İnsuyu Mağarası

Burdur ilinin sembol yerlerinden biri olan İnsuyu Mağarası, yapılan yenileme çalışmalarının ardından yeniden yerli ve yabancı ziyaretçilerine açılmış durumda. İnsuyu Mağarası, ülkemizde turizme açılmış ilk mağara olma özelliğine sahip. 

İnsuyu Mağarası Hakkında Bilgiler

Mağara yakın zaman önce göllerin kurumasıyla gündeme gelmiş ve bir süre ziyarete kapatılmıştı. Yapılan yenileme çalışmalarıyla adeta çehresi değişen İnsuyu Mağarası, Burdur’a gelenleri büyülemeye devam ediyor. Mağara, Temuçin Aygen tarafından bundan yaklaşık olarak 65 sene önce keşfedildi. 1966 yılında da turistik ziyaretlere açıldı. O dönem, daha önce bu şekilde turistik amaçlarla kullanılan herhangi bir mağara söz konusu değildi. Mağaranın toplam uzunluğu 525 m. Dört mevsim ziyarete uygun olan mağara, sarkıt, sütün, duvar ve kristal oluşumlara sahip

İnsuyu Mağarası Efsanesi

İnsuyu Mağarası’nın bir diğer önemli özelliği de sağlık turizmi açısından da cazip bir yer olması. Bunun ana nedeni de mağara içinde yer alan ufak göllerin egzamadan astıma kadar pek çok hastalığa şifa olması.

İnsuyu Mağarası Burdur

Mağara yılın her dönemi 14 derecelik bir sıcaklığa sahip. Zaten daha mağaradan içeri girer girmez, yüzünüze tatlı bir serinlik çarpacaktır. Mağara, geç keşfedilmiş olsa da nihayetinde binlerce yıllık bir oluşumdan söz ediyoruz. Bu süreçte de mağaranın odak noktasında olduğu pek çok efsane bulunuyor. Sagalassos kentinin kralı kızı, asil bir ailenin çocuğuyla evlenir. Çift ciddi bir anlaşmazlık yaşar, kral bu durum karşısında epey öfkelenir. Çifte ceza vermek amacıyla, onları bu mağaraya kapatır. Çift, mağaranın içindeki şifalı suları içer ve birbirine aşık olmaya başlar. Mağaranın çıkış kapısını bulurlar ve oradan mutlu bir çift olarak ayrılırlar. Bu nedenle günümüzde, buranın çiftlere şans getirdiğine inanılıyor.

İnsuyu Mağarası Giriş Ücreti

İnsuyu Mağarası’nın şu an itibariyle giriş ücretleri 3 TL (öğrenci) ve 5 TL (Tam) şeklinde. 

İnsuyu Mağarası Ziyaret Bilgileri

İnsuyu Mağarası’nın giriş ücreti her dönem değişiklik gösterebiliyor. Özellikle bakım ve onarım çalışmaları yaptıktan sonra doğal olarak giriş ücretlerinde belli artışlar yaşanması doğal. Mağarayı ziyaret etmeden önce iletişim kurarak güncel giriş ücretlerine ulaşabilirsiniz.

İnsuyu Mağarası Ziyaret Saatleri

Ziyaretin başlangıç saati sabah 08:30. Kış dönemlerinde ziyaret akşam 17:00’a, yaz aylarında ise 19:00’a dek devam ediyor. Mağarayı yılın her mevsimi ziyaret edebilirsiniz.

İnsuyu Mağarası Nerede?

Mağara, Burdur ilinin Çatağıl köyünde yer almaktadır. Burdur şehir merkezine 12 km uzaklıktadır. Nasıl gidilir için Antalya – Burdur yolundan devam ederken 13. kilometre üzerinde İnsuyu Mağarası ile karşılaşabilirsiniz. 

Haritası ve Konumu

Mağaraya ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Burdur gezilerinizde görülmesi gereken yerler arasında bulunan ve ülkemizin Maldivleri olarakta anılan Salda Gölü yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sizlerde yaptığınız gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz