İlk Defa Uçağa Bineceklere Tavsiyeler

Uçak seyahati çok fazla karmaşık göründüğü için bir çok kişi halen bu imkandan faydalanabilmiş değil. Ancak bir kere bile olsa karayolu yerine uçağı tercih edecek olanlar kesinlikle bir daha karayolunu tercih etmeyeceklerdir.

Uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gereken birkaç standart detay var; bunlar bilindiği takdirde de zaten hiçbir zorluk yaşanmayacaktır.

İşte ilk defa uçağa binecek olanların bilmesi gereken birkaç ufak detay;

Bilet Alırken

Uçak biletleri ne kadar erken alınırsa o ölçüde ekonomik olacaktır. Bu yüzden seyahat tarihi belli ise bir an önce bilet alınmalıdır. Ancak genelde promosyon bilet olarak çok cüzi fiyatlara satılan biletlerin iadesi ve değişimi genelde mümkün değildir. Bilet alırken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Havaalanına Geliş

Check-in işlemleri genellikle yurt içi uçuşlarda yarım saat, yurt dışı uçuşlarda ise 1 saat önceden kapanır. Tabi bu firmaların politikalarına göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden yurtiçi uçuşlarda en az 1 saat, yurtdışı uçuşlarda ise en az 2 saat önceden havaalanında olunmalıdır.

Havalimanı uçak yolculuğu İlk Defa Uçağa Bineceklere Tavsiyeler

Check-in

Uçak bileti alınırken uçak içerisinde hangi koltukta oturacağınız henüz belli değildir. Check-in bir nevi kontrol işlemidir ve oturacağınız koltuğun seçimi, bagajların alınması gibi işlemlerin yapılması sağlanır.

Check-in işlemi havaalanında iken firmanın gişelerinden, uçuşa 24 saat kala internet üzerinden, ya da bagajınız yoksa havaalanında bulunan seyyar check-in makinelerinden yapılabilir.

Uçakta koltuk seçimi yapmadan önce Uçakta En İyi Koltuk Hangisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Bagajlar

Eğer bagajınız 8 kilodan fazla ise ya da ebatları çok büyükse bagajınızı kargo bölümüne teslim etmek zorundasınız, kabine alamazsınız. Check-in yaptırdığınız gişelerde zaten aynı anda bu kontrol yapılacak ve bagajınız varsa aynı anda teslim alınacaktır. Eğer bagajınız 8 kilodan azsa ve sıra beklemeden otomatik check-in makinelerinde check-in yaptırmak isterseniz de kabine delici, kesici ve sıvı eşyaları alamayacağınızı bilmeniz gerekir.

Uçağa Biniş

Check-in işlemlerinin ardından uçağın hangi kapıdan yolcu alacağı bilet üzerinde belirtilir. Yeniden bir güvenlik kontrolünü aşarak uçağın kalkacağı kapıya gitmeniz gerekir. Uçağa binişte kimlik ve bilet kontrolü yapıldıktan sonra uçağa geçebilirsiniz.

Uçaktan İniş

Eğer kargo kısmına bagaj vermemişseniz yanınızdaki eşyaları alarak direk havaalanından çıkış yapabilirsiniz. Kargo kısmında bulunan bagajlar ise çıkış yapmadan önce bant sistemlerinin bulunduğu alandan yolculara gönderilir. Bu nedenle bavulunuza ya da çantanıza bir göz aşinalığınızın olması da çok beklememek adına önemlidir.

1 Yorum

  1. İlk kez uçağa bineceklere tavsiyeler arasında şu kesinlikle olmalı bence:Basınç düşük olduğundan kulaklar çok ağrıyabiliyor ben ilk bindiğimde öyle olmuştu yani ve geçici değil kalıcı da olabiliyor bu benim kulağımda sanırım basınç farkından dolayı sıvı birikmiş ve şu an eskisi gibi duyamıyorum.Doktora gittim haftaya bi daha gel deedi dua edin ciddi bi şey olmasın bunu önlemek için de sakız çiğneyebilirsiniz diyolar

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.