde meydana gelen tarihi miras, aynı zamanda eşsiz bir doğa harikasıdır. Tünelin açılma sebebi derelerin ağzındaki limanın sel ve taşkınlardan korunmasına dayanmaktadır ve tünelin etrafında kaya mezarları yer almaktadır bu yüzden de Titus mezarlıkları da denmektedir. Her zaman ziyarete açık olan bölgeye müze kart ile giriş yapılmaktadır.

Hıdırbey Musa Ağacı

Hıdırbey Musa Ağacı
Hatay gezilecek yerler listemizde bir başka nokta ise Hıdırbey Musa Ağacı.Hatay efsanelerinden birine konu olan ağaç Hıdırbey köyünde yer aldığı için Hıdırbey Musa ağacı adını almıştır. Hz. Hızır ile Hz.Musa’nın Hıdırbey köyünün yer aldığı Samandağ’da buluşmasından sonra Hz.Musa’nın, Musa Dağı’na çıkarken susayıp da dereye su içmeye giderken asasını sapladığı yerden asanın bir çınar filizi çıktığına ve çıkan filizin aniden yeşerdiğine dayanan hikaye, efsane veya gerçek olması üzerinde durulmadan tarihi ve doğal olarak önemli bir değere sahiptir ve anıt ağaç olarak koruma altında tutulmaktadır.

Hatay Hakkındaki İçeriklerimiz ;

Hatay Gezi Rehberi

Hatay Yeme İçme Rehberi

Hatay gezilecek yerler listemiz için sizlerde yazımıza yorum yaparak öneri ve paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.