İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı, tüm dünyaca bilinen ve özellik ile taş işçiliği ile ünlenen bir yapıttır. Saray 336 odaya sahiptir. Sarayın içerisinde türbe, surlar, cami ve koğuşlar gibi bir çok çeşitli alan mevcuttur.

İshak Paşa Sarayı Efsanesi

Sarayın efsanesi aslında sarayın içerisinden Ağrı Dağı görünmediği için ortaya çıkmıştır. Koskoca saraydan, kocaman dağ görünmemektedir. Rivayete gör bir paşa ve kızı varmış. Paşanın kızı bir çobana aşık olmuş ve her gün Ağrı Dağı’nın eteklerine bakıp çobanı izlermiş. Ne yemek yer ne de su içermiş. Bunun üzerine paşa sinirlenip ustaları çağırmış ve bana hiç bir yerinden hiç bir dağı görmeyecek bir saray yapın demiş. Bunun üzerine ustalarda, gerçekten hiç dağ görünmeyen bir alanı bulup sarayı buraya inşa etmişler.

Tarihi saray, Topkapı Sarayı‘nın ardından yapılmış en ünlü saraydır. Sarayın üç kısmı da dik alanlar ile çevirili olduğundan dolayı sarayın girişi Doğu yakasındadır. Doğu cephesi aynı zamanda sarayın en dar cephesidir. Aynı zamanda saray sert ve kayalık bir alanın üzerine inşa edilmiştir. Saray iki adet avlu ve bu avluların etrafında bulunan diğer yapılardan meydana gelmektedir.Aynı zamanda sarayın içerisinde yer alan türbe de İshak Paşa, Çolak Abdi Paşa ve her ikisininde yakınları yatmaktadırlar.

İshak Paşa Sarayı Resimleri

İshak Paşa Sarayı Tarihi ve Özellikleri

Sarayda yer alan Harem Dairesi, Takkapı kitabında yazana göre sarayın yapılış tarihi Hicri 119 ve Miladi 1784 olarak bilinmektedir. Sarayda Osmanlı, Selçuklu ve Fars Devletlerinden esintiler görmek mümkündür.

Saray, İshak Paşa ve Çolak Abdi Paşa tarafından 1685 yılında yaptırılmıştır. Saray son halini ve şeklini 1784 yılında almıştır. Saray iki adet avlu ve bu avluların etrafında yer alan yapılardan oluşmaktadır. Giriş kapısından girildiği zaman sağ tarafınızda selamlık ve onun hemen arka tarafında da haremlik yer almaktadır. Bu alanın sonunda ise türbe ve cami yer almaktadır.

Saray iki kattan oluşmaktadır. Bu iki katlık alana 366 adet oda sığdırılmıştır. Her odanın içerisinde taş ocaklar bulunmaktadır. Tüm yapı merkezi bir ısıtma sistemine sahiptir. Bunu taş duvarlardaki boşluklardan anlayabiliriz.  Divan salonunun tabanı ve duvarları taştan yapılmıştır. Duvarlarında ise hat sanatı ile yazılış çeşitli ayet ve beyitler bulunmaktadır.

Sarayın avlusunda yer alan türbe sekizgen biçimde yapılmış ve kesme taşlardan inşa edilmiştir. Türbe Selçuklu türbe yapıtlarının adeta bir örneğidir. Duvarları çeşitli geometrik şekiller ile süslü olan türbe iki katlı ve kümbet biçimindedir.

Resimleri

  • İshak Paşa Sarayı
  • İshak Paşa Sarayı
  • İshak Paşa Sarayı Resimleri
  • İshak Paşa Sarayı Resimleri
  • İshak Paşa Sarayı Resimleri
  • İshak Paşa Sarayı
  • İshak Paşa Sarayı Ağrı
  • İshak Paşa Türbesi

İshak Paşa Sarayı Giriş Ücreti 2023

İshak Paşa Sarayı giriş ücreti 50 TL‘dir. Saraya girişte MüzeKart geçerlidir ancak girişte müze kart satışı bulunmuyor.

İshak Paşa Sarayı Ziyaret Saatleri

Yaz ve kış dönemi olarak farklı ziyaret saatleri bulunuyor. Yaz dönemi açılış saat 08:00 ve kapanış 19:00. Kış dönemi açılış saat 08:00 ve kapanış 17:00 olarak belirlenmiştir.Saray PAZARTESİ günleri kapalıdır.

İshak Paşa Sarayı Nerede?

İshak Paşa Sarayı, Ağrı ilinin Doğu Beyazıt ilçesinde yer almakta olan bir saraydır. Doğu Beyazıt otogarına 11 km uzaklıkta bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

İlçe merkezinden saraya gelebileceğiniz çeşitli dolmuşlar mevcuttur. Saray ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Çok engebeli bir alan olduğundan dolayı dolmuş ile gitmeniz tercih konusudur.

Haritası ve Konumu

Saray için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin görülmesi gereken diğer yerleri için Türkiye’de gezilecek yerler için yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz