Holi Nedir ? Hintlilerin Baharın gelişini kutladığı bu festivale Holi Festivali deniyor.Aynı zamanda Renklerin Festivali de diyebiliriz.

Hintliler toprak boyalarını yüzlerine sürdükten sonra birbirlerine atıyorlar.İsanların üzerleri rengarenk boyalar ile kaplanırken etrafa saçılan boyalar ile harika görüntüler ortaya çıkıyor.Baharın gelişi ile yeniden renklenen doğa bu bu festival ile dahada renkleniyor.

Festivalin Hikayesi;

Festival efsanelere göre Hindu tanrısı Brahma, kral Hiranyakaşipu’ya ölümsüzlük verir.Hiranyakaşipu’nın oğlu Prablah, kibirli olan kral bu krala itaat etmez.Bu sebeple kral, oğlu Prablah’ı öldürmeye çalışır.Tanrı Vishnu ise Prablah’ı korur.

Bir gün Prablah, kız kardeşinin kucağında uyurken kral onu yakmak ister, fakat kız kardeş olan Holika’nın giysisi ateşte yanmama özelliği vardır.Holika giysisini çıkarıp Prablah’a verir ve kardeşini kurtarır.Ancak kız kardeş Holika ölmüştür.Tanrı Vishnu bu olay sonrasında kral Hiranyakaşipu’yu öldürür ve Prablah’ı kral yapar.

Holika ismi iyiliği simgelediğinden dolayı bu festivale Holi adının verilmesine neden olmuş.Her sene bahar ayının gelişi ile dolunay vakti kutlanıyor.

Festivaldeki renklerin anlamları;

Kırmızı: Masumiyet Yeşil: Canlılık, enerji Mavİ: Sakinlik ve ağrıbaşlılık Sarı: Dindarlık

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.