İnce Minareli Medrese

İnce Minare Müzesi, Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus döneminde vezir olan, Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından hadis ilminin öğretilmesi maksadı ile 1264 yılında yapılmıştır. Mimari yapısı itibari ile Selçuklu devrinde kullanılan kapalı avluya sahip medreseler grubunda yer almaktadır.

İnce Minareli Medrese Hakkında Bilgiler

Tek eyvanlı olan medresenin doğu bölgesinde yer almakta olan Taç Kapı, Selçuklu devrinin taş işçiliğini gösteren en güzel örneklerden bir tanesidir.Giriş kemerinin her iki tarafında üçer adet küçük sütun ile kemer kavsarası, geometrik ve bitkisel motifler ile süslenmiş durumdadır. Taç kapıdan çapraz tonozlu alana geçiş yapılmaktadır. Bu alana cepheden bakıldığında fark edilmemektedir. Alan, aslen medresenin esas eyvanı için bir simetri teşkil etmektedir. Bu alanın yan duvar bölgelerinde bulunan iki adet niş mimariye estetik kazandırmaktadır. Divanhane isimli bölgeye, çapraz tonozlu giriş bölümünden girilmektedir.

Orta kısmında havuz yer alan, üzerinde kubbe bulunan, kare biçiminde planlanan avlunun içerisinde, öğrenci hücreleri yer almaktadır. Muhteşem özellikteki bu anıtsal yapının ön cephe kısmı, kesme taşlardan inşa edilmiştir. Yan duvarlarının dış cepheleri ise, moloz taşlar kullanılarak yapılmıştır. İç mekanlarda kullanılan tuğlalar hem dekoratif görüntü sağlamakta, hem de statik açıdan yararlı olmaktadır.

Günümüzde medresenin kuzey kısmında bulunan mescit den geriye sadece tuğla örgülü mihrap kalmıştır. Medreseye ismini veren minarenin kaide kısmı, muntazam kesme taşlar ile kaplı haldedir. Beden kısmı ise, tamamen tuğlalar ile örülmüştür. Minaresi beyaz hamutlu tuğlalar ile örülmüş ve turkuvaz rengine boyanmıştır. Orijinal minare iki şerefeli olmak ile birlikte, 1901 yılında düşen yıldırım nedeni ile iki şerefeden biri tahrip olmuştur.

İnce Minare Medrese Müzesi Ziyaret Saatleri

Müzenin ziyaret saatleri yaz ve kış döneminde değişiklik gösteriyor.Ziyaret saatleri şu şekilde;

  • Açılış – Kapanış (Yaz Dönemi) : 09:00 – 18:40
  • Açılış – Kapanış (Kış Dönemi) : 09:00 – 16:40

Müze haftanın her günü ziyarete açıktır.

İnce Minare Medrese Müzesi Giriş Ücreti

İnce Minare Müzesi ya da diğer tabiri ile İnce Minareli Medresenin giriş ücretleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü tarafından 40 TL olarak belirlenmiştir.

İnce Minare Müzesi’nde Müze Kart Geçerli Mi?

Müze Kart geçerlidir.Ayrıca Müzekart+ sahipleri ise yıl boyunca sınırsız giriş yapabilmekteler.

İnce Minareli Medrese Resimleri

İnce Minareli Medrese Nerede ve Nasıl Gidilir

İnce Minareli Medrese ya da İnce Minareli Müze, Konya ilinin Selçuklu ilçesinde bulunan Alaaddin Tepesinin batı kısmında yer almaktadır.

Yüksek hızlı tren sayesinde Konya’ya ulaşmak artık çok daha kolay. Ankara – Konya arası yaklaşık 2 saatlik bir sürede varılabiliyor. İstanbul – Konya arası ise 4 saat kadar sürüyor. Konforlu ve aynı zamanda kısa sürede yolculuk sağlayan yüksek hızlı trendle Konya’ya günü birlik gidebilirsiniz. Konya garına ulaştıktan sonra Alaaddin Tepesi’ne gidebilmek için şehir merkezine kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz. Merkezde isterseniz yürüyerek Tepeye ulaşabilir, tekrar dolmuşa binebilir veya bisiklet kiralayabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Medrese için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Konya hakkında olan ve gezileriniz için bir liste bulunduran Konya’da Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilir ve Kayseri gezilerinizde, gezi listenize yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz