PAYLAŞ

İstanbul’da bulunan Heybeliada Prens Adaları arasında ikinci büyük ve yeşili en çok olan adadır. Yüksek dört tepeden oluşan sevimli bir adadır. Yaz ve kış ayları boyunca nüfus yoğun ve adaya ulaşımda oldukça sık bir şekilde gerçekleşir. İskeleden indiğinizde sol tarafınızda Deniz Lisesi bulunur. Bu binaların arkasından gidilerek patika bir yol tırmanılarak Sanatoryuma çıkılır.

Askeri arazide ilginç tarihi eserler bulunmaktadır. Bu tarihi eserler askeri bölge sınırları içerisinde bulunduğu için gerekli izinler alınmadan görmek mümkün değildir. İskelenin sağ tarafında, çarşı, kahvaltıcılar, kahveler ve kafeler bulunur. Bu konuda Heybeliada’da pek çok seçenek vardır. Büyük Rum Kilisesi Aya Nikola burada bulunur. Sağa doğru beş dakika yürüyünce çamlıklarla kaplı bir piknik alanına varırsanız. Bu yol üzerinde pek çok güzel köşk bulunur ve manzarası enfestir.

Çamlık piknik alanı hergün bir çok misafiri ağırlar. Piknik yapabileceğiniz masalar, mangal kiralayabileceğiniz yerler, geniş oyun alanları bulunur. Ayrıca piknik alanında değirmen bulunur. Bu değirmen alanın uç deniz kısmında yer alır fakat değirmeni lodosta kırıldığı için kullanılmaktan vazgeçilmiştir. Bölgeye adını veren değirmen kalıntıları hala bu uç kısımda bulunur. Ayrıca ada bünyesinde Deniz Lisesi’ni ve Heybeliada Anadolu Lisesi’ni bulundurur.

Heybeliada Resimleri

Heybeliada Nerede ve Nasıl Gidilir?

Heybeliada ada vapurlarının en işlek noktalarından birisidir. Heybeliada’ya İstanbul Deniz Otobüsü, Dentur, Turyol, Mavi Marmara, Prens Tur ve İstanbul Şehir Hatları ile ulaşabilirsiniz. Kabataş’tan kalkan deniz otobüsleri Kadıköy’de de durur. Heybeliada’ya giderken ilk durak olan Kadıköy’den sonra Kınalıada’da ve Burgazada’da durulur. Kadıköy, Bostancı ve Avcılar’dan adalarda deniz otobüsleri düzenlenmektedir. Bunların sefer saatlerine internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Heybeliada’da Gezilecek Yerler

Heybeliada’da yapılacak en güzel şey bisiklet turudur. Arkadaşlarınızla ada da yapacağınız bisiklet turlarının tadını asla başka yerde bulamazsınız. Serin esen rüzgârın eşliğinde bisikletle yaptığınız turlarda pek çok güzel manzara ile karşılaşmanız mümkündür. Heybeliada’da Çam Limanında küçük bir halk plajı bulunur. Burada denize girmek ücretsizdir. Değirmen Burnunda çamlık ormanın içerisinde gezdikten sonra hoş bir piknik yapabilirsiniz. Heybeliada da çok sayıda manastır bulunur. Aya Yorgi Manastırı bunların arasında en meşhurudur. Bu sayede gezeceğiniz manastırlardan oldukça yüklü bir tarihi birikimle ayrılabilirsiniz.

Heybeliada’da Ne Yapılır?

Heybelida da yapılacak en güzel şey bisiklet turudur. Bu bisiklet turlarınızda oldukça eğlenebilir ve mutlu olabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız fayton turlarında adanın en tepe yerlerine kadar çıkıp muhteşem manzaranın tadına doyasıya varabilirsiniz. Ada havasının yiyecekleri tatlandıran yapısı sayesinde de Heybeliada’da yapacağınız piknikleri asla unutamayacaksınız.

Heybeliada Haritası

Bir başka ada tanıtımı olan Büyükada yazımızı inceleyebilir ve gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Sizlerde Heybeliada gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here