Irgandı Köprüsü Bursa

Bursa ilinde yer alan Irgandı Köprüsü, sadece şehrin değil aynı zamanda ülkemizin de en önemli tarihsel yapılarından birisidir. Bursa’da gezilecek yerler listesine her daim girmeyi başaran bu özel köprü, kendi dokusunu belli ölçüde koruyabilmiş durumda.

Irgandı Köprüsü Hakkında Bilgi

Irgandı Köprüsü, 1442 senesinde inşa edildi. Pir Ali’nin oğlu Muslihiddin tarafından Timurtaş’a özel olarak yaptırılan Irgandı Köprüsü, Gökdere yakınlarında yer alıyor. Konumu itibariyle Osmangazi ve Yıldırım’ı birbirine bağlaması, köprünün önemini bir nebze daha arttırmıştır. Bilindiği üzere dört arastalı köprülerden dünyada sadece 4 adet bulunmaktadır. Bursa’da yer alan Irgandı Köprüsü’nün bunlardan biri olması, burası için bir gurur vesilesi olarak değerlendirilebilir. İlk yapıldığı dönemlerde körü üzerinde 30’dan fazla dükkan, mescit ve ahırların bulunduğu söyleniyor. 

Irgandı Köprüsü Çarşılı Köprü

19. Yüzyılın sonunda gerçekleşen büyük deprem, köprünün bu bölümlerini tümüyle yıktı. Daha sonra Yunanlıların köprüyü bombalaması, köprünün zararını daha da büyüttü. Yaklaşık olarak 70 sene önce çok ciddi bir restorasyon sürecinden geçen Irgandı Köprüsü, yeniden turizme kazandırıldı. Köprünün son restorasyon çalışması ise 2004 yılında gerçekleşti. Bu restorasyon sürecinden sonra köprünün üzeri, Bursa kültürünü yansıtan figürlerle dolduruldu. Bu figürler hem köprüye özel bir değer katmış oldu, hem de Bursa’nın tanıtımı açısından etkili bir aracı oldu. Irgandı Köprüsü, oldukça özgün bir yapıya sahip olduğu için hem yerli, hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Köprü son zamanlarda çeşitli atölyelere ve sanatsal çalışmalara da ev sahipliği yapmaktadır. Köprüye adını veren Irgandı, o dönem kımıldamak, hareketlenmek anlamlarında kullanılıyordu. Irgandı Köprüsü ile ilgili yıllardır anlatılan çok sayıda hikaye ve rivayet söz konusudur.Evliya Çelebi’nin meşhur Seyahatnamesi’nde bölge hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Irgandı Köprüsü Çarşısı

Irgandı Köprüsü Nerede?

Bursa iline yolu düşenlerin Irgandı Köprüsü’ne büyük ilgi gösterdiğini belirtmiştik. Peki bu tarihi köprü, tam olarak nerede? Irgandı Köprüsü, Boyacı Kulluğu Köprüsü adı verilen köprünün hemen güney bölümünde konumlanmıştır. Şehreküstü meydanına geldiğinizde buradan 35 c numaralı otobüslere binerek köprüye kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Gökdere metro istasyonunda inerek, kısa bir yürüme mesafesinden sonra köprüye ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Köprü için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Köprü yakınında yer alan gezilecek yerler arasında Bursa Yeşil Cami, Yeşil Türbe ve Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi yer alıyor. Şehrin diğer görülmesi gereken yerlerine ise Bursa’da gezilecek yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.