İngiliz Sterlini’ni tüm para birimleri karşısında rekor kırarken Türkiye’ye gelebilecek İngiliz turist sayısında da artış bekleniyor.

Yılladır süren Avrupa’daki ekonomik krizin etkilerini üzerinden atmaya başlayan İngiltere’nin para birimi Sterlin, Dolar karşısında son 5 yılın, Euro karşısında son 12 ayın, Türk lirası karşısında ise tarihinin en yüksek değerine ulaştı.İngiliz The Times gazetesinin yazarı Ruth Emery, Sterlin’in son bir yılda kazandığı değerle ‘dünya birincisi’ unvanını elde ettiğini vurguladı.

Ada ekonomisinin güçlü seyrini, önümüzdeki dönemde de sürdüreceğini savunan Emery, vatandaşları için yurtdışında yatırım ve tatilin daha kolay, daha cazip hale geldiğine dikkat çekti. İngiltere ekonomisindeki ‘bahar’ havası, başta İngilizlerin tatil gözdesi Marmaris’in de yer aldığı Güney Ege’dekiler olmak üzere Türk turizmcileri de umutlandırdı.

İngiltere vizesi hakkında olan İngiltere Vizesi ve Vize Başvuru Süreci yazımızı inceleyebilirsiniz.

REKOR SAYIDA İNGİLİZ GELEBİLİR Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, İngiliz turist sayısında 2014’te rekor kırılabileceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:”Son yıllarda İngiltere’den Türkiye’ye gelen turist sayısı 2 milyon 400 bin ile 2 milyon 500 bin bandına sıkışmıştı. Söz konusu ülkedeki ekonomik iyileşmelerin de etkisiyle bu bandın kırılacağını, yüzde 6 ile 10 civarında bir artışla, 2 milyon 75 bine dayanacağını tahmin ediyoruz.

Bu rakama daha önce ulaşılmamıştı, yani bir rekor. Türkiye’ye gelen İngilizlerin yüzde 60-70’i de Muğla’yı, bunların da çoğu Marmaris’i tercih ediyor. İngiltere’nin adeta tatil başkenti haline gelen Marmaris, artıştan en çok payı alan tatil merkezi olacaktır. Bu güzel ilçemiz de 2014 yada en geç 2015’te 1 milyon İngilizi ağırlayarak bir başka rekora imza atabilir.”

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.