Pembe Göl Hillier Gölü

Şeker havuzu gibi bir göl. Hillier gölü, yani Pembe göl, rengi ve eşsiz manzarası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Bu harika gölün neden pembe olduğu ve hakkında detaylı bilgilere yazımızda yer verdik.

Pembe Göl Hakkında Bilgiler

Pembe Göl Hillier Gölü

Avustralya’nın batısında bulunan Hillier gölü, yani Pembe göl okyanustan ince bir kumsal ve bitkilerden oluşan bir bölüm ile ayrılıyor.

Gölün uzunluğu 600 metre civarında ve genişliği ise 250 metre. Gölün kezeyi okaliptüs ağaçları ve okyanus ile çevrili. Hillier gölünü diğer pembe göllerden ayıran en belirgin özelliği suyu bir bardağa koyduğunuzda da pembe renginin çok belirgin olması. Gölden bir süre tuz çıkarıldı ancak sonrasında turizm amaçlı sonrasında turizm amaçlı kullanılmasından dolayı tuz çıkarımı sonlandırıldı. Göl ilk kez 1802 yılında Matthew Flinders tarafından keşfedildi.

Pembe Gölün Sırrı

Pembe Göl Suyu

Pembe göl, bir tuz gölü olduğundan, gölün tuz seviyesi deniz suyunun seviyesinden daha yüksek olduğunda, yeteri kadar ısıya ve ışığa sahip olduğunda yosun, kırmızı bir pigment olan beta karoten biriktirmeye başlar.Gölün tabanında ki tuz kabuğunda da pembe halobacteria yetişir ve gölün rengi D. salina ve H. cutirubrum arasındaki dengenin bir sonucu olarak göründüğü rengi alır.Suyun rengi her zaman pembe değildir ancak suyun tipik rengi yeşil olmasının nedeni olan Dunaiella Salina adındaki su yosunu, halobacterium, halobacteria, cutirubrum ve yüksek oranda karides yoğunluğunun sonucu olarak değişir (pembe rengin nedeni bu olarak düşünülüyor.)

Hillier Gölü - Pembe Göl

Gölü görenler gerçek olduğuna inanmakta güçlük çekiyor ve göz yanılması olduğunu düşünüyorlar, ancak yakından bakıldığı zaman suyun gerçekten pembe renkte olduğunu görebiliriz.

Hillier Gölü

Pembe Göl Nerede?

Hillier gölü, Batı Avustralya‘da, Recherche Archipelago‘nun en büyük adası olan Orta Ada‘da yer almaktadır.

Haritası ve Konumu

Göl için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Pembe Göl Görselleri

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımızda yorumda bulunarak bizlerle yaplaşabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz